Zavrieť

Porady

velmi oneskorena dosla faktura

zdravim
chcela by som zistit co sa da robit ked: pri vzajomnom zapocte faktur klient zistil, ze mu dodavatel nedodal v roku 2008 fakturu (mimochodom ide o vysoku sumu,dodavatel sa v maily priznal ze spravil on chybu a fakturu neodoslal) dodavatel odviedol DPH v roku 2008 a teraz pozaduje ,,konecne" o vysporiadanie a uhradu. Klient nechce zaplatit celu ciastku pokial si nebude moct odpocitat DPH, vsak logicky... co s tym prosim o radu
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane

    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    evina Pozri príspevok
    Ja nie som si istá, že ju môžeš dať do tohoto zdaňovacieho obdobia. V rr. 2008 a teraz boli, resp. sú rôzne znenia paragrafu 51
    r. 2008

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    Podľa tohoto znenia by ju mohol uplatniť aj teraz.

    Dnešné znenie hovorí, resp. píše o.i.
    -
    Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    Ja by som sa asi rozhodla pre dodatočné.
    Teda ak dostal ten doklad teraz v septembri, tak má nárok na odpočítanie DPH až v septembri 2011.

    Toto platilo aj v roku 2008 a platí to aj teraz.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andy.z Pozri príspevok
    zdravim
    chcela by som zistit co sa da robit ked: pri vzajomnom zapocte faktur klient zistil, ze mu dodavatel nedodal v roku 2008 fakturu (mimochodom ide o vysoku sumu,dodavatel sa v maily priznal ze spravil on chybu a fakturu neodoslal) dodavatel odviedol DPH v roku 2008 a teraz pozaduje ,,konecne" o vysporiadanie a uhradu. Klient nechce zaplatit celu ciastku pokial si nebude moct odpocitat DPH, vsak logicky... co s tym prosim o radu
    dakujem
    A prečo by si nemohol? AK faktúru obdrží teraz, teraz si uplatní aj nárok na odpočet dph(samozrejme ak splňa zákonné dôvody)

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Predložiť danú faktúru písomne kde dodávateľ potvrdí, že neodoslal faktúru a urobiť dodatočné DP k DPH i k dani z príjmov za rok 2008

    andy.z je offline (nepripojený) andy.z

    andy.z
    dostal ju do ruk v koncom septembra, takze ak k fakture prilozim korespondenciu kde dodavatel uzna ze fa neposlal, ale sluzby sa naplnili tak ju mozem dat do DPH , no a z toho vyplyva kedze v roku 2008 bola 19% a teraz je 20% ako sa napasujem do sum?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    andy.z Pozri príspevok
    dostal ju do ruk v koncom septembra, takze ak k fakture prilozim korespondenciu kde dodavatel uzna ze fa neposlal, ale sluzby sa naplnili tak ju mozem dat do DPH , no a z toho vyplyva kedze v roku 2008 bola 19% a teraz je 20% ako sa napasujem do sum?
    Ja nie som si istá, že ju môžeš dať do tohoto zdaňovacieho obdobia. V rr. 2008 a teraz boli, resp. sú rôzne znenia paragrafu 51
    r. 2008

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    Podľa tohoto znenia by ju mohol uplatniť aj teraz.

    Dnešné znenie hovorí, resp. píše o.i.
    -
    Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    Ja by som sa asi rozhodla pre dodatočné.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Áno, je uvedené, že ak má faktúru ...... kedy uvedie v záznamoch, ale neviem prečo mám taký pocit. Asi ako sa poznám by som mala nepríjemný pocit, že ako bola vykonaná inventarizácia záväzkov a pohľadávok?... uvidíš ešte nejaký tretí hlas

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    marjankaj Pozri príspevok
    Teda ak dostal ten doklad teraz v septembri, tak má nárok na odpočítanie DPH až v septembri 2011.

    Toto platilo aj v roku 2008 a platí to aj teraz.
    Áno, veď ja netvrdím, že nie... písala som, že asi by som sa rozhodla ja.....nie že to tak presne káže zákon... skrátka rozmýšľala by som

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Evinka, niekedy môže byť neskoro na podanie dodatočného daňového priznania ak vznikne nižšia daňová povinnosť.

    Zákon o správe daní a poplatkov
    § 39
    Opravné a dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie


    (3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly.
    Tu by to však bolo v limite.
    A je vlastne na daňovníkovi, kedy prizná, že dostal tú omeškanú faktúru. Teda môže to byť aj tak ako si navrhla ty. Ak je to JÚ, tak daň z príjmu nemusím opravovať. Maximálne prílohy.

    andy.z je offline (nepripojený) andy.z

    andy.z
    ide o PU
    dobre dakujem za rady takze pridam fakturu do septembra tohto roku, prilozim dokumentaciu a priznaie dodavatela ze je nedodal v roku 2008 a prilozim aj zakon podla ktore bodem postupovat... toto je ok
    teraz k sume
    celkom 4742,55, zaklad 3985,34 dph 19% 757,21
    kedze nechcem porusit zakon tak ponecham DPH 20% 757,21 zaklad bude potom 3786,07 suma celkom vy vysla 4543,28 a co so zbytkom sumy? 199,27 ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andy.z Pozri príspevok
    ide o PU
    dobre dakujem za rady takze pridam fakturu do septembra tohto roku, prilozim dokumentaciu a priznaie dodavatela ze je nedodal v roku 2008 a prilozim aj zakon podla ktore bodem postupovat... toto je ok
    teraz k sume
    celkom 4742,55, zaklad 3985,34 dph 19% 757,21
    kedze nechcem porusit zakon tak ponecham DPH 20% 757,21 zaklad bude potom 3786,07 suma celkom vy vysla 4543,28 a co so zbytkom sumy? 199,27 ?
    Musíš postupovať podľa zákona v roku 2008, a teda účtovať o 19% dani. Viac si uplatniť na odpočte nemôžeš.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    andy.z Pozri príspevok
    dakujem
    takze 3786,07 zaklad dane518/ 343/ 757,21 rozdiel suma bez dane 518/ /321
    Aký rozdiel? Veď na tej faktúre to máš napísané, čo je základ (3985,34a čo je DPH (757,21). Tak to tak aj zaúčtuj.

    andy.z je offline (nepripojený) andy.z

    andy.z
    dakujem vsetkym za spolupracu, uz viem zase nieco s cim som sa doteraz nestretla
    este raz dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.