Zavrieť

Porady

Príležitostný príjem 2011

žena
Chcela by som sa opýtať.

SZČO pracuje vo firme a mesačne fakturuje. Zároveň ako FO nepodnikateľ predáva tejto firme autosúčiastky - príležitostný príjem.
Zákon hovorí že do 500 € je príležitostný príjem nezdanený.
Bolo mi však povedané že príležitostný príjem môže byť do 4000 €????? z čoho som úplne mimo.
Neviem či existuje nejaká výnimka ale ak áno tak mi ju poraďte.

Podľa mňa FO zdaňuje príjem zo živnosti - výdaje - nezdaniteľná čiastka no a plus príležitostný príjem nad 500€.

Ak sa mýlim tak ma opravte.
Usporiadat
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Mila123 Pozri príspevok
jasne je oslobodený, podľa § 9 daň. zákona.....
ale aj tak je to podľa situácie....
ak by som ja ako FO či PO nakúpila trebárs zemiaky (tie by boli z nat. mzdy, pochybujem , že až za 100 000 Sk ale ak by tomu tak bolo....) mám podľa zákona č. 511/92 § 32 ods. 5 povinnosť nahlásiť výplatu v hotovosti....mňa ako podnikateľský subjekt predsa nebude zaujímať, odkiaľ ich on má, či ich dopestoval, mňa zaujíma kvalita a cena za kt. to nakupujem.....a povinnosť vyplývajúca zo zákona (bonznúť ho) ...
je pravda, ak by DU vyzval predávajúceho , musí podať DP a v ňom by vysvetlil, že ich dostal ako nat. mzdu....
mýlim sa????
plus sankcia za nepodanie daňového priznania fyzickou osobou, bonznúť ho znamená preniesť časť základu dane podnikateľa v sume vyššej ako 100000,-Sk cca 3330,-€ na inú osobu a za daň cca 633€ sa už oplatí daňovému úradu pozrieť kam sa podeli. do vlaňajšku bol príjem fyzickej osoby do 5 násobku živ minima oslobodený dnes je 500€.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

KEJKA Pozri príspevok
presne tak. každá strana si plní svoje povinnosti zo zákona.
Ak zaplatím za niečo v hotovosti viac ako tých cca 3300 EUR bez zdanenia
/služba isto, tovar - hm-bez registračky - tam môže byť problém z uznaním nákladu, ale neriešme, ide o princíp/
tak bonznem a podnikám ďalej
FO-občan - za svoje zdanené peniaze si môže kúpiť čo chce, príležitostne môže aj predať a nemusí zdaňovať.
Zdaňovať nemusí ale len do určitej výšky (ak nepredáva na nakúpený tovar na trhu bez pokladne )
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
my sme tu riešili niečo iné ako predaj na trhu.
Hlasujem za vyriešené, lebo sa už motáme kdesi úplne inde.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pavol54 Pozri príspevok
plus sankcia za nepodanie daňového priznania fyzickou osobou, bonznúť ho znamená preniesť časť základu dane podnikateľa v sume vyššej ako 100000,-Sk cca 3330,-€ na inú osobu a za daň cca 633€ sa už oplatí daňovému úradu pozrieť kam sa podeli. do vlaňajšku bol príjem fyzickej osoby do 5 násobku živ minima oslobodený dnes je 500€.
Nerob z komára somára.



§32 zákona o správe daní a poplatkov.
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mila123 Pozri príspevok
jasne je oslobodený, podľa § 9 daň. zákona.....
ale aj tak je to podľa situácie....
ak by som ja ako FO či PO nakúpila trebárs zemiaky (tie by boli z nat. mzdy, pochybujem , že až za 100 000 Sk ale ak by tomu tak bolo....) mám podľa zákona č. 511/92 § 32 ods. 5 povinnosť nahlásiť výplatu v hotovosti....mňa ako podnikateľský subjekt predsa nebude zaujímať, odkiaľ ich on má, či ich dopestoval, mňa zaujíma kvalita a cena za kt. to nakupujem.....a povinnosť vyplývajúca zo zákona (bonznúť ho) ...
je pravda, ak by DU vyzval predávajúceho , musí podať DP a v ňom by vysvetlil, že ich dostal ako nat. mzdu....
mýlim sa????
Nič v daňovom priznaní nemusí vysvetľovať. Ak ide o oslobodený príjem, a v tomto prípade to tak naozaj je, tak podá daňové priznanie A zo závislej činnosti, teda ak nemal iný príjem.
Veď tie zemiaky si mohol aj dopestovať sám.
Naposledy upravil marjankaj : 05.11.11 at 12:50
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mila123 Pozri príspevok
teraz som neporozumela príspevkom č. 16 a 17....
prestal platiť § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb.? alebo ako ste to mysleli???
550 € je menej ako 3319,39 €. Teda asi tak.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pavol54 Pozri príspevok
Zdaňovať nemusí ale len do určitej výšky (ak nepredáva na nakúpený tovar na trhu bez pokladne )
Toto je čo?
Ak nepredáva tak predsa nič nemusí zdaňovať.
A môžem predať hocičo čo je oslobodené, trebárs aj hrad a nemusím sa starať o tú určitú výšku. Ak je to raz oslobodené, tak nezdaňujem.

