Zavrieť

Porady

Odložené odpisy

sme viacerí kámoši
Dobré ránko. Počul som o možnosti odloženia odpisov. Nakoľko mi vychádza veľmi malý DZ a po odpočítaní NČZD sa dostanem na nulu, je tu takáto moznost? Daju sa odpisy odložiť aj jednotlivo alebo celkovo ? Ďakujem za akúkoľvek radu
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

- na ktorýkoľvek odpisovaný majetok. napr. auto č. 1 - odložím, auto č. 2 odpisujem...
- odklad sa týka celého ročného daňového odpisu tohto majetku
1 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
nerozumiem celkom tým pojmom daňový a účtovný odpis. Takže auto si odložim , nazaúčtujem si ho....doodpisujem neskor. A aký to bude rozdiel medi tými dvomi odpismi ?prípadná evidencia? Tóno
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

maska2 Pozri príspevok
nerozumiem celkom tým pojmom daňový a účtovný odpis. Takže auto si odložim , nazaúčtujem si ho....doodpisujem neskor. A aký to bude rozdiel medi tými dvomi odpismi ?prípadná evidencia? Tóno
...nie, nie - účtovne budeš normálne odpisovať (veď ho používaš a sa opetrebuváva, len daňovo neodpíšeš) - teda ak si PO - inak neviem, kde by si vykazoval rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi...
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
som JU - Fo a nemám v tom celkom jasno. A vobec neviem ci mi to program dovolí...to znamena, že aj vo Výkaze o majetku budú moje hodnoty rovnaké na zaciatku aj an konci?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
maska2 Pozri príspevok
som JU - Fo a nemám v tom celkom jasno. A vobec neviem ci mi to program dovolí...to znamena, že aj vo Výkaze o majetku budú moje hodnoty rovnaké na zaciatku aj an konci?
A prečo by mali byť rovnaké?
Ty máš rovnaké zostatky na bankovom účte a pokladni na začiatku aj na konci? Aj pohľadávky a záväzky? Aj zásoby? A dlhodobý hmotný majetok máš iba neodpisovaný? A ani si nijaký nezaradil do majetku a ani nevyradil? A.....
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
ved ale sa nebavime o BU a pokladni, tie zostatky rovnaké predsa nebývaju ani PO ani ZA...prečo takáto otázka? Bavím sa o odpisoch , ktoré v priebehu roku nepribudli ani som nic nevyradil...len som chcel vediet ,ked ich teda vsetky "odlozim" ako to bude s výkazom. To je vsetko?!
Naposledy upravil maska2 : 03.01.12 at 07:51
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
maska2 Pozri príspevok
ved ale sa nebavime o BU a pokladni, tie zostatky rovnaké predsa nebývaju ani PO ani ZA...prečo takáto otázka? Bavím sa o odpisoch , ktoré v priebehu roku nepribudli ani som nic nevyradil...len som chcel vediet ,krd ich teda vsetky "odlozim" ako to bude s výkazom. To je vsetko?!
Veď si sa pýtal, či budú HODNOTY na výkaze rovnaké a nie iba ODPISY.
A pokiaľ ide o odpisy, tak účtovné odpisy sa neprerušujú. Teda ani účtovná zostatková cena nebude rovnaká. Iba ak by si tam mal iba majetok ktorý je z odpisovanie vylúčený(napríklad pozemky)
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
to znamená že to teda asi nemožem spraviť , že tento rok jednoducho odpisy nedám do výdavkov a uplatním si ich o rok na to? mne sa zdalo, že ten príspevok predtým to odobroval....
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
maska2 Pozri príspevok
to znamená že to teda asi nemožem spraviť , že tento rok jednoducho odpisy nedám do výdavkov a uplatním si ich o rok na to? mne sa zdalo, že ten príspevok predtým to odobroval....
ale samozrejme že sa to dá. môžeš si pozastaviť odpisy v zmysle §22, ods.9 Zákona o dani z príjmov
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
maska2 Pozri príspevok
to znamená že to teda asi nemožem spraviť , že tento rok jednoducho odpisy nedám do výdavkov a uplatním si ich o rok na to? mne sa zdalo, že ten príspevok predtým to odobroval....
Ale môžeš.
Do výdavkov sa dávajú daňové odpisy a do výkazov zase účtovné odpisy.
Daňové odpisy možno prerušiť.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
no a kedže som to nerobil ešte nikdy som z toho "mierne"zmetený .Este raz som FO uctuj. v JU.To znamená , že napr. odpisy vhodnote 1000€ nedám do peňažného denníka pri uzavierkových operáciach vo forme rezie ale pri tvorbe výkazu o majetku o tolko ponížim pociatocný stav HM? takto? a potom v dalsich rokoch uz len doodpisujem danove a vo vykaze budem mat O?
Naposledy upravil maska2 : 03.01.12 at 08:05
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
no a kedže som to nerobil ešte nikdy som z toho "mierne"zmetený .Este raz som FO uctuj. v JU.To znamená , že napr. odpisy vhodnote 1000€ nedám do peňažného denníka pri uzavierkových operáciach vo forme rezie ale pri tvorbe výkazu o majetku o tolko ponížim pociatocný stav HM? takto? a potom v dalsich rokoch uz len doodpisujem danove a vo vykaze budem mat O?
JE TO TEDA TAKTO????? lebo ten jeden príspevok zozačiatku ma mýli ,kde sa píše , že sa to dá ak som PO. Ale som FO....Tak to môžem tak spraviť? T.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Aj FO môže prerušiť odpisovanie, ak uplatňuje preukázateľné výdavky. Výkaz o MaZ : ak sa v priebehu roka DHM neobstaral ani nevyradil DHM, tak hodnoty na začiatku a na konci obdobia budú rovnaké ako pri prerušení odpisov - laicky povedané. Prerušenie odpisovania poznačiť v knihe DM. Účtovanie v sústave JÚ: ÚJ si určí podľa par. 28 odst. 3 zákon o účt., že účtovné odpisy sú vo výške daňových odpisov. Potom nevznikajú rozdiely medzi účt. a daň odpismi a nie je o čom účtovať v uzávierkových operáciách.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
No ja som v priebehu roku obstaral automobil...nevyradil som nič ..tak potom ako budem riešiť ten VoMaZ??? a musím spraviť nejaký zápis o tom, že sa odpisy nerovnajú? ďakujem

Čiže ked mam napr. na začiatku Hmot.majetok vo vyske 10000 a teraz mi odpisy vychadzaju cca 5000 tak na konci budem mat HM účtovne?? 5000 ??? a do peňažného denníka ich nezahrniem? Rozumiem tomu správne?

nemalo by sa to na konci toho výkazu opraviť??? ten nejaký príspevok o tom vraví , že ved sa to opotrebováva
0 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

Keď sa preruší odpisovanie,tak sa účtovné odpisy nemôžu rovnať daňovým.Daňový odpis preruším,do peňažného denníka nepôjde
výdavok do réžie . Účtovný odpis urobím na karte majetku,čiže na výkaze o MaZ bude konečný stav majetku ponížený o účtovný odpis.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Usmernenie Dr SR k opatreniu MF SR č. MF/101154/2009-74
..... ktorou sa umožňuje účtovným jednotkám účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva použiť pri účtovných odpisoch (v odpisovom pláne) rovnaké zásady, metódy, dobu odpisovania, sadzby ako pri daňových odpisoch, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve (t. j. pri dlhodobom nehmotnom majetku). /máj 2009/

0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
A toto usmernenie mám ako nájsť, keď sa to nedá vygogliť? Ako to mám pochopiť laicky?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

a ešte dane a účtovníctvo 1/2011 - pekne rozpísané
0 0
154b 154b

154b je offline (nepripojený) 154b

Trošku komplikovanejší problém s odložením odpisov mám aj ja. Môžem pozastaviť odpis z DM na ktorý som dostal príspevok z EÚ, pričom príspevok vo výške odpisu dám do zdaniteľných príjmov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať