Zavrieť

Porady

Povinnosť používať elektronickú registračnú povinnosť pri úhrade pohľadavky

Ahojte poraďáci,

chcel by som sa opýtať na váš názor ohľadom povinnosť používať ERP pri úhrade pohľadavky, pričom podnikateľ má viacej činnosti: v jednej prevádzke predáva tovar, tam je povinnosť používať ERP jasná, avšak taktiež zabezpečuje vyprosťovanie nákladných vozidiel, pričom hlavne pri zahraničných odťahoch príjima peniaze priamo v hotovosti (vystaví faktúru a hneď ju klient zaplatí), v prílohe č. 1 nie sú služby vzťahujúce sa na túto činnosť, avšak ak podnikateľ už z titulu predaja tovaru má povinnosť používať ERP, nevzťahuje sa to tým pádom aj na jeho ostatné činnosti?

a viem, že je to mimo témy, ale tému používanie ERP som nenašiel

joey
Naposledy upravil joey1986 : 29.12.11 at 08:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    z odpovedí a otázok na drsr.sk:
    15. Otázka:
    Podnikateľ prevádzkuje ubytovacie zariadenie – penzión. Musí pri prijímaní platieb od klientov evidovať tržby v ERP ?
    4
    Odpoveď:
    Ubytovacie služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP, preto ak podnikateľ poskytuje ubytovacie služby, nevzniká mu povinnosť platby prijaté v hotovosti evidovať v ERP. Ak podnikateľ poskytuje v rámci ubytovacích služieb aj reštauračné služby alebo aj iné doplnkové služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP (napr. parkovanie, čistenie šatstva, žehlenie) a tieto služby tvoria súčasť ceny za ubytovanie, prijaté tržby za takto poskytnuté doplnkové služby nemusia byť evidované v ERP. Ak by tieto služby boli poskytované samostatne, t. j. bez ubytovania (napr. zákazník nie je ubytovaný, ale sa zastaví na obed) v tomto prípade už musí tržbu za poskytnutú službu zaevidovať v ERP.

    preklop si to na svoj prípad

    joey1986 je offline (nepripojený) joey1986

    joey1986
    presne tento príklad som si porovnával s tým mojim, avšak nedospel som k jednoznačnému stanovisku, kedže predaj tovaru nesúvi vôbec s vyprosťovaním (resp. vyprosťovanie sa neposkytuje v tej istej "prevádzke" ako predaj tovaru), čiže stále som v pomykove , aký je váš názor na toto? vopred ďakujem za reakciu a aj za tú predchádzajúcu

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ak tieto služby nie sú v prílohe 1 predmetného zákona nemá povinnosť používať ERP.
    V zákone sa nikde nepíše, že ak máš z titulu napríklad predaja tovaru povinnosť používať ERP máš ju povinnosť používať na všetko, teda aj na služby neuvedené v prílohe 2 zákona. Tá je pre služby rozhodujúca.

    Povinnosť používať elektronickú registračnú povinnosť pri úhrade pohľadavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.