Zavrieť

Porady

TPP,Dohoda, živnosť

Zdravím poraďákov,prosím o radu:
som riadne zamestnaná (TPP),vykonávam aj Dohodu o činnosti.V budúcnosti však uvažujem nad živnosťou,s tým však, že zamestnaná budem aj naďalej.Otázka znie,či som povinná platiť odvody ( hneď na začiatku je povinnosť platiť do ZP pre živnostníkov) zo živnosti ak môj zamestnávateľ svoju povinnosť zamňa riadne odvádza.Resp.výhody a nevýhody,ak mi by mohol niekto v skratke.
Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    kaja296 Pozri príspevok
    Zdravím poraďákov,prosím o radu:
    som riadne zamestnaná (TPP),vykonávam aj Dohodu o činnosti.V budúcnosti však uvažujem nad živnosťou,s tým však, že zamestnaná budem aj naďalej.Otázka znie,či som povinná platiť odvody ( hneď na začiatku je povinnosť platiť do ZP pre živnostníkov) zo živnosti ak môj zamestnávateľ svoju povinnosť zamňa riadne odvádza.Resp.výhody a nevýhody,ak mi by mohol niekto v skratke.
    Ďakujem pekne
    je tu x príspevkov k tejto problematike.....stačí vyhľadávať...

    kaja296 je offline (nepripojený) kaja296

    kaja296
    díky,samozrejme,že som zadala do vyhladavačava...túto kombináciu som zatiaľ nenašla

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    kaja296 Pozri príspevok
    díky,samozrejme,že som zadala do vyhladavačava...túto kombináciu som zatiaľ nenašla
    ale...čo by nie...
    ak ti trvá PPV a budeš aj SZČO musíš si platiť príspevky- poistné do ZP
    a SP ? ak chceš dobrovoľné tak áno, ale povinné bude iba ak budeš mať DP za predchádzajúci rok.....
    Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačnej najmenej.
    Povinnosť prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do 11. júla 2011 a povinnosť platiť poistné má za obdobie od 1. júla 2011 SZČO, ktorá dosiahla za rok 2010 príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou vyšší ako 3 948,72 EUR (12 x 329,06 EUR).
    Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, vzniká od 1. októbra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej.
    Pri posudzovaní vzniku povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO a vzniku povinnosti platiť poistné sa do úvahy berú dosiahnuté príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2010 bez odpočítania výdavkov.

    Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá opätovne nadobudla právne postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby (v období od 2. júla 2011) alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou pre vznik týchto poistení je, že k 1. júlu 2011 alebo k 1. októbru 2011, jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2010 bol vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu.
    a ako to bude na budúci rok? pravdepodobne nenastane žiadna zmena, DOR nebude predmetom prejednávania v parlamente.....(čas ukáže)...

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    kaja296 Pozri príspevok
    ďakujem pekne
    a pri dohodách ? či už o prac. činnosti, vykonaní práce či BPŠ zatiaľ žiadne zmeny.....všetko po starom....t.j. príjem bez obmedzenia (v prípade evidencie na UP je max. mesačná hrubá mzda vo výške 139.90€)
    prac. činnosť je týždenný prac. fond 10 hod.
    dohoda o vykonaní práce 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa (počet zamestnávateľov je neobmedzený)
    a BPŠ je 0.50 prac. miesta....

    Lubica.h je offline (nepripojený) Lubica.h

    Lubica.h
    Dobrý deň, hľadám odpoveď na otázku: Može zamestnanec , ktorý občasne vykoná mimo prac. času inú činnosť, ktorú nemá v zmluve, pre svojho zamestnávateľa, toto fakturovať ako SZČO tej istej firme ? Nenastáva "konflikt záujmov"?Ďakujem.

    TPP,Dohoda, živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.