Zavrieť

Porady

Kedy účtovať pohľadávku z titulu trov konania voči povinnému

Milí Poraďáci,
mám pohľadávku voči bývalému zamestnancovi z titulu manka. To samozrejme nechcel dobrovoľne uhradiť, preto sme dali na súd návrh na vydanie platobného rozkazu. Museli sme zaplatiť 16,50 Eur v kolkoch. Tu si neviem rady, lebo neviem, kedy nastáva moment ne predpis trov z konania voči povinnému, nakoľko neviem, či z dlžnej sumy vôbec niečo uvidíme. Kedy je teda potrebné predpísať 16,50 Eur povinnému a v účtovníctve UJ účtovať o výnose?

-keď podám návrh na súd na platobný rozkaz a uhradím trovy konania
-keď mám platobný rozkaz s vyznačenou právoplatnosťou
-keď mám v rukách exekučný príkaz
-alebo keď mám v ruke upovedomenie o začatí exekúcie

alebo až keď príde od exekútora prvá platba a je isté, že aspoň na trovy bude? Lebo nie je isté, či z toho vôbec niečo bude.
Vopred ďakujem každej dobrej duši, ktorá mi poradí.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    V podvojnom uctovnictve:

    Je to dnom pravoplatnosti rozsudku. Datum pravoplatnosti platobneho rozkazu nastava marnym uplynutim lehoty na podanie odporu voci platobnemu rozkazu povinnym. Datum pravoplatnosti bude vyznaceny na rozhodnuti sudom. Tj. v taktmto pripade je potrebne navstivit infocentrum prislusneho sudu ktory vydal platobny rozkaz a dat si na svoj original vyznacit pravoplatnost.

    V jednoduchom uctovnictve:

    Az datumom pripisania uhrady prislusnej ciastky v prospech Vasho uctu. A je v principe uplne jedno ci pojde o uhradu priamo od povinneho alebo pride uhrada od exekutora.
    V pripade ak bude vymozena len pomerna cast pohladavky, napr. exekutorom, alebo bude splnena povinnym iba povinna cast pohladavky, tak v prvom rade sa plnenie pocita voci trovam konania. Takze AK napriklad povodna pohladavka bola 300 Eur a trovy konania 16,50 a on zaplati 50 Eur tak voci trovam konania sa zapocita 16,50 a zvysnych 33,50 sa bude pocitat ako pomerna cast uhrady pohladavky z manka.
    Takze aj v takomto pripade budes uctovat do vynosov trovy konania.
    AK by ale v tom istom pripade zaplatil iba 10 Eur tak budes uctovat iba o vynosoch z trov konania vo vyske 10 Eur a ostatne budes uctovat az ked dojde zvysna uhrada.
    ucetni_fantozzi
    podla mojho nazoru tato pohladavka vznika v den pravoplatnosti rozsudku/platobneho prikazu, ktorym sud nahradu trov priznava

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Ďakujem za odpovede.
    Škoda, že aj v PU to nie je ako v JU, až po prijatí platby, lebo je zrejmé, že ani trovy konania neuvidíme a po pár rokoch od exekúcie odstúpime.
    Škoda účtovných zápisov a zbytočné každoročné inventarizácie súvahových účtov.

    Kedy účtovať pohľadávku z titulu trov konania voči povinnému

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.