Zavrieť

Porady

Dohoda vs. Dividenda v roku 2011

zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,*

čo si myslíte o tejto kakulácii. Uvažujem nad tým, že prečo si vyplácať dividendy, keď sa dajú vyplatiť formou "Dohody". Podľa mojich vedomostí, nie je nikde napísané aká je maximálna výška príjmu na dohodu. Kľudne si môžeme stanoviť hodinovú mzdu 1000 €. Všetko čo uvádzam v kalkulácii by malo byť legálne, takže žiadne obchádzanie zákona.*

Je prosím niečo na čo som nemyslela?*
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

je to také, trochu......(obchádzanie zákona?) to som teraz tu nechcela riešiť.....
v tabuľke si uviedla ZP vo výške 10 % .... to bude nákladová položka PO? hľadala som na stránke VšZP aké bude tlačivo na RZZP pre rok 2011 ale nič tam nedali.....
nebude to položkou iba toho, kt. má podiel na zisku danej spoločnosti vo výške 14 %? neštudovala som zákon o ZP a ak si dobre pamätám, niečo bolo na školení povedané......(tak teda neviem...........a ešte jedna skutočnosť sa mi natíska....... nie je nejaká čiastka podielu na zisku od ZP oslobodená????)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dobreeeeeeeeeeeeeeeeeee. nevidím užitočné, tak aspoň takto.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mila123 Pozri príspevok
je to také, trochu......(obchádzanie zákona?) to som teraz tu nechcela riešiť.....
v tabuľke si uviedla ZP vo výške 10 % .... to bude nákladová položka PO? hľadala som na stránke VšZP aké bude tlačivo na RZZP pre rok 2011 ale nič tam nedali.....
nebude to položkou iba toho, kt. má podiel na zisku danej spoločnosti vo výške 14 %? neštudovala som zákon o ZP a ak si dobre pamätám, niečo bolo na školení povedané......(tak teda neviem...........a ešte jedna skutočnosť sa mi natíska....... nie je nejaká čiastka podielu na zisku od ZP oslobodená????)
Tomu podciarknutému nerozumiem.

Nie, ZP z dividend nie je nákladová položka firmy. Keby bola, znizila by som o nu základ dane. Ale je to výpočet koľko sa odvedie štátu pri takom a takom príjme. A kedze snad polovica sro-ciek su jednoosobové sro, tak je výhodnejsia dohoda ako vyplatenie dividend.

*Oslobodená od ZP z dividend je nejaká suma 329 € cca. Nie sú tam vsetky konkrétnosti a detaily, je to len nácrt toho aký je to veľký rozdiel.

(6) Zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 alebo poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. e), má povinnosť platiť poistné aj z tohto príjmu. Vymeriavací základ pre odvod poistného z tohto príjmu je príjem, ktorý presiahne sumu minimálneho základu podľa odseku 10 dosiahnutý v rozhodujúcom období; do príjmu sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu.

(10) Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby a poistenca podľa § 11 ods. 2 rozumie 44, 2 % z priemernej mesačnej mzdy.


*Nemyslim zeje to obchadzanie zakona. Nie je to nic nelegalne. Je to podla zakona
Naposledy upravil zk24 : 12.11.11 at 12:15
8 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Zuzka, ja chápem na čo si myslela.....
iba tá sadzba 10 % sa mi zdá nízka....nie je to 14%?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mila123 Pozri príspevok
Zuzka, ja chápem na čo si myslela.....
iba tá sadzba 10 % sa mi zdá nízka....nie je to 14%?
12 - Sadzba poistného.
g) zamestnanca, samostatne zárobkovo činnú osobu, poistenca podľa § 11 ods. 2 a poistenca štátu podľa § 11 ods. 7 10 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6; ak je zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 a poistenec štátu podľa § 11 ods. 7 osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 5 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6.

13 - Vymeriavaci zaklad
(6) Zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 alebo poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. e), má povinnosť platiť poistné aj z tohto príjmu. Vymeriavací základ pre odvod poistného z tohto príjmu je príjem, ktorý presiahne sumu minimálneho základu podľa odseku 10 dosiahnutý v rozhodujúcom období; do príjmu sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu.

10b - Zárobková činnosť*
e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva podľa osobitného predpisu24) (ďalej len "dividendy").
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aspoň takto...... oceňujem.
A kedže sa dohoda dá uzavrieť aj na pár dní, hodín v závere roka, je to dobré riešenie optimalizácie čistého príjmu v prípade jednosobých sro /aj viacosobových samozrejme/.
Budem sa tým zaoberať, stojí to zato.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Nech posluži
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

no veru vychadza to tak...aj ja odkedy som sa dozvedela, ze konatel moze byt na dohodu (a abstrahujem od mojich cudnych pocitov konatela na dohodu ) som si robila podobne prepocty ....

a ked teda este konatel na dohodu nema iny prijem, mnoho sro tak funguje.... tak presne ako pise zuzka este aj lepsie to vyjde nakolko si uplatni nezdanitelnu ciastku ako FO....
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Mila123 Pozri príspevok
je to také, trochu......(obchádzanie zákona?) to som teraz tu nechcela riešiť.....
v tabuľke si uviedla ZP vo výške 10 % .... to bude nákladová položka PO? hľadala som na stránke VšZP aké bude tlačivo na RZZP pre rok 2011 ale nič tam nedali.....
nebude to položkou iba toho, kt. má podiel na zisku danej spoločnosti vo výške 14 %? neštudovala som zákon o ZP a ak si dobre pamätám, niečo bolo na školení povedané......(tak teda neviem...........a ešte jedna skutočnosť sa mi natíska....... nie je nejaká čiastka podielu na zisku od ZP oslobodená????)

sadza je 10 percent

a podiel na zisku za rok 2011 vyplateny v roku 2012 pojde do rzzp za rok 2012... takze hladane tlacivo by malo byt rzzp za rok 2012 ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lenže RZZP už bude robiť ZP, takže aké tlačivo?
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

Tiež premýšľam nad dohodou. Moji konatelia ale vykonávajú činnosť na základe pracovnej zmluvy (ale nie na výkon funkcie konateľa) a v zmluve o výkone funkcie konateľa majú klauzulu o tom, že bez nároku na odmenu. Ak by tam táto klauzula nebola, od 1.1.2011 mali povinnosť prihlásiť sa do SP ako konateľ s nepravidelným príjmom aj vtedy, ak by nemali vyplatenú žiadnu odmenu. Takže aký by bol postup? Uzatvoriť dohodu, nahlásiť do SP a zmeniť zmluvu o výkone funkcie konateľa?! Uvidíme.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Teraz neviem či sa pýtaš alebo konštatuješ ....*
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak to bola otázka, dohoda môže byť na čokoľvek iné mimo funkcie konateľa. Máme čas rok nad tým rozmýšľať.
Máme čas, aj zákony sa môžu zmeniť.
............neplatí
Naposledy upravil KEJKA : 13.11.11 at 09:47 Dôvod: pardon
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Prečo rok? Odovdy do ZP sa platia z dividendy vyplatených zo zisku roku 2011. Teda, ak by som sa chcela vyhnut dividendam roku 2011, musím znížiť základ dane roku 2011 do 31.12.2011.*
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

A ešte to v niektorých prípadoch môže pomôcť znížiť preddavky na daň v ďalšom roku
0 0
AnnaK AnnaK

AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

zk24 Pozri príspevok
Prečo rok? Odovdy do ZP sa platia z dividendy vyplatených zo zisku roku 2011. Teda, ak by som sa chcela vyhnut dividendam roku 2011, musím znížiť základ dane roku 2011 do 31.12.2011.*
Súhlasím, ide už o rok 2011. Tá odpoveď pred tým bola trochu otázka a trochu konštatovanie, že si k tomu musím sadnúť a porozmýšľať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
takže DVP je určite bez povinných odvodov do ZP. Uvádzam príklady, ktoré ma napadli:
1. Spoločník=Konateľ s nulovými príjmami, dobrovoľne nezamestnaný platí ZP a má podiely na zisku.
Vo svojej jednoosobovej sro uzavrie DVP, registrácia v SP, odvody 1,05%, povinnosti voči ZP žiadne. Predmet dohody: čokoľvek, čo súvisí so zabezpečením predmetu podnikania, splnením určitej objednávky, či zmluvy.

2. Spoločník=konateľ bez príjmu vo svojej sro, ale zamestnaný v inej firme.
uzavrie dohodu o vykonaní práce, odvody do SP 1,05%, voči ZP žiadne povinnosti

3. Spoločník=konateľ zamestnaný vo svoje sro, kompletné odvody do SP aj ZP. uzavrie DVP na iný druh prác, ktorý nie je obsiahnutý v pracovnej zmluve. Odvody do SP z DVP=1,05%, do ZP netreba nič hlásiť, ani odvádzať.

Ani v jednom prípade nepoberá ani nie je nikde uvedené, že nepoberá odmenu za výkon funkcie. Predpokladám, že to povinné nie je, stačí preukázať fakt, že skutočne žiadnu odmenu nepoberá.
DVP, ak je uzavretá právoplatne na určitú prácu, napr. súvisí s konkrétnou zakazkou, sama osebe sa nepovažuje za nepravidelný príjem - správne?

a napokon hypoteticky všetky možné príjmy v jednom:
Spoločník=konateľ má vo svoje sro
a) HPP.....výkon činností podľa prevádzkových potrieb, všetky odvody
b) zmluvu=dohodu o odmene za výkon funkcie konateľa - oznámenie do 31.1.2011, nepravidelný príjem /prípadne aj pravidelný, ak je odmena stanovená mesačne/. odvody po novom
c) DPČ...napr. na personalistiku, spracovanie miezd, max.10 hod týždenne, napr. uzavretá po prijatí zamestnancov ako práce naviac, alebo po zrušení spolupráce s externým dodávateľom, len SP 1,05%
d) DVP.... príležitostne, max. 350 hod/rok, podľa aktuálnej potreby, pri mimoriadnej zakazke, alebo iných mimoriadnych prípadoch,........ priháška a odhláška, len SP 1,05%
e) ZoD.... môže sa vyskytnúť, napr. vytvorenie webstránky, určitej databázy s využitím osobitných znalostí, ktoré priamo nespadajú do oblasti vyššie spomenutých a)-d). ZoD spadá pod §8 a platia sa z tejto odmeny odvody do ZP vo výške 14%
=================================================
Výpočet - tabuľka v zadaní je podľa mňa správna a znamená určite úsporu v prospech spoločníka, konateľa a je podľa mňa v súlade so zákonom.
Súhlasíte?
napriek súhlasom doplňujem info čerpané z nasledujúcich príspevkov
a ďakujem všetkým aktívnym poraďákom za účasť v riešení optimalizácie príjmov.
Naposledy upravil KEJKA : 16.11.11 at 11:53 Dôvod: upozornenie na odvody zo ZoD
8 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Ja práve rozmýšľam - mám sro, kde majitel aj konatelia majú svoje živnosti, tam platia odvody.
Sídlia v prenajatých priestoroch, bez zabezpečenia upratovania. Na jednorazové upratanie aj napríklad s umytím okien, tepovaním... si nenajmú firmu, ale urobí to jeden konateľ sám. Jednorazovo, taký "hospodársky deň" (nie je to predajňa, iba bežné kancelárie). Po pravde, aj to robia, ale nikto to nikde neúčtuje.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Ja len jednu otázku k zadaniu príklad č. 2: nemá daň z DoVP vypočítať a odviesť už zamestnávateľ?? FO si to potom zohľadní vo svojom DP DzP FO. A ešte mne vyšlo 1,05% z 9800 = 102,9 odvod do SP.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Vlastas Pozri príspevok
Ja len jednu otázku k zadaniu príklad č. 2: nemá daň z DoVP vypočítať a odviesť už zamestnávateľ?? FO si to potom zohľadní vo svojom DP DzP FO. A ešte mne vyšlo 1,05% z 9800 = 102,9 odvod do SP.
nejako mi tam usli tie tri eura... neviem ako som to vypocitala
a ano z Dohody sa zraza dan preddavkovo... je to len nacrt, bez vsetkych detailov... naozaj ide len o ten vypocet a porovnanie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať