Zavrieť

Porady

Účtovanie zriadovacích nákladov v prenajatom priestore

Zákazník dostal do prenájmu priestory v OZC MAX, ktoré si sám zariadil vybavením predajne, osvetlením, podlahou a pod.
Poradte mi prosím ako zaúčtovať v PÚ napr. laminátovú podlahu v hodnote 50.000,- Sk + DPH, ktorú si sám nájomca kúpil aj sám položil???
Ide o technické zhodnotenie budovy, ktorá mi nepatrí a po skončení nájomnej zmluvy som povinný dať priestory do pôvodného stavu???
Zdá sa mi to čudné technicky zhodnotiť niečo čo vlastne nemám!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Ja by som dala podlahu do DHM, ak nemáte dohodnuté s nájomcom nejaké podmienky úpravy priestorov. Väčšinou nájomcovia nejaké klauzuly v zmluvách majú, hlavne čo sa týka stavebných a podobných úprav. Ale ak to tam nemáte, zaúčtujte to ako obstaranie DHM a odpisujte. Ak sa zdržíte v priestoroch dlhšie, snáď to stihnete odpísať. Ak nie, buď podlahu predáte v zostatkovej hodnote následníkovi (aj takto to zvyknú riešiť), alebo to budete musieť z majetku vyradiť.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Súhlasím s predošlou odpoveďou a dodávam, pri ukončení nájomnej zmluvy, ak zabudovaný majetok nepredáte v zost.cene, tento odpíšete jednorázovo do nákladov, tým ho vyradíte z majetku.

    rever je offline (nepripojený) rever

    rever
    Ďakujem za Vaše názory s ktorými súhlasím, ale mal som skôr dilemu, či je laminátová podlaha samostatný hnuteľný majetok a zaradiť ho niekde do inventáru predajne, alebo je to súčasť budovy a zaúčtovať ho ako technické zhodnotenie budovy ktorá nie je moja a neviem jej hodnotu.
    Doba odpisovania by v týchto prípadoch bola rôzna, a v neposlednom rade podľa môjho názoru laminátová podlaha nie je samostatný hnutelný majetok!!!

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    rever
    Ďakujem za Vaše názory s ktorými súhlasím, ale mal som skôr dilemu, či je laminátová podlaha samostatný hnuteľný majetok a zaradiť ho niekde do inventáru predajne, alebo je to súčasť budovy a zaúčtovať ho ako technické zhodnotenie budovy ktorá nie je moja a neviem jej hodnotu.
    Doba odpisovania by v týchto prípadoch bola rôzna, a v neposlednom rade podľa môjho názoru laminátová podlaha nie je samostatný hnutelný majetok!!!
    Sú to zriaďovacie náklady..ako píšeš v zadaní témy!..Takže ako Vlasti písala do majetku a odpisy. Ja som si dala u prenejímateľa podpísať, že s tým súhlasí a ak skončím skôr ako zriaď. náklady odpíšem, odkúpi ich v zoztatkovej cene.

    Účtovanie zriadovacích nákladov v prenajatom priestore

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.