Zavrieť

Porady

Dátum samozdanenia

Ahojte,

prosím Vás, aký dátum dávate pri samozdanení tovaru. Neviem, čo je správne. Česká firma (platca DPH) nám dodáva tovar. Ten posiela prepravnou spoločnosťou. Na prepravnom lístku je uvedené, napr. nakládka tovaru: 3.10.2011, ale my to v našej firme prevezmeme až 4.10.2011. Následne je faktúra vystavená s údajmi:
- dátum zdaniteľného plnenia: 3.10.2011
- dátum vystavenia faktúry: 2.10.2011.

Neviem, či sa mám pri samozdanení riadiť dátum nakládky, t.j. 3.10.2011 alebo až dňom 4.10.2011 (t.j. keď sme tovar naozaj prebrali). Čo sa chápe v zákone o DPH "nadobudnutie tovaru" - keď sa začne preprava, alebo až keď je tovar fyzicky vyskladnený.

Prosím Vás ako riešite Vy uvedenú situáciu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ejo Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ak na faktúre z EU mám fakturovanú sumu uvedenú v HUF aj v EUR, tak s ktorou menou mám spraviť samozdanenie a odpočet? Lebo ak prepočítam HUF s kurzom den pred vznikom DP, tak sa nerovná tej sume, čo je uvedená v EUR.
    Ďakujem pekne.
    Iné ČŠ vystavujú FA rôzne. Ak máte uvedenú úhradu v €, riadim sa €-rom. NAkoľko dodavateľ požaduje platbu v €. ZAevidujem do DF v čiastke €, a detto uhradím uvedenú sumu v €. Ak by nebolo plnenie v €, potom robím prepočty.

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Čítala som si § 20 ods. 1 Zákoná o DPH a podľa neho mi vycházda, že by som mala urobiť samozdanenie až k 15.11.2011, ale nie som si istá

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinaho Pozri príspevok
    Čítala som si § 20 ods. 1 Zákoná o DPH a podľa neho mi vycházda, že by som mala urobiť samozdanenie až k 15.11.2011, ale nie som si istá
    Nie, nepostupuješ takto, máš faktúru aj tovar, samozdanenie bude v októbri, 3.10..

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Tweety Pozri príspevok
    Nie, nepostupuješ takto, máš faktúru aj tovar, samozdanenie bude v októbri, 3.10..
    a ak som prijala fa spolu s tovarom 16.11, zd. plnenie je 31.10. tak urobiť samozdanenie v októbri alebo v novembri ?

    Totiž, napr. v ČR to dajú do SV v októbri, takže aj ja by som mala samozdaniť v októbri - veď tovar i fa mám do podania DPH ... alebo sa mýlim ?
    Naposledy upravil evuš : 22.11.11 at 10:57

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Ja dávam dátum vystavenia na základe par.20 ods.1 b
    - b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Z § 20 ods. 1 mi vyplýva nasledovné:
    a) tovar samozdaním k 15 dňu nasledujúceho mesiaca, ak FA nebola vystavená skôr
    b) riadim sa písmenom b), ak mám tovar aj faktúru, ibaže v tomto prípade bola faktúra vystavená 2.10.2011, t.j. ešte pred nadobudnutím tovaru, preto si myslím, že ide o písmeno a) a k samozdaneniu dochádza až 15.11.

    Možno, to zle chápem, ale tak som si to vysvetlila aj podľa komentára k tomuto paragrafu (Komentár: Ak dodávateľ z iného členského štátu vyhotoví faktúru predtým ako sa tovar začal prepravovať do členského štátu kupujúceho, daňová povinnosť na základe vyhotovenia faktúry nevzniká).

    Budem rada, keď sa k tomu ešte niekto vyjadrí, nerada by som odviedla DPH v nesprávnom obodbí.
    Naposledy upravil Tinaho : 22.11.11 at 16:36

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Dobrý deň. Ak na faktúre z EU mám fakturovanú sumu uvedenú v HUF aj v EUR, tak s ktorou menou mám spraviť samozdanenie a odpočet? Lebo ak prepočítam HUF s kurzom den pred vznikom DP, tak sa nerovná tej sume, čo je uvedená v EUR.
    Ďakujem pekne.

    katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

    katka 23
    prepočítať HUF s kurzom zo dňa pred dátumom daň.povinnosti
    dodávateľ sa možno zmýlil ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.