Teda ešteže nerobíte na daňovom úrade.
Naposledy upravil marjankaj : 05.11.11 at 13:39
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marjankaj Pozri príspevok
Veď tie zemiaky si mohol aj dopestovať sám.
ak by si zemiaky dopestoval sám, má nárok na oslobodených 500 € a ostatné zdaňuje podľa § 8 ods. 1, pís. a , daň. zákona....
kde má možnosť použiť 25% paušál. výdavky.....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mila123 Pozri príspevok
ak by si zemiaky dopestoval sám, má nárok na oslobodených 500 € a ostatné zdaňuje podľa § 8 ods. 1, pís. a , daň. zákona....
kde má možnosť použiť 25% paušál. výdavky.....
Môže aj do 1000 €, ak polovicu dá na manželku. A nič nemusí dokazovať, ani nikde vypisovať.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marjankaj Pozri príspevok
Môže aj do 1000 €, ak polovicu dá na manželku. A nič nemusí dokazovať, ani nikde vypisovať.
a ak má rozvetvenú rodinu tak na každého jedného člena po 500€....
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Poprosím o radu, ak architekta požiadajú aby vykonal na súťaži žiakov na stavebnej fakulte porotcu a dostane za to príjem, inak je SZČO , ráta sa tento príjem ako príjem podľa §8 a do výšky 500 € je oslobodený od dane, takže ho vôbec nezahrniem do DP.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

L-M Pozri príspevok
Poprosím o radu, ak architekta požiadajú aby vykonal na súťaži žiakov na stavebnej fakulte porotcu a dostane za to príjem, inak je SZČO , ráta sa tento príjem ako príjem podľa §8 a do výšky 500 € je oslobodený od dane, takže ho vôbec nezahrniem do DP.
Treba doplniť na základe čoho mu bola tá odmena vyplatená.... Mal nejakú zmluvu? Nebola to dohoda o vykonaní práce? Treba viac informácii...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

JAJA11 Pozri príspevok
Treba doplniť na základe čoho mu bola tá odmena vyplatená.... Mal nejakú zmluvu? Nebola to dohoda o vykonaní práce? Treba viac informácii...
Áno mal nejakú zmluvu, ale ešte ju nemám k dispozícií. Hneď ako ju budem mať ozvem sa.
Zatiaľ ďakujem
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

No už je to vyriešené- bola to dohoda o vykonaní práce a už máme aj potvrdenie o príjme.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Mám zamestnanca, ktorý má príjem ako samostatne hospod. roľník za nájom ornej pôdy a chov dobytka cca 3000 €. Je možné, aby si v DP B uplatnil odpočet 2 x 500 € (na seba aj na manželku ako spoluvlastníka)?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

fipina Pozri príspevok
Mám zamestnanca, ktorý má príjem ako samostatne hospod. roľník za nájom ornej pôdy a chov dobytka cca 3000 €. Je možné, aby si v DP B uplatnil odpočet 2 x 500 € (na seba aj na manželku ako spoluvlastníka)?
Myslím, že chov dobytka a prenájom nie sú pod tým istým paragrafom. Všetky činnosti sa delia na tzv. aktívne a pasívne. Aktívne sú za prácu, pasívne sú za prenájom. 500 EUR sa dá odpísať z pasívnych príjmov. Je možné tieto príjmy rozdeliť aj na manželku.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Lenže on si chce vo svojom DP odpočítať 1000,- €, manželka požiadala z-teľa o klasické RZD (bez prílež. príjmu)
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

fipina Pozri príspevok
Lenže on si chce vo svojom DP odpočítať 1000,- €, manželka požiadala z-teľa o klasické RZD (bez prílež. príjmu)
Mali by spísať nejakú zmluvu, dohodu alebo niečo také, z ktorej bude zrejmé, že sa ten príjem rozdeľuje a akým spôsobom, je to len na nich. On si potom podá daňové priznanie a uplatní si tých 500 EUR. Ale myslím si, že to sa v daňovom priznaní neudáva, tam sa priamo vypisuje už len tá časť, ktorú chce zdaniť (ale to neviem určite). Ak v tej dohode bude uvedené, že na manželku ide 500 EUR, tak si myslím, že ona môže požiadať o ročné zúčtovanie . Čiže v podstate on môže zdaniť sumu o 1000 EUR nižšiu ako je celková vyplatená suma....
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Ešte by som sa chcela opýtať, nestačilo by do poznámok uviesť, že sumu dotácie si manželia rozdelili na základe BSM a to manžel toľko a manželka toľko? V súvislosti s týmto rozdelením ma ešte napadlo, či takýto príjem manželky (ak si uplatní 500,- €, nemusí podávať DP lebo iný príjem nemá) treba započítať ako vlastný príjem pri uplatňovaní nezdaniteľnej položky na manželku? A ešte : môže si na takýto príjem uplatniť 25 % paušálne výdavky?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať