Zavrieť

Porady

Z materskej do práce, poberanie materského a rodičovského príspevku.

ahojte :-)

Keďže sa do zákonov nerozumiem a vy ste šikovnejší a zbehnutejší, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
...VOPRED VEĽMI KRÁSNE ĎAKUJEM...

Momentálne som od 8.9.2011 na materskej dovolenke, podľa posledného zákonu
by som mala materské poberať do ukončenia 34-tého týždňa (t.j. 2.5.2012).

Moja dilema spočíva v tom, že sa chcem vrátiť do práce aby ma zamestnali na to isté miesto, takže:
- niekto mi spomínal, že keď chcem aby ma zamestnávateľ zamestnal na to isté pracovné miesto musím nastúpiť do 6 mesiacov
(neviem ako sa to ráta, či od nástupu na materskú alebo do 6-teho mesiaca môjho dieťaťa)
neviem či je to naozaj pravda???
- môže ma zamestnať iba keď nastúpim do 6-teho mesiaca alebo je tá doba, že do kedy dlhšia???
- no ak je to pravda, ako môžem naďalej poberať materskú do toho 34-tého týždňa ak sa rozhodnem nastúpiť do práce na TPP
- môžem materskou dovolenkou poveriť inú osobu? napr. sestru, aby som o ňu neprišla?
(sestra je momentálne nezamestnaná, nie je na ÚPSVaR, ale bude mať určite SZČO)
- môže takisto miesto mňa niekto iný poberať rodičovský príspevok? napr. sestra, aby som oň neprišla?
- alebo môže sestra namiesto mňa poberať opatrovateľské? či to platí iba keď dám dieťa do jasiel???

PROSÍM PORAĎTE AKO NEPRÍSŤ O RP.... !!! nech sa máme aspoň trošku dobre na tomto slovesnku :-)
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Môžeš pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok, tento súbeh je možný od 1.1.2011.

Takže pekne vydrž do konca materskej dovolenky, a potom môžeš nastúpiť do práce a rodičovský príspevok Ti bude vyplácaný.
0 0
Lenka Marko Tonhauserová Lenka Marko Tonhauserová
ahoj a keď sa rozhodnem nastúpiť do práce skôr nez materska skonci? jedná sa mi o to či naozaj existuje ten zákon že ma musi zamestnat na to iste miesto len do 6 mesiacov, nechcem prist o pracovnu poziciu...ci take neexistuje, hm? :-)
0 0
Lenka Marko Tonhauserová Lenka Marko Tonhauserová
Xanti Pozri príspevok
Môžeš pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok, tento súbeh je možný od 1.1.2011.

Takže pekne vydrž do konca materskej dovolenky, a potom môžeš nastúpiť do práce a rodičovský príspevok Ti bude vyplácaný.
---- ahoj a keď sa rozhodnem nastúpiť do práce skôr nez materska skonci? jedná sa mi o to či naozaj existuje ten zákon že ma musi zamestnat na to iste miesto len do 6 mesiacov, nechcem prist o pracovnu poziciu...ci take neexistuje, hm? :-)
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Lenka Marko Tonhauserová Pozri príspevok
ahoj a keď sa rozhodnem nastúpiť do práce skôr nez materska skonci? jedná sa mi o to či naozaj existuje ten zákon že ma musi zamestnat na to iste miesto len do 6 mesiacov, nechcem prist o pracovnu poziciu...ci take neexistuje, hm? :-)
Ziadnych 6 mesiacov, od 1.4.2011 plati novela Zakonnika prace, ktory uklada zamestavatelovi zamestnat pracovnicku na povodne miesto aj po ukonceni RD. Od kedy platilo tych 6 mesiacov, uz sa materska dovolenka 2x predlzovala. Poberat materske a pracovat u toho isteho zamestnavatela nie je mozne.
Takze zostan na materskej dovolenke, lebo by si prisla o materske. Mesiac pred ukoncenim MD pisomne oznam zamestnavatelovi navrat do prace. Poberat rodicovsky prispevok mozes sucasne s tym, ze budes pracovat.
0 0
Lenka Marko Tonhauserová Lenka Marko Tonhauserová
ivka70 Pozri príspevok
Ziadnych 6 mesiacov, od 1.4.2011 plati novela Zakonnika prace, ktory uklada zamestavatelovi zamestnat pracovnicku na povodne miesto aj po ukonceni RD. Od kedy platilo tych 6 mesiacov, uz sa materska dovolenka 2x predlzovala. Poberat materske a pracovat u toho isteho zamestnavatela nie je mozne.
Takze zostan na materskej dovolenke, lebo by si prisla o materske. Mesiac pred ukoncenim MD pisomne oznam zamestnavatelovi navrat do prace. Poberat rodicovsky prispevok mozes sucasne s tym, ze budes pracovat.
---ahááá takže keď chcem nastúpiť hneď po materskej to je 34tt tak ma musí zamestnať na to isté pracovné miesto??? to by bolo super... a o RP si žiadam teda tak či tak? to by bolo fajn :-) bože milujem Vás ľudkovia, vždy viete super poradiť :-D ešte ste ma nesklamali :-) naozja ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Lenka Marko Tonhauserová Pozri príspevok
---ahááá takže keď chcem nastúpiť hneď po materskej to je 34tt tak ma musí zamestnať na to isté pracovné miesto??? to by bolo super... a o RP si žiadam teda tak či tak? to by bolo fajn :-) bože milujem Vás ľudkovia, vždy viete super poradiť :-D ešte ste ma nesklamali :-) naozja ďakujem
Presne tak.
Ale musi ta zamestnat na povodne miesto aj po rodicovskej dovolenke, pokial to miesto stale existuje.
Riesenie nastupit hned po MD je asi v tvojom pripade najidealnejsie.
Nezabudni na to pisomne oznamenie o navrate mesiac dopredu.
0 0
Lenka Marko Tonhauserová Lenka Marko Tonhauserová
ivka70 Pozri príspevok
Presne tak.
Ale musi ta zamestnat na povodne miesto aj po rodicovskej dovolenke, pokial to miesto stale existuje.
Riesenie nastupit hned po MD je asi v tvojom pripade najidealnejsie.
Nezabudni na to pisomne oznamenie o navrate mesiac dopredu.
----miesto stále existuje a aj bude o to sa neobávam... :-)
- áno samozrejme nezabudnem na tú žiadosť idem si ju už teraz ihneď pripraviť, stačí niečo takéto:

Vec: Žiadosť o prijatie do zamestnania
na základe ukončenia materskej dovolenky k 2.5.2012 Vás žiadam o prijatie do zamestnania.
Za ústretovosť vopred veľmi pekne ďakujem

S pozdravom Lenka ...

môže byť ?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Lenka Marko Tonhauserová Pozri príspevok
----miesto stále existuje a aj bude o to sa neobávam... :-)
- áno samozrejme nezabudnem na tú žiadosť idem si ju už teraz ihneď pripraviť, stačí niečo takéto:

Vec: Žiadosť o prijatie do zamestnania
na základe ukončenia materskej dovolenky k 2.5.2012 Vás žiadam o prijatie do zamestnania.
Za ústretovosť vopred veľmi pekne ďakujem

S pozdravom Lenka ...

môže byť ?
Skor ako ziadost by som to formulovala ako jednoduche oznamenie, nakolko o nic neziadas, len si plnis oznamovaciu povinnost.

VEC: Oznamenie o navrate do prace po ukonceni MD.

Oznamujem tymto na zaklade ZP par. 166 ods. (3), ze po ukonceni MD nastupim do prace dna xx.xx.2012.

S pozdravom

xx



§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

...
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
....
2 0
Lenka Marko Tonhauserová Lenka Marko Tonhauserová
ivka70 Pozri príspevok
Skor ako ziadost by som to formulovala ako jednoduche oznamenie, nakolko o nic neziadas, len si plnis oznamovaciu povinnost.

VEC: Oznamenie o navrate do prace po ukonceni MD.

Oznamujem tymto na zaklade ZP par. 166 ods. (3), ze po ukonceni MD nastupim do prace dna xx.xx.2012.

S pozdravom

xx



§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

...
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
....
---- ďakujem veľmi pekne za rady...
0 0
Ľubica2 Ľubica2

Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

Ahojte, keď chce žena skôr ukončiť rodičovskú dovolenku (t.j. pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa) a nastúpiť do práce(miesto nie je zrušené a zastupuje ju pracovníčka na dobu určitú), môže zamestnávateľ jej nevyhovieť ? Podľa môjho názoru nie, ale pre istotu sa pýtam.
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ľubica2 Pozri príspevok
Ahojte, keď chce žena skôr ukončiť rodičovskú dovolenku (t.j. pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa) a nastúpiť do práce(miesto nie je zrušené a zastupuje ju pracovníčka na dobu určitú), môže zamestnávateľ jej nevyhovieť ? Podľa môjho názoru nie, ale pre istotu sa pýtam.
Ďakujem.
Návrat musí najneskôr mesiac pred nástupom oznámiť. Ale nevyhovieť jej nemôže.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ľubica2 Pozri príspevok
Ahojte, keď chce žena skôr ukončiť rodičovskú dovolenku (t.j. pred dovŕšením troch rokov veku dieťaťa) a nastúpiť do práce(miesto nie je zrušené a zastupuje ju pracovníčka na dobu určitú), môže zamestnávateľ jej nevyhovieť ? Podľa môjho názoru nie, ale pre istotu sa pýtam.
Ďakujem.
Ak to oznámi zamestnávatelovi v dostatočnom predstihu (najmenej jeden mesiac), musí jej žiadosti vyhovieť.

Pozri

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka

Na začiatok

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
1 0
Ľubica2 Ľubica2

Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

Ďakujem za potvrdenie.
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

nasa zamestnankyna odisla na rodicovsku dovolenku prijali sme na jej miesto na zastupovanie zamestnankynu, ktora tiez otehotnela. povodnej zamestnankyni sa konci RD a uz sa dohodli zo zamestnavatelom o rozviazani pracovneho pomeru. a teraz by som chcela vediet ze co stou zamestnankynou co ju zastupovala a tiez je momentalne na RD na zaklade toho aj jej sa skoci pracovny pomer? alebo musim pockat na ukoncenie RD a potom rozviazat pracovny pomer? dakujem za kazdu radu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evkap. Pozri príspevok
nasa zamestnankyna odisla na rodicovsku dovolenku prijali sme na jej miesto na zastupovanie zamestnankynu, ktora tiez otehotnela. povodnej zamestnankyni sa konci RD a uz sa dohodli zo zamestnavatelom o rozviazani pracovneho pomeru. a teraz by som chcela vediet ze co stou zamestnankynou co ju zastupovala a tiez je momentalne na RD na zaklade toho aj jej sa skoci pracovny pomer? alebo musim pockat na ukoncenie RD a potom rozviazat pracovny pomer? dakujem za kazdu radu
Pracovný pomer na dobu určitú končí dohodnutým dňom. Ak má v pracovnej zmluve zastupovanie počas MD a RD konkrétnej pracovníčky, a RD tejto pracovníčky končí (aj rozviazaním prac.pomeru), končí aj pracovný pomer zastupujúcej pracovníčky (ak sa so zamestnávatelom nedohodne inak).
1 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

dakujem za rychlu odpoved
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

chcela by som poradiť - dcéra je 5 mesiac na RP s prvým dieťaťom. Plánujú ďalšie dieťa.Čo by bolo výhodnejšie pre výšku materského pri druhom dieťati - keby nastúpila do zamestnania počas poberanie RP, alebo to nič na výške nezmení - bude vo výške ako pri prvom dieťati?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

milkami Pozri príspevok
chcela by som poradiť - dcéra je 5 mesiac na RP s prvým dieťaťom. Plánujú ďalšie dieťa.Čo by bolo výhodnejšie pre výšku materského pri druhom dieťati - keby nastúpila do zamestnania počas poberanie RP, alebo to nič na výške nezmení - bude vo výške ako pri prvom dieťati?
To zavisi od vysky prijmu a casu ,kedy nastupi a kedy pojde na MD.
Materska sa vzdy vypocitava z predch. kalendarneho roka.
ak by napr. dcera nastupila v decembri a velmi dobre by v decembri zarobila ... zaroven by dalsi rok nastupila na matersku,
vypocitaju jej matersky prispevok z prijmu toho decembra.
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

predpokladajme, že sa jej výška príjmu nezmení - bude to ako pri prvom dieťati? Keby poberala len rodičovský príspevok - bude to stále ako pri prvom dieťati?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

milkami Pozri príspevok
predpokladajme, že sa jej výška príjmu nezmení - bude to ako pri prvom dieťati? Keby poberala len rodičovský príspevok - bude to stále ako pri prvom dieťati?
V podstate ano, zamestnavatel jej potvrdi pravdepodobny vymeriavaci zaklad (co teoreticky moze byt aj viac ako predtym, urcite nie menej)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať