Zavrieť

Porady

poznámka pod čiarou

Vážení kolegovia, som tu nový a neviem sa v tomto prostredí pohybovať.
mám pár otázok:
  1. Aké veľké písmo je "doporučené"?
  2. V téme kúrenie od susedov je odvolávka na reláciu TA3 mne to už pol hodinu bliká, nedá sa to čítať;
  3. Považoval som za užitočné túto tému doplniť. Keď som to celé zosmolil zistil som ,že téma je uzavretá.


Takže ak môžem -ešte raz: Modelový priklad: Vlastník pracuje na týždňovky v Rakúsku. Kúri iba cez víkendy, inak má radiatory na sporo- podľa mňa nekradne. Naopak šetrí. (Bez ohľadu na to, koľko tepla prejde medzi susedmi je strata jeho bytu smerom von (Pri cca 17°C podstatne menšia ako susedova pri 22°C). Rozhodujúci je rozdiel teplôt -delta T a ten je v oboch prípadoch niekoľkokrát väčší ako rozdiel teplôt medzi bytmi. . Merač tepla na päte objektu určí celkovú spotrebu a táto je potom rozdelená podľa pomerových meračov medzi oba byty. Ak s cieľom zabrániť" kradnutiu", zmeníme rozdeľovací pomer- platba za dieliky/platba podľa m2
povedzme z 50/50% na 30/70% alebo viac- dôjde k postupne k strate motivácie k akejkoľvek regulácii. Takže nakoniec tie radiátory nevypne, stúpne celková spotreba - teplo medzi susedmi prúdiť prestane a obaja svorne budú platiť viac. (O koľko viac môžeme odhadnúť z porovnania podľa spotreby ktorú sme mali bez regulácie (a motivácie)v dobách keď sme účtovali iba podľa m2.) Špatné je to,a Vaše odpovede to potvrdili , že zateplením domu sa takýto stav (v susedských vzťahoch) skôr zhorší. Narastie počet bytov ktoré nemusia kúriť vôbec!
Tomáš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    poznámka pod čiarou

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.