Zavrieť

Porady

Preddavky na daň z príjmu PO

Dobrý večer ,

chcem sa na vás obrátiť s prosbou, či mi niekto neviete poradiť, kde by som mohla nájsť niečo také ako kalendár platenia preddavkov na daň z príjmu právnických osôb.

Potrebovala by som vedieť na ktorý deň v mesiaci pripadá platenie preddavku pri mesačných odvodoch preddavku a pri štvrťročných. Takéto niečo by som potrebovala na celý rok resp.

Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc, veľmi by mi to pomohlo.
Usporiadat
SOME SOME

SOME je offline (nepripojený) SOME

Zákon o dani z príjmu § 42.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

www.drsr.sk a na pravej strane uvidíš kalendár...
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Ahoj poraďáci. Znovu téma preddavkov na daň z príjmu PO. Neviem si rady, čítam § 42 a vychádza mi,že firma, ktorá platí preddavky na daň za rok 2005 má povinnosť zaplatiť štvrtročne preddavky, tj. I.Q do 2. 5. 2005 /tento deň bol pracovný, inak by zaplatili do 30.4. 2005/, II.Q do 30.6., III.Q do 30.9. a IV.Q do 31.12., po tento dátum je mi to jasné, ale ako čítam zákon, vychádza mi, že majú povinnosť zaplatiť aj za I.Q.2006 preddavok z daň. priznania za rok 2004, ktorý sa však nezapočítava do preddavkov na daň za rok 2005, ale na rok 2006. Prosím Vás poradí mi niekto, či som to správne pochopila? V tomto prípade, pokiaľ sa nemýlim, je to dosť nespravodlivé, pretože zaplatia vlastne preddavok 5-krát a za rok 2005 vôbec nevychádza firme platiť preddavky.
Naposledy upravil Oriešok : 24.01.06 at 08:19
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Neporadí mi nikto...? Prosím....
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

PO platia preddavky v tom období ktorého sa týkajú.Preddavky za 1 Q/2005 treba zaplatiť do 31.3.2005,za 2Q/2005 do 30.6.2005 atď čiže za rok 2005 máš 4x preddavky vzpočítané z DP roku 2004 ktoré započítaš so splatnou daňou roku 2005 platenou do 31.3.2006 a vtedy zaplatíš prvý preddavok vypočítaný z daňovej povinnosti roku 2005.
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Z toho vyplývá, že keď daň za rok 2005 majú nižšiu ako 50 tisíc nemajú povinnosť platiť preddavok za I.Q. 2006 do 31.3.2006? Mala som pocit, že je tam písané, že štvrťročné preddavky sú vypočítané z poslednej známej daňovej povinnosti a splatné do 31.3.2006 /v tomto prípade z roku 2004/ a prípadné rozdiely v sume preddavkov, treba vyrovnať do 30 dní po podaní daňového priznania. V našom prípade preddavky na daň za rok 2006 nemáme povinnosť platiť a suma zaplatená za I.Q 06 bude použitá a vyrovnaná v daňovom priznaní za rok 2006. Mýlim sa?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Oriešok
Z toho vyplývá, že keď daň za rok 2005 majú nižšiu ako 50 tisíc nemajú povinnosť platiť preddavok za I.Q. 2006 do 31.3.2006? Mala som pocit, že je tam písané, že štvrťročné preddavky sú vypočítané z poslednej známej daňovej povinnosti a splatné do 31.3.2006 /v tomto prípade z roku 2004/ a prípadné rozdiely v sume preddavkov, treba vyrovnať do 30 dní po podaní daňového priznania. V našom prípade preddavky na daň za rok 2006 nemáme povinnosť platiť a suma zaplatená za I.Q 06 bude použitá a vyrovnaná v daňovom priznaní za rok 2006. Mýlim sa?
Ja tomu rozumiem tak, že ak v r.2006 nemáte povinnosť platiť štvrťročný preddavok - do 31.3.06 a dovtedy podáte aj DP, potom ten preddavok nemusíte vôbec uhradiť do 31.3.06. Tým to bude vysporiadané.
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
V PORADCOVI 4/2005 sú písané príklady platenia preddavkov na rok 2005 a v zákone o dani z príjmov sa § 42 nijak zvlášť nezmenil, preto predpokladám, že uvedené prípady sa môžu aplikovať aj na rok 2006. Píše sa tam: Podľa § 42 ods. 7 zákona o dani z príjmov do lehoty na podanie priznania platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Je to z toho dôvodu, že daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je známa až po podaní daňového priznania.Daňové priznanie za rok 2004 musí byť podané najneskôr do 31. marca 2005. Do tejto lehoty sa platia preddavky z daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní za rok 2003. Z toho mi vychádza, že ešte za I.Q. 06 treba zaplatiť z daň. priznania za rok 2004.
0 0
slavo slavo

slavo je offline (nepripojený) slavo

Mne skôr vychádza že teraz za I.Q 2006, alebo za mesiace 01,02,03/2006
vychádzaš zo základu dane za rok 2003?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

To: Oriešok
Pripúšťam, že môžeš mať pravdu.
Len sa mi zdá nelogické, ak 30.3.06 podám DP a 31.3.06 zaplatím preddavok (ktorý menusím platiť) a súčasne 31.3.06 požiadam o jeho vrátenie...??
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
To je práve ten zádrheľ, ktorý ani mne nedáva logiku, ale je spústa zákonov, ktoré u nás nedávajú logiku, tak sa mi zdá dosť pravdepodobné, že to tak môže byť. Teda zaplatíme do 31.3.2006 preddavok z daň. priznania r.2004. Nemusíme žiadať o vrátenie, môže to zostať ako preddavok na rok 2006. No škoda peňazí, ktoré človek by za rok aj 100x obrátil. A bude dodržaná litera zákona- štvrťrok zaplatený do konca kvartálu. Nebude žiadna pokuta a nič iné.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Oriešok
V PORADCOVI 4/2005 sú písané príklady platenia preddavkov na rok 2005 a v zákone o dani z príjmov sa § 42 nijak zvlášť nezmenil, preto predpokladám, že uvedené prípady sa môžu aplikovať aj na rok 2006. Píše sa tam: Podľa § 42 ods. 7 zákona o dani z príjmov do lehoty na podanie priznania platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Je to z toho dôvodu, že daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je známa až po podaní daňového priznania.Daňové priznanie za rok 2004 musí byť podané najneskôr do 31. marca 2005. Do tejto lehoty sa platia preddavky z daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní za rok 2003. Z toho mi vychádza, že ešte za I.Q. 06 treba zaplatiť z daň. priznania za rok 2004.
Oriešok sa podľa môjho názoru vyberá správnym smerom.
najprv citácia so zákona : § 42 odst.

7/ Do lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa postupuje rovnako ako pri výpočte dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vrátane použitia sadzby dane platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky. Daňovník, ktorý platípreddavky na daň podľa odseku 4 písm. b) a c), do lehoty na podanie daňového priznania platí preddavky na daň v termíne a vo výške určenej na základe predpokladanej dane.


Prečo? /platilo už minulý rok/:
Vzhľadom na to, že daň za predchádzajúce obdobie je známa až po podaní DP, do tejto lehoty sa platia preddavky z daňovej povinnosti z bezprostredne predchádzajúceho obdobia , t.j. v I.Q.2006 z DP r. 2004, lebo 31.3. podávame DP za rok 2005 a bezprostrene predchádzajúci je rok 2004.

Ďalej zákon v ods. 9 hovorí:

9/ Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

To znamená, ak sú preddavky za rok 2005 do 31.3.2006 nižšie ako DP r. 2005 doplatí sa rozdiel do 30.4.2006.
Ak z roku 2005 Vám nevyplýva povinnosť platiť preddavky na daň z príjmu v roku 2006, ste povinní zaplatiť preddavok v hodnote vyplývajúcej z DP roku 2004 do 31.3.2006 a do 30.4.2006 požiadať o jeho vrátenie.

P.S. V zákonoch nehľadajte logiku
Naposledy upravil evina : 25.01.06 at 09:59
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Ďakujem všetkým za príspevky, ste zlatý. Evina, dík za názor. Takže z toho vyplýva, že preddavky budeme platiť naposledy do 31.3.2006 a šéfa vôbec nepoteším. Na druhej strane si hovorím, lepšie je zaplatiť a požiadať o vrátenie, ako platiť sankciu za nesplnenie povinnosti.Prajem pekný deň
0 0
Renatka 75 Renatka 75

Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

Prosim Vás,kde nájdem sankciu za neskoré zaplatenie preddavkov na DPPO?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

http://www.drsr.sk/wps/portal/

v pravo je kalkulačka
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
v zákone 511/92 paragraf 35+a+b
0 0
Renatka 75 Renatka 75

Renatka 75 je offline (nepripojený) Renatka 75

Dakujem pekne
0 0
tacika tacika

tacika je offline (nepripojený) tacika

Predplaťte si DÚPP - daňový a účtovný poradca podnikateľa a budete mať svätý pokoj. Stojí to za to.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den!!!
Prosím o pomoc preddavky na daň z príjmov právnických osôb treba uhradiť do 30.9.2007 alebo do 31.8.2007.
Vďaka Silvia
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

SilviaS Pozri príspevok
Dobrý den!!!
Prosím o pomoc preddavky na daň z príjmov právnických osôb treba uhradiť do 30.9.2007 alebo do 31.8.2007.
Vďaka Silvia
Pozri ZoDP:
§ 42
Platenie preddavkov na daň

(1) Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 500 000 Sk, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(2) Daňovník, ktorého daň v predchádzajúcom zdaňovacom období vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 50 000 Sk a nepresiahla 500 000 Sk, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať