Zavrieť

Porady

Z materskej do práce, poberanie materského a rodičovského príspevku.

ahojte :-)

Keďže sa do zákonov nerozumiem a vy ste šikovnejší a zbehnutejší, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
...VOPRED VEĽMI KRÁSNE ĎAKUJEM...

Momentálne som od 8.9.2011 na materskej dovolenke, podľa posledného zákonu
by som mala materské poberať do ukončenia 34-tého týždňa (t.j. 2.5.2012).

Moja dilema spočíva v tom, že sa chcem vrátiť do práce aby ma zamestnali na to isté miesto, takže:
- niekto mi spomínal, že keď chcem aby ma zamestnávateľ zamestnal na to isté pracovné miesto musím nastúpiť do 6 mesiacov
(neviem ako sa to ráta, či od nástupu na materskú alebo do 6-teho mesiaca môjho dieťaťa)
neviem či je to naozaj pravda???
- môže ma zamestnať iba keď nastúpim do 6-teho mesiaca alebo je tá doba, že do kedy dlhšia???
- no ak je to pravda, ako môžem naďalej poberať materskú do toho 34-tého týždňa ak sa rozhodnem nastúpiť do práce na TPP
- môžem materskou dovolenkou poveriť inú osobu? napr. sestru, aby som o ňu neprišla?
(sestra je momentálne nezamestnaná, nie je na ÚPSVaR, ale bude mať určite SZČO)
- môže takisto miesto mňa niekto iný poberať rodičovský príspevok? napr. sestra, aby som oň neprišla?
- alebo môže sestra namiesto mňa poberať opatrovateľské? či to platí iba keď dám dieťa do jasiel???

PROSÍM PORAĎTE AKO NEPRÍSŤ O RP.... !!! nech sa máme aspoň trošku dobre na tomto slovesnku :-)
Usporiadat
Lenka Marko Tonhauserová Lenka Marko Tonhauserová
nie nestane sa nic, ak ti konci 24.12. tak na TPP mozes nastupit 25.12.2012 ;-)
presny datum ukoncenia materskeho ti vedia povedat na socialke...
0 0
Lenka Marko Tonhauserová Lenka Marko Tonhauserová
vratit by si musela iba za tie dni ktore by si uz pracovala, nie celu matersku...proste ak zacnes skor pracovat na TPP ako ti skonci materske, tak ti bud nebude za tie dni vyplatena materska alebo budes musiet za tie dni ktore si pracovala uz na TPP vratit €...
neviem ci som to napisala zrozumitelne...
0 0
Candice Candice

Candice je offline (nepripojený) Candice

Dobrý deň, môj zamestnávateľ ma oslovil s ponukou dočasného návratu do práce ešte počas trvania mojej RD (predpokladá na dva týždne až mesiac, nárazová práca). RD mi končí 30.6., ale už v polovici apríla by som mala nastúpiť na novú MD s druhým dieťaťom. Potrebovala by som poradiť s niekoľkými vecami:
1. Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ uzatvoriť nechce, v tom prípade ale predpokladám že by som musela RD ukončiť a následne na ňu znovu nastúpiť (s ukončením poberania RP + prejsť znovu procesom schvaľovania na Úrade práce?)
2. Plat sa mi počas trvania MD a RD nezmenil, môže ale nejakým negatívnym spôsobom môj návrat do práce ovplyvniť ďalšiu materskú?
3. Napadlo ma, či toto zamestnávateľovi nedáva možnosť ma vyhodiť z práce? O ďalšom tehotenstve boli písomne informovaní, čiže by som mala byť v ochrannej lehote, ale ako laik netuším, či to stačí.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Candice Pozri príspevok
Dobrý deň, môj zamestnávateľ ma oslovil s ponukou dočasného návratu do práce ešte počas trvania mojej RD (predpokladá na dva týždne až mesiac, nárazová práca). RD mi končí 30.6., ale už v polovici apríla by som mala nastúpiť na novú MD s druhým dieťaťom. Potrebovala by som poradiť s niekoľkými vecami:
1. Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ uzatvoriť nechce, v tom prípade ale predpokladám že by som musela RD ukončiť a následne na ňu znovu nastúpiť (s ukončením poberania RP + prejsť znovu procesom schvaľovania na Úrade práce?)
2. Plat sa mi počas trvania MD a RD nezmenil, môže ale nejakým negatívnym spôsobom môj návrat do práce ovplyvniť ďalšiu materskú?
3. Napadlo ma, či toto zamestnávateľovi nedáva možnosť ma vyhodiť z práce? O ďalšom tehotenstve boli písomne informovaní, čiže by som mala byť v ochrannej lehote, ale ako laik netuším, či to stačí.
Ďakujem za odpoveď.
platila si si DNP? nie si z neho v OL?
0 0
Candice Candice

Candice je offline (nepripojený) Candice

DNP som si neplatila, materská bola počítaná iba z "klasických" odvodov (z výplaty)
0 0
Lenka Marko Tonhauserová Lenka Marko Tonhauserová
1.RD nemusis ukoncit, proste nastupis do prace, lebo rodicovske poberat mozes aj nadalej, nemusis nic nahlasovat na ÚP (z vlastnej skusenosti) iba keby si poberala materske tak iba vtedy by si mohla prist o materske, ale matka do 3 rokoch svojho dietatka nikdy nepride o rodicovke ...
2.nema ako ovplyvnit matersku
3.-
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať