Zavrieť

Porady

Odložené odpisy

sme viacerí kámoši
Dobré ránko. Počul som o možnosti odloženia odpisov. Nakoľko mi vychádza veľmi malý DZ a po odpočítaní NČZD sa dostanem na nulu, je tu takáto moznost? Daju sa odpisy odložiť aj jednotlivo alebo celkovo ? Ďakujem za akúkoľvek radu
Usporiadat
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Zužu Pozri príspevok
Usmernenie Dr SR k opatreniu MF SR č. MF/101154/2009-74

..... ktorou sa umožňuje účtovným jednotkám účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva použiť pri účtovných odpisoch (v odpisovom pláne) rovnaké zásady, metódy, dobu odpisovania, sadzby ako pri daňových odpisoch, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve (t. j. pri dlhodobom nehmotnom majetku). /máj 2009/

Priznám sa, nie som ekonóm, nerozumiem.. Môžte mi to v skratke hodiť , ako chlapovi , ktorý chce mať jasno?Dakujem
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

154b Pozri príspevok
Trošku komplikovanejší problém s odložením odpisov mám aj ja. Môžem pozastaviť odpis z DM na ktorý som dostal príspevok z EÚ, pričom príspevok vo výške odpisu dám do zdaniteľných príjmov?
príspevok 19 -v usmernení je aj prerušenie pri dotáciách
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

maska2 Pozri príspevok
Priznám sa, nie som ekonóm, nerozumiem.. Môžte mi to v skratke hodiť , ako chlapovi , ktorý chce mať jasno?Dakujem
účtovné = daňové odpisy
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
No ja asi fakt potrebujem vypnúť. Účtovné = daňové...predtým bolo, že sa rovnať nemusia. Ako si mám z toho vybrať? Tak môžem ich odložiť ????a neodpísať z peňažného denníka ale omenšiť HIM na konci roku? Áno ci nie?
Ja tuším naháňam vlastný tieň
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

maska2 Pozri príspevok
No ja asi fakt potrebujem vypnúť. Účtovné = daňové...predtým bolo, že sa rovnať nemusia. Ako si mám z toho vybrať? Tak môžem ich odložiť ????a neodpísať z peňažného denníka ale omenšiť HIM na konci roku? Áno ci nie?
Ja tuším naháňam vlastný tieň
veď to záleží ako máš určený odpisový plán. V JÚ sa nemusia účtovať účtovné odpisy - viď usmernenie prísp. 19. Ak sa účtovné odpisy rovnajú daňovým, tak v peňažnom denníku neúčtuješ v závierkových operáciách a tým sa ti nezníži ani ZC, lebo OC - oprávky = ZC a keď odpisy neúčtuješ tak oprávky ti neznížia OC. Stále sa opakujem dookola. Ak máš odpisový plán a účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým vtom prípade ti môže vzniknúť nejaký rozdiel, ktorý sa účtuje v uzávierkových operáciách. Napíš ako máš stanovený odpisový plán, ťažko je riešiť rôzne situácie naraz. Ten článok čo som priložila si nečítal, je to fakt super vysvetlené. Ešte jedna rada - požiadať účtovníčku o vypracovanie výkazov.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
No videl som to presne takto OC-opravky= ZC...takže to bude rovnaké? nic v penaznom denníku a ani sa nebude upravovat zostatkova cena vo vykaze o majetku? len ju nadvísim kupou nového auta?
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Zužu Pozri príspevok
veď to záleží ako máš určený odpisový plán. V JÚ sa nemusia účtovať účtovné odpisy - viď usmernenie prísp. 19. Ak sa účtovné odpisy rovnajú daňovým, tak v peňažnom denníku neúčtuješ v závierkových operáciách a tým sa ti nezníži ani ZC, lebo OC - oprávky = ZC a keď odpisy neúčtuješ tak oprávky ti neznížia OC. Stále sa opakujem dookola. Ak máš odpisový plán a účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým vtom prípade ti môže vzniknúť nejaký rozdiel, ktorý sa účtuje v uzávierkových operáciách. Napíš ako máš stanovený odpisový plán, ťažko je riešiť rôzne situácie naraz. Ten článok čo som priložila si nečítal, je to fakt super vysvetlené. Ešte jedna rada - požiadať účtovníčku o vypracovanie výkazov.
Ahojte , tak som späť.Prikladám jeden link.
http://www.investujeme.sk/danova-opt...iekozko-rokov/
Tu sa hovorí , že daňové odpisy SA NEROVNAJÚ účtovným. Príspevky 8,11,16 ...tiež vravia, že nemôžu.Príspevok 14 s odvolávkou na zákony hovorí , že MOŽU. Pripomínam, že účtujem v JU.V priebehu roku som nevyradil nič,ale prikúpil som 1 automobil. Zhrniem to. Viem, že odpisy DANOVE prerušiť môžem.ZAUJIMA ma však ,ako sa to v konečnom dosledku odrzkadli vo výkaze o Majetku a záväzkoch. Tam by ZC mala byť nižsia o odpis.JE TO TAK????? Prosím poradte mi, aby som v tom už teda mal jasno.Ďakujem
0 0
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

A ako je to s prerušením odpisov v PU možu sa DO=UO? ako je to ak zaradím majetok v 7/2011. Odpis roka 2011 je za 6 mesiacov? Alebo tu musím riešiť učt.a daň. odpisy?Ako?
ďakujem
0 0
Kremix Kremix

Kremix je offline (nepripojený) Kremix

som prebrala ju , a tiež si szčo neodpisovala auto zaradené v r.2007 nakoľko vykazovala stratu, až teraz za rok 2011 bude mať zisk, tak ako som pochopila si môže začať uplatňovať odpisy až od tohto roku 2011 a dalej?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
maska2 Pozri príspevok
Ahojte , tak som späť.Prikladám jeden link.
http://www.investujeme.sk/danova-opt...iekozko-rokov/
Tu sa hovorí , že daňové odpisy SA NEROVNAJÚ účtovným. Príspevky 8,11,16 ...tiež vravia, že nemôžu.Príspevok 14 s odvolávkou na zákony hovorí , že MOŽU. Pripomínam, že účtujem v JU.V priebehu roku som nevyradil nič,ale prikúpil som 1 automobil. Zhrniem to. Viem, že odpisy DANOVE prerušiť môžem.ZAUJIMA ma však ,ako sa to v konečnom dosledku odrzkadli vo výkaze o Majetku a záväzkoch. Tam by ZC mala byť nižsia o odpis.JE TO TAK????? Prosím poradte mi, aby som v tom už teda mal jasno.Ďakujem
No daňové odpisy prerušiť môžeš.Účtovné odpisy sa prerušiť nedajú.
Naozaj neviem ako docieliš v tomto prípade aby sa rovnali v každom roku.
V JU účