Zavrieť

Porady

Kvalitny olivovy olej? Ktory?

Hladal som kvalitny olivovy olej lebo chcem svoje labneh gule nakladat do kvalitneho oleja, no po prejdeni obchodov tipu Zdrava vyziva...... No hruza, oleje vonku na policke nic v ladnici obsluha ako z inej planety (asi je to dobre ked to tu mame...) Nezalezi na cene... Hladam kvalitu a na slovensku (asi sa to vylucuje). Poradte prosim.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gapo je offline (nepripojený) Gapo

    Ja? Muž. Gapo
    Neviem z ktorej zázračnej krajiny si prišiel, ale ja som zatiaľ kade som chodil, olej v chladničke nevidel, ani v Afrike.
    V hociktorom malom obchode na poondiatom Slovensku podľa teba, dostaneš Extra virgin napr. Borges. Ten by a tvoje gule mal stačiť

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Osobne mám rada ak sú oleje balené v plechovkách, u nás sú obľúbené tieto - Kreolis a Minerva.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Zdenka, Kreolis v Tescu. Ešte som zabudla, že aj Lyrakis som kupovala v Tescu. Už dávnejšie však kupujem Minervu v Bille, mám to bližšie a aj nám veľmi chutí. Stojí okolo 8 €/750 ml. Občas mávajú v akcii spolu s fľašou olív za cca 7 €. Oleje z gréckych(krétskych) olív nám najviac chutia. Kupovali sme(občas aj dostali) od domáceho v Chorvátsku, taký chutný olej sme ešte nemali ako od neho, často dostával medajlu, tomu však zodpovedala aj cena, za 0,75 l 23 €.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    http://www.aktuality.sk/clanok/21532...i-nervovy-jed/

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    ja si roky kupujem olej na dovolenke v HR /domáci/ bud od mojej domácej alebo taký ktorý doporučí najbližšie okolie /susedia/ kedže som posledné dva roky trávila dovolenku na balkone miesto na Balkánetak som poverila kúpou oleja brata, domáci sa mu nepodarilo kúpiť, tak som si dala kúpiť olej iba "made in Croatia" ked by som takýto olej nemala teda na použitie za studena sadnem do auta a v prvej HR dedine si kupim.neviem doporučiť žiadny oliv. olej predávaný v SR, Borger nič moc tento rok mi priniesol olej zn.ORGULA, za dve litrové fľaše som cvakla 23e
    Naposledy upravil lujza.j : 18.10.11 at 21:58

    Gapo je offline (nepripojený) Gapo

    Ja? Muž. Gapo
    mati111 Pozri príspevok
    Skus si vo svojej zazracnej krajne, skusenosti a poznatkov preluskat tuto stranku a troska viacej to rozsiri poznanie, ako aj mne.
    http://www.szpi.gov.cz/docDetail.asp...=ART&nid=11327

    Borges na to skutocne nestaci, vermi... skusal som.
    Čítal som, nič nové som sa nedozvedel, to skladovanie v chladničke resp. v chlade, beriem ako dlhodobé skladovanie, ale nie doma na spotrebu. Ja používam olivový olej denne, už na raňajky napr.
    Iste každý olej má svoju výraznú chuť a keďže tie jogurtové gule nerobím, ani neviem s ktorým olejom by mi chutili. A na ukážku niečo z mojej pohotovostnej zásoby. Že by sa ti nejaký hodil?
    DSC00795.jpg  

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Gapo Pozri príspevok
    Neviem z ktorej zázračnej krajiny si prišiel, ale ja som zatiaľ kade som chodil, olej v chladničke nevidel, ani v Afrike.
    V hociktorom malom obchode na poondiatom Slovensku podľa teba, dostaneš Extra virgin napr. Borges. Ten by a tvoje gule mal stačiť
    A ten je aj môj najobľúbenejší .....

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Taliani odporúčali z bežne dostupných v ich obchodoch túto značku http://www.bertolli.it/index.php, ak tam niekto ide, urobí sa zásoba po ďalšiu návštevu. Robusto je je veľmi výrazný, takže tie dva vpravo.
    Inak dobré oleje sú v BA na Trenčianskej v Rozadole, talianske potraviny Pesto & co. Ten ktorý som však hľadala už vypredal (inú značku). Inak odporúčam tento obchod. Iný sortiment.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    arizona Pozri príspevok
    Ty nevies, ze olej sa nema skladovat v chladnicke?
    ani ja som to nevedel, ale nikdy som ho tam neskladoval .

    Tak o tom píšu i tu: http://www.sme.sk/c/3900453/olivovy-olej.html
    ..."Ideálnym riešením nie je ani uskladnenie v chladničke, pretože extra panenský olej vďaka prítomnej vode hustne po ochladení na emulziu a pred použitím je ho nutné opäť uviesť na normálnu teplotu. Tieto zmeny teploty mu na kvalite nijako nepridajú..."

    Ale tu:http://www.biomajak.sk/bio-potraviny/oleje/ resp. tu: http://www.dolceta.eu/slovensko/Mod8...e-oleja-v.html
    sa píše pravý opak:

    "Uchovávať v chlade - v studenom oleji prebieha omnoho menej reakcií a naviac pomalšie - vedúcich k jeho znehodnoteniu..." resp.
    "Za studena lisovaný olej je najlepšie uložiť do chladničky, pretože má sklon stuhnúť, čo však neovplyvňuje jeho kvalitu. Takto uskladnený nám vydrží neotvorený až 1 rok, otvorený niekoľko mesiacov..."

    no a kvalitné olivové oleje sú lisované za studena... Tak si teraz vyber.

    mati111 je offline (nepripojený) mati111

    Som disgrafik tak moje prispevky nikdy nebudu pravopisne spravne. Dakuejm za pochopnie. ...viac mati111
    Gapo Pozri príspevok
    Neviem z ktorej zázračnej krajiny si prišiel, ale ja som zatiaľ kade som chodil, olej v chladničke nevidel, ani v Afrike.
    V hociktorom malom obchode na poondiatom Slovensku podľa teba, dostaneš Extra virgin napr. Borges. Ten by a tvoje gule mal stačiť

    Skus si vo svojej zazracnej krajne, skusenosti a poznatkov preluskat tuto stranku a troska viacej to rozsiri poznanie, ako aj mne.
    http://www.szpi.gov.cz/docDetail.asp...=ART&nid=11327

    Borges na to skutocne nestaci, vermi... skusal som.
    Ešteže nezabudli na Tesco, tí Angláni. Asi dobrý reklamný zákazník.

    Ak máš v chladničke >10 oC, tak myslím, že na nič iné než skladovanie oleja sa ani nehodí. Všetko ostatné sa totiž zaraz pokazí.

    Pokiaľ je mne známe, oleje je potrebné skladovať na chladnom a tmavom mieste a dobre uzavreté. Chladné nemusí znamenať chladničku (aj na 'Tvojej' stránke píšu 10 - 15 oC). Tmavé preto, že UV žiarenie spúšťa nejaké negatívne, degeneratívne procesy. Prítomnosť vzduchu zase spôsobuje oxidáciu.

    Preto sa neodporúča kupovať 'výhodné rodinné' balenia a skladovať ich doma od Vianoc do Vianoc, ale radšej si častejšie priplatiť za čerstvý olej.

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Marína Pozri príspevok
    Osobne mám rada ak sú oleje balené v plechovkách, u nás sú obľúbené tieto - Kreolis a Minerva.
    Marína, ešte som také nevidela v obchodoch, kde ich kupuješ?
    Nedá mi a reagujem na tieto staršie príspevky. Takže len toľko k uchovávaniu oleja.
    Je to na stránke http://www.szpi.gov.cz/docDetail.asp...=ART&nid=11327
    Jak s ním zacházet



    Na olivovém oleji je pro nás zajímavá právě jeho netypická chuť. V mnoha receptech se doporučuje využívat jej především ve studené kuchyni., a to do zálivek na saláty apod. Často představuje nedílnou součást některých národních kuchyní ( italská, španělská atd.). Zkušená hospodyně pak nikdy nekupuje olivový olej ve velkém, ale v takovém množství, které spotřebuje zhruba do jednoho měsíce po otevření. V zavřené láhvi by měl bez problémů vydržet i dva roky, ale po otevření se z oleje vytrácí jeho typická chuť a probíhá žluknutí. Pro uchování všech vlastností je lépe skladovat jej v chladu (10 –15 C) a v temnu, ideální je chladnička a láhev z tmavého skla. Pozor, při nižších teplotách (např. 5 C ve vrchních patrech chladničky) se olivové olej začínají kalit, což sice není na závadu, ale kazí se tím poněkud jejich estetický efekt.

    lenka-d je offline (nepripojený) lenka-d

    lenka-d
    Takže, ak môžem ponúknuť kvalitný olivový olej z južného talianska BIAMONTE EXTRA VIRGINE.........mnoho ľudí, čo poznajú kvalitný olej ho nazvali MERCEDES MEDZI OLEJMI

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.