Zavrieť

Porady

dodatocne priznanie a pokuta

Prosim o pomoc pri interpretacii §35 zakona o sprave dani (511/1992 Zb.).

Ide o otazku dodatocne podaneho priznanie k dani z prijmu, ktorym sa zvysuje danova povinnost.
- §35 ods. 1 pism. - pokuta vo vyske 3-nasobku zakladnej urokovej miery (momentalne 1,25%, cize 3x 1,25% = 3,75%)
- §35 ods. 2 - minimalna pokuta podla ods. 1 je 10%
- §35 ods. 3 - ak danovnik poda dodatocne priznanie, ulozi sa pokuta podla odseku 1 v polovicnej vyske

Otazka teda je - ak podame dodatocne priznanie, bude sadzba polovica z 3,75% alebo polovica z 10% - ods. 3 totiz nehovori nic o minimalnej sadzbe...

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ja to chápem tak, že ak ti vyjde 3,75% tak musíš počítať s 10%.
    Teda pri dodatočnom DP by sa malo uvažovať s 5%.

    (2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte pokuty sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije sadzba 10 %.
    (20) Pokuta podľa odsekov 1 a 3 sa neuloží, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16,60 €; ak je správcom dane obec, pokuta sa neuloží, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 3,32 €.
    Naposledy upravil marjankaj : 20.11.11 at 10:01

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zaujímavá otázka i postreh.
    Podľa mňa to bud zákonodarca nedomyslel, alebo to zámerne neriešil. Ved výsledná suma môže byť menej ale aj viac ako 10%, závisí od zákl.úr.miery.
    Pokutami sa chvalabohu zaoberať nemusím, ale bavia ma púostrehy poraďákov......
    Podľa mňa naozaj by sa v prípade dodatočného DP malo vychádzať z 3-násobku ZUM a vypočítaná suma deliť dvomi. Minimálne takto by som si to presadzovala na DU.
    ucetni_fantozzi
    keby odsek 3 hovoril, ze pokuta je polovica podla odseku 1 a 2, tak by mi to bolo jasne, takto sa mi ale vidi, ze pokuta by mala byt polovicou pokuty IBA podla odseku 1, cize v tomto pripade polovica z 3,75%...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    (2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte pokuty sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije sadzba 10 %.
    No je to zaujímavá kombinácia.

    Pri ukladaní podľa odseku 1 sa automaticky má postupovať aj podľa odseku 2.

    Teda asi by to malo byť minimálne tých 5%.
    Ale v zákonoch je málokedy logika.

    Ale môžeš sa odvolať. Určite ti to vysvetlia.
    ucetni_fantozzi
    no lenze v tomto pripade by sa neukladala pokuta podla bodu 1 ale podla bodu 3 - stale si myslim, ze v tomto pripade to bude 1,875%

    ako je to v novom danovom poriadku - idem pozriet...

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    novy danovy poriadok - §154 a §155 ods. 4 - minimalna sadza bude 5%
    .... vypadá to tak, že konečne reagovali na pokles ZUM (v čase, keď sa uzákonilo minimálne 10%, tak 3-násobok ZUM bolo viacej ako 10%).

    Prikláňam sa k Janovmu výpočtu ...

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Mohli to dat inteligenti do jednej vety a nebol by problém - pokuta je 3-násobok ZUM, minimálne však 10%.

    dodatocne priznanie a pokuta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.