Zavrieť

Porady

PN v nezamestnanosti

Dobrý deň,

potrebujem radu ohľadom PN. Bol som dlhodobo dobrovoľne nezamestnaný, platil som si len zdravotné poistenie, momentálne som evidovaný na Úrade práce. V roku 2008 som mal druhý infarkt a po troch operáciach mám tri stenty v srdci. Okrem toho mám problémy s krčnou chrbticou a pravým kolenom. Denne beriem 6 druhov liekov ráno, na obed a večer. Vzhľadom ku môjmu veku (60 rokov) a zdraviu chcem vedieť, či ma moja obvodná lekárka môže vypísať na dlhodobú PN?

Ďakujem za odpoveď Ing. Jamil Bukeh, PhD
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ID SP neprizná, ak vznikol nárok na predčasný starobný dôchodok.....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    jamil bukeh Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    na Slovensku mám odrobených celkom 11 rokov. Platil som si len zdravotné poistenie, do SP nič. Podľa toho asi nemám nárok na predčasný dôchodok, alebo sa mýlim? Zaujímalo by ma, z čoho by mi mohli vyrátať invalidný dôchodok a aký je pri tom postup.


    Ďakujem Jamil
    záleží aj od veku a od doby poistenia ... a za niektoré obdobia (viď zák o SP) sa dá dôchodkové poistenie aj doplatiť spätne - a v tomto prípade by aj bolo vhodné .. Treba pozrieť do výpisu zo SP - do roku 2003 máš doma - že koľko chýba (ráta sa aj štúdium, vojna..)
    presnejšie o ID klik sem http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2011-a.html#71
    Naposledy upravil Katy a R : 18.12.11 at 11:38

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Alebo prečo pri tých problémoch nepožiadate SP o invalidný dôchodok. Vtedy by ste nemuseli byť v evidencii UP, nakoľko zdravotné by za Vás platil štát.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No na to aké problémy má od 2008 roku, tak no neviem...

    A čo sa týka predčasného starobného, ten nepriznajú ak nie je splnený limit príjmu kdežto invalidný priznajú aj v nižšej výške. A ktohovie či pán má vyrobené roky, z kt. by mu to rátali.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak máte 60 rokov nepožiadali ste o predčasný starobný dôchodok?

    posúdenie práceneschopnosti je na obvodnej lekárke......

    máte platené dobrovoľné nemocenské poistenie?

    neva19 je offline (nepripojený) neva19

    neva19
    Ak ste si platil len zdravotné poistenie a do sociálnej poisťovne neplatil nič - žiadne nemocenské poistenie, tak v prípade PN-ky nebudete dostávať nič, žiadne nemocenské dávky. Ako evidovaný na úrade práce máte povinnosť hlásiť sa tam pravidelne, tak od tohoto by ste bol oslobodený, ale na druhej strane v prípade PN-ky, nemáte voľnosť pohybu,žiadne vychádzky okrem určených hodín.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Xanti, máš pravdu, pán Jarmil sa nehlási.....aby sme mali potrebné informácie....sú to iba dohady.....
    Dobrý deň,

    na Slovensku mám odrobených celkom 11 rokov. Platil som si len zdravotné poistenie, do SP nič. Podľa toho asi nemám nárok na predčasný dôchodok, alebo sa mýlim? Zaujímalo by ma, z čoho by mi mohli vyrátať invalidný dôchodok a aký je pri tom postup.


    Ďakujem Jamil

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.