Zavrieť

Porady

Príležitostný príjem 2011

žena
Chcela by som sa opýtať.

SZČO pracuje vo firme a mesačne fakturuje. Zároveň ako FO nepodnikateľ predáva tejto firme autosúčiastky - príležitostný príjem.
Zákon hovorí že do 500 € je príležitostný príjem nezdanený.
Bolo mi však povedané že príležitostný príjem môže byť do 4000 €????? z čoho som úplne mimo.
Neviem či existuje nejaká výnimka ale ak áno tak mi ju poraďte.

Podľa mňa FO zdaňuje príjem zo živnosti - výdaje - nezdaniteľná čiastka no a plus príležitostný príjem nad 500€.

Ak sa mýlim tak ma opravte.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
predáva? To je sústavná činnosť, určite by som to nepovažovala za príležitostný príjem.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

opakovaný (viackrát za rok) predaj tovaru nemôžem hodnotiť ako príležitostný príjem, ani keby bol v hodnote do 500 EUR.
0 0
ekonom1 ekonom1

ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

žena
Trošku som sa zle vyjadrila, predal to 3x a dosť.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Braňo Pozri príspevok
opakovaný (viackrát za rok) predaj tovaru nemôžem hodnotiť ako príležitostný príjem, ani keby bol v hodnote do 500 EUR.
Ja by som sa nezamýšľala, či sa to opakovalo, ale či to niekto kúpil ako súkromná osoba a zostalo mu to a už to nepotrebuje, tak našiel kupcu, alebo to nakúpil a ďalej predáva niekomu. Pokiaľ to má v živnosti ako činnosť, tak by som sa tiež bála pri kontrole. (pokiaľ to nepredáva za tú istú cenu ako to kúpil). No to by si asi radšej dal preplatiť bločky.
A tých 4000 je nejaký nezmysel...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

podľa zákona o dani z príjmov § 9 ods. 1 pís. c je predaj hnuteľných vecí oslobodený.....je pravda súčiastky do auta sú hnuteľnostiami.....ale za 4000 €???? to si ich nakúpil a zistil, že ich nepotrebuje????
v tomto prípade, keby sa to týkalo napr. aut. motora či karosérie (predávajúci nikedy nebol SZČO) ? neváhala by som....ale takto????
predpokladám, že to bolo x súčiastok....
0 0
MEDKO MEDKO

MEDKO je offline (nepripojený) MEDKO

Ja som tiež mala podobný prípad, keď sa ma SZČO spýtal či ako FO môže druhému SZČO predať na kúpno predajné zmluvy nejaké veci /napr.rozoberie auto a predáva z neho súčiastky, v rôznych výškach od 300-700€ ,ktoré už nepotrebuje./ Samozrejme tá druhá SZČO si to dá do nákladov.
Tiež mám za to ,že ako FO si uplatní 500€ oslobodený príjem a ostatné do príjmu. Či ako?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

MEDKO Pozri príspevok
Ja som tiež mala podobný prípad, keď sa ma SZČO spýtal či ako FO môže druhému SZČO predať na kúpno predajné zmluvy nejaké veci /napr.rozoberie auto a predáva z neho súčiastky, v rôznych výškach od 300-700€ ,ktoré už nepotrebuje./ Samozrejme tá druhá SZČO si to dá do nákladov.
Tiež mám za to ,že ako FO si uplatní 500€ oslobodený príjem a ostatné do príjmu. Či ako?
Modelový príklad.....
Mám auto, auto nikdy nebolo v obch. majetku spoločnosti, som bežný smrteľník.....
auto som zničila, popr. doslúžilo mi.....a predávam ho na súčiastky....auto som si kúpila zo zdanených peňazí a teraz ak by som mala príjem (smiešny oproti tomu čo ma stálo) a ten by som mala zdaňovať !!!!! postupovala by som podľa § 9 ods. 1 pís. c , som presvedčená, že je to správne.....príjem z predaja súčiastok z auta, kt. nebolo nikdy v obch. majetku - príjem je oslobodený.......
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ako sa dá riešiť :
Zamestnanec dostane naturálnu mzdu, napr zemiaky a pod, pretože ich nepotrebuje, predá ich napr do nejakej vývarovne v celkovej sume za 550,-€ ako sa to zdaní alebo nezdaní.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Mila123 Pozri príspevok
Modelový príklad.....
Mám auto, auto nikdy nebolo v obch. majetku spoločnosti, som bežný smrteľník.....
auto som zničila, popr. doslúžilo mi.....a predávam ho na súčiastky....auto som si kúpila zo zdanených peňazí a teraz ak by som mala príjem (smiešny oproti tomu čo ma stálo) a ten by som mala zdaňovať !!!!! postupovala by som podľa § 9 ods. 1 pís. c , som presvedčená, že je to správne.....príjem z predaja súčiastok z auta, kt. nebolo nikdy v obch. majetku - príjem je oslobodený.......
Ja by som doplnila, že aj auto, ktoré je vyradené z majetku firmy už viac ako 5 rokov - ptom sa nemusí zdaniť príjem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

JAJA11 Pozri príspevok
Ja by som doplnila, že aj auto, ktoré je vyradené z majetku firmy už viac ako 5 rokov - ptom sa nemusí zdaniť príjem
súhlasím.... ale v tomto prípade by som nedávala fa (ak by som bola ešte SZČO ).... iba cez KPZ ....
0 0
MEDKO MEDKO

MEDKO je offline (nepripojený) MEDKO

no tak to je teraz diskutabilné,lebo v tejto diskusii sú 2 rozdielne odpovede,len čo povedať klientovi, aby mu povedal správne.
Hm.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pavol54 Pozri príspevok
Ako sa dá riešiť :
Zamestnanec dostane naturálnu mzdu, napr zemiaky a pod, pretože ich nepotrebuje, predá ich napr do nejakej vývarovne v celkovej sume za 550,-€ ako sa to zdaní alebo nezdaní.
naturálna mzda sa tiež zdaňuje, takže kludne to môže ďalej predať a nikde neuvedie.
To nie je príležitostný príjem, ale nie je to príjem,ktorý treba riešiť.
MEDKO Pozri príspevok
no tak to je teraz diskutabilné,lebo v tejto diskusii sú 2 rozdielne odpovede,len čo povedať klientovi, aby mu povedal správne.Hm.
mne sa nezdá, že sú tu protichodné názory. Iba je tu pár pekných príkladov, ako to posudzovať.
treba posúdiť konkrétne podmienky u klienta a podľa toho vyhodnotiť prípad v zadaní.
0 0
MEDKO MEDKO

MEDKO je offline (nepripojený) MEDKO

Tak potom mám za to , že SZČO si dá príjem zo živnosti a to čo predá ako FO na KPZ je jeho čistý príjem, ktorý nikoho nezaujíma , iba toho, kto si to od neho kúpi a ten si to dá do nákladov. Takže super pomoc pre jedného aj druhého. No a hotovo.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. no zadávateľ ale píše toto ...

ekonom1 Pozri príspevok
Zároveň ako FO nepodnikateľ predáva tejto firme autosúčiastky - príležitostný príjem.
.. možno keby upresnil, na základe čoho .. nejakej zmluvy - aby sa dalo určiť ...
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...h6veJj1E3SS0yg .. samozrejme oslobodený príjem je v tomto roku 500
tuto je tiež definícia .. http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...w9BgrQf-tRL6cw

.. a tých 4000 .. možno mal na mysli, že vlani bola taká NZČ - a platila aj na príjmy z §8 (čo teraz už neplatí)
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

KEJKA Pozri príspevok
naturálna mzda sa tiež zdaňuje, takže kludne to môže ďalej predať a nikde neuvedie.
To nie je príležitostný príjem, ale nie je to príjem,ktorý treba riešiť.

