Zavrieť

Porady

prenesenie starej dovolenky

Pracujem vo firme, ktorá si podľa môjho názoru vymyslela internú smernicu, ktorá nie je v súlade so zákonníkom práce. Ide o vyčerpanie dovolenky. Postup je nasledovný: každý by si mal vyčerpať celú dovolenku v danom roku (teda v tomto prípade 2011). Žiadne priame nariadenie od svojich nadriadených, kedy si dovolenku mám vyčerpať som nikdy nedostala. Dostala som iba informačný email z finančného oddelenia: "Každý by si mal celú dovolenku vyčerpať do konca roka 2011". Nič viac. Tichá dohoda je, že prenesenú dovolenku si môžeme vyčerpať do konca februára.
Zostali mi 2 dni dovolenky z r. 2011, dovolenkový lístok som si teda vypísala na 2 dni v januári 2012. Čo ale odo mňa chcú? Mám si ten dovolenkový lístok vypísať a dať podpísať akože fiktívne za december 2011. Inak mi dovolenka prepadne.
Nejde mi o to prepísanie lístku, ide mi o princíp. O to, že mi neustále rozprávajú o "internej smernici", ktorá podľa môjho názoru nemôže byť platná a robia zo mňa somára, že to tak musí byť. Jednoducho mi to vyčerpanie dovolenky v r. 2011 môj nadriadený priamo neprikázal, a tak mám teraz nárok na to preniesť si dovolenku a vyčerpať si ju do konca roku 2012.
V žiadnej inej firme (aj s omnoho viac zamestnancami) som sa s takýmito cavikami nestretla.
Chcela som si tu len potvrdiť, keďže nie som mzdárka ani personalistka. Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mimosin je offline (nepripojený) mimosin

    mimosin
    Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ a má právo určiť, do kedy musia byť dovolenky vyčerpané. Firmy si to ošetria v kolektívnej zmluve, alebo internou smernicou, ale zamestnanec musí byť s tým vopred oboznámený.</SPAN></SPAN>
    Ak zamestnávateľ trvá na vyčerpaní dovolenky v tom roku, v ktorom vznikol nárok, dá sa to riešiť so súhlasom priameho nadriadeného aj tak, že dovolenku si vypíšeš v decembri 2011, kedy ti bude zaplatená, ale nebudeš ju čerpať. Vyčerpáš si ju napr. do konca februára - formou náhradného voľna. Samozrejme chce to presnú evidenciu a súhlas priameho nadriadeného. Ale dá sa to urobiť len výnimočne u administratívnych zamestnancov.</SPAN></SPAN>
    Nevyčerpaná dovolenka, je náklad budúcich období a robí to problém najmä finančnému oddeleniu. Ale to signalizuje, že u Vás nefunguje personálne.</SPAN></SPAN>
    § 111</SPAN></SPAN>
    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.</SPAN></SPAN></SPAN>

    § 113</SPAN></SPAN>
    (2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. </SPAN></SPAN>

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Anull11 Pozri príspevok
    Pracujem vo firme, ktorá si podľa môjho názoru vymyslela internú smernicu, ktorá nie je v súlade so zákonníkom práce. Ide o vyčerpanie dovolenky. Postup je nasledovný: každý by si mal vyčerpať celú dovolenku v danom roku (teda v tomto prípade 2011). Žiadne priame nariadenie od svojich nadriadených, kedy si dovolenku mám vyčerpať som nikdy nedostala. Dostala som iba informačný email z finančného oddelenia: "Každý by si mal celú dovolenku vyčerpať do konca roka 2011". Nič viac. Tichá dohoda je, že prenesenú dovolenku si môžeme vyčerpať do konca februára.
    Zostali mi 2 dni dovolenky z r. 2011, dovolenkový lístok som si teda vypísala na 2 dni v januári 2012. Čo ale odo mňa chcú? Mám si ten dovolenkový lístok vypísať a dať podpísať akože fiktívne za december 2011. Inak mi dovolenka prepadne.
    Nejde mi o to prepísanie lístku, ide mi o princíp. O to, že mi neustále rozprávajú o "internej smernici", ktorá podľa môjho názoru nemôže byť platná a robia zo mňa somára, že to tak musí byť. Jednoducho mi to vyčerpanie dovolenky v r. 2011 môj nadriadený priamo neprikázal, a tak mám teraz nárok na to preniesť si dovolenku a vyčerpať si ju do konca roku 2012.
    V žiadnej inej firme (aj s omnoho viac zamestnancami) som sa s takýmito cavikami nestretla.
    Chcela som si tu len potvrdiť, keďže nie som mzdárka ani personalistka. Vopred ďakujem za odpoveď.
    samozreme, že tá interná smernica nemôže byť nad rámec zákona a popísané praktiky nijako nie sú v súlade so ZP - máš pravdu.

    z iného príspevku - citujem:
    Ak zamestnávateľ trvá na vyčerpaní dovolenky v tom roku, v ktorom vznikol nárok, dá sa to riešiť so súhlasom priameho nadriadeného aj tak, že dovolenku si vypíšeš v decembri 2011, kedy ti bude zaplatená, ale nebudeš ju čerpať. Vyčerpáš si ju napr. do konca februára - formou náhradného voľna...............

    tak toto sa nedá - nie je to riešenie, ale viem, že sa to takto zvykne robiť, s tichým súhlasom nadriadených, ale isto to nemôže byť takýmto spôsobom uvedené v smernici. takže dá sa a súčasne nedá sa.............je to obchádzanie ZP ako aj internej smernice.

    prenesenie starej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.