Zavrieť

Porady

Náklady pri prenájme len pri obsadení nehnuteľnosti?

Dobrý deň.Majiteľ prenajíma šesť 1-izbových bytov ako súkromná osoba,nikdy v nich nebýval,boli kúpené za účelom prenajímania.Nemá ich v majetku firmy.Neposkytuje k prenájmu žiadne iné služby,ani to nechce fingovať,tak túto činnosť nemôže mať ako živnosť.Vedie presnú evidenciu príjmov a výdajov tak,ako to tu bolo popisované.Prípadné preplatky energií sú v príjmoch,nedoplatky vo výdajoch.Vzhľadom na to,že sú to malé byty,nájomníci sa striedajú a nie je vždy v silách prenajímateľa zabezpečiť dobrého nájomníka tak,aby mal pri každom byte vždy zaplatených 12 nájmov v roku. Stane sa,že má v roku zaplatených namiesto 6x12=72,len 70,prípadne 69 nájmov. Prenajímateľ však poctivo za každý byt správcovi 12x v roku zaplatí.Stretol sa s názorom,že keď tie byty nie sú v majetku a nerobí odpisy,tak v mesiaci,kedy je byt prázdny a nemá zaň príjem z prenájmu,nemôže v tom mesiaci účtovať ani výdavky,ktoré on platí správcovi.
Ja myslím,že to tak nie je.
Aký je názor skúsených účtovníkov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    driver100 Pozri príspevok
    Dobrý deň.Majiteľ prenajíma šesť 1-izbových bytov ako súkromná osoba,nikdy v nich nebýval,boli kúpené za účelom prenajímania.Nemá ich v majetku firmy.Neposkytuje k prenájmu žiadne iné služby,ani to nechce fingovať,tak túto činnosť nemôže mať ako živnosť.Vedie presnú evidenciu príjmov a výdajov tak,ako to tu bolo popisované.Prípadné preplatky energií sú v príjmoch,nedoplatky vo výdajoch.Vzhľadom na to,že sú to malé byty,nájomníci sa striedajú a nie je vždy v silách prenajímateľa zabezpečiť dobrého nájomníka tak,aby mal pri každom byte vždy zaplatených 12 nájmov v roku. Stane sa,že má v roku zaplatených namiesto 6x12=72,len 70,prípadne 69 nájmov. Prenajímateľ však poctivo za každý byt správcovi 12x v roku zaplatí.Stretol sa s názorom,že keď tie byty nie sú v majetku a nerobí odpisy,tak v mesiaci,kedy je byt prázdny a nemá zaň príjem z prenájmu,nemôže v tom mesiaci účtovať ani výdavky,ktoré on platí správcovi.
    Ja myslím,že to tak nie je.
    Aký je názor skúsených účtovníkov?
    Určite si môže uplatniť všetky preukázateľne zaplatené výdavky súvisiace s prenájmom /aj keď neboli zaplatené všetky nájmy od nájomcu/.
    Pozri tento link, myslím, že je to Tvoj prípad:
    http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...ajme-bytu.html

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ja som opačného názoru......
    si predstav, že by neobsadil vôbec byt celý rok, náklady na ten byt by si uplatňoval????

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Prečo je zdaňovacím obdobím kalendárny rok ? Prečo by prázdny byt mesiac nemohol produkovať len náklad ? A čo údržba, opravy ?
    A keby sa bytovému družstvu platilo týždenne, bavili by sme sa o nevyužitých týždňoch ?
    Nemá nájomníkovi dať čipovú kartu a ten bude cvakať ako vo fabrike a platiť len za čas, čo v byte strávil ?

    Vhľadom nato, že štát sa k nám správa ako zvrhlý otčim, hľadal by som spôsob, ako náklady uplatniť.
    Prenajať ho, hoci iba na hodinu aspoň raz v mesiaci.
    Naposledy upravil bodliak : 13.12.11 at 19:52

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    pozri sa, ZC, kt. zarobí minimálnu mzdu, t.j. 317 € zaplatí tomu štátu, či sa mu páči či nie......a kto má na to, aby si kúpil 6x 1-izbových bytov a tie prenajímal???? má to na biznis.......

    driver100 je offline (nepripojený) driver100

    muž driver100
    Mila123 Pozri príspevok
    pozri sa, ZC, kt. zarobí minimálnu mzdu, t.j. 317 € zaplatí tomu štátu, či sa mu páči či nie......a kto má na to, aby si kúpil 6x 1-izbových bytov a tie prenajímal???? má to na biznis.......
    Áno,má to na biznis,aby nebol odkázaný na tú minimálnu mzdu.Keď nechce klamať,že poskytuje aj iné služby spojené s prenájmom,nemôže to mať živnosť.Dokonca si už nemôže uplatniť NČZD.Keby kúpil autá,alebo bager,už by to mohla byť živnosť.
    A kto má na to, aby si kúpil 6x 1-izbových bytov a tie prenajímal???? Desaťtisíce majiteľov rodinných domov,si môže v našom meste kúpiť po 22000€ šesť 1-izbových bytov.

    driver100 je offline (nepripojený) driver100

    muž driver100
    cloe Pozri príspevok
    Určite si môže uplatniť všetky preukázateľne zaplatené výdavky súvisiace s prenájmom /aj keď neboli zaplatené všetky nájmy od nájomcu/.
    Pozri tento link, myslím, že je to Tvoj prípad:
    http://financie.etrend.sk/dane-a-odv...ajme-bytu.html
    Ďakujem pekne,takto som to aj myslel,len som čakal na relevantné potvrdenie.

    Náklady pri prenájme len pri obsadení nehnuteľnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.