mne sa nezdá, že sú tu protichodné názory. Iba je tu pár pekných príkladov, ako to posudzovať.
treba posúdiť konkrétne podmienky u klienta a podľa toho vyhodnotiť prípad v zadaní.
Dobre naturálna mzda sa zdaňuje, sú z nej vykonané odvody, ale ak podnikateľ nakúpi od fyzickej osoby tovar(ktorý jej bol dodaný ako naturálna mzda) v hodnote väčšej ako... potom to musí nahlásiť do 31.01. na príslušný daňový úrad a ten daňový úrad v nezaujíma ako k nemu daná osoba prišla ale zaujíma to že ho predala a mala teda podať z príjmu daňové priznanie alebo sa mýlim?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pavol54 Pozri príspevok
Dobre naturálna mzda sa zdaňuje, sú z nej vykonané odvody, ale ak podnikateľ nakúpi od fyzickej osoby tovar(ktorý jej bol dodaný ako naturálna mzda) v hodnote väčšej ako... potom to musí nahlásiť do 31.01. na príslušný daňový úrad a ten daňový úrad v nezaujíma ako k nemu daná osoba prišla ale zaujíma to že ho predala a mala teda podať z príjmu daňové priznanie alebo sa mýlim?
a môžeš mi odcitovať §, podľa ktorého toto tvrdíš?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

teraz som neporozumela príspevkom č. 16 a 17....
prestal platiť § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb.? alebo ako ste to mysleli???
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
samozrejme platí. to je už zasa o inom.
Tá FO-občan môže za predaj predmetu naturálnej mzdy dostať peniaze na účet a nie v hotovosti. V takom prípade sa § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. neaplikuje.
Bonzák neznamená, že sa automaticky vyžaduje, aby FO-občan podal DPFO, je to len na kontrolu prípadných nezdanených príjmov, ktoré by však mali byť zdanené.
ja len tvrdím, že príjem za predaj predmetu naturálnej mzdy je oslobodený, resp. nepodlieha následnej dani z príjmu.
však to otoč - naturálna mzda je východisko z núdze, správne mal dostať peniaze.
takto si tie peniaze dodatočne obstará predajom naturálií a za to bude nakupovať iné služby, platiť nájom, nakupovať potraviny............. to by mal ešte druhý raz zdaňovať?
Predaj hnuteľných vecí je od dane z príjmu oslobodený, či?
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

KEJKA Pozri príspevok
samozrejme platí. to je už zasa o inom.
Tá FO-občan môže za predaj predmetu naturálnej mzdy dostať peniaze na účet a nie v hotovosti. V takom prípade sa § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. neaplikuje.
Bonzák neznamená, že sa automaticky vyžaduje, aby FO-občan podal DPFO, je to len na kontrolu prípadných nezdanených príjmov, ktoré by však mali byť zdanené.
ja len tvrdím, že príjem za predaj predmetu naturálnej mzdy je oslobodený, resp. nepodlieha následnej dani z príjmu.
však to otoč - naturálna mzda je východisko z núdze, správne mal dostať peniaze.
takto si tie peniaze dodatočne obstará predajom naturálií a za to bude nakupovať iné služby, platiť nájom, nakupovať potraviny............. to by mal ešte druhý raz zdaňovať?
Predaj hnuteľných vecí je od dane z príjmu oslobodený, či?
jasne je oslobodený, podľa § 9 daň. zákona.....
ale aj tak je to podľa situácie....
ak by som ja ako FO či PO nakúpila trebárs zemiaky (tie by boli z nat. mzdy, pochybujem , že až za 100 000 Sk ale ak by tomu tak bolo....) mám podľa zákona č. 511/92 § 32 ods. 5 povinnosť nahlásiť výplatu v hotovosti....mňa ako podnikateľský subjekt predsa nebude zaujímať, odkiaľ ich on má, či ich dopestoval, mňa zaujíma kvalita a cena za kt. to nakupujem.....a povinnosť vyplývajúca zo zákona (bonznúť ho) ...
je pravda, ak by DU vyzval predávajúceho , musí podať DP a v ňom by vysvetlil, že ich dostal ako nat. mzdu....
mýlim sa????
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak. každá strana si plní svoje povinnosti zo zákona.
Ak zaplatím za niečo v hotovosti viac ako tých cca 3300 EUR bez zdanenia
/služba isto, tovar - hm-bez registračky - tam môže byť problém z uznaním nákladu, ale neriešme, ide o princíp/
tak bonznem a podnikám ďalej
FO-občan - za svoje zdanené peniaze si môže kúpiť čo chce, príležitostne môže aj predať a nemusí zdaňovať.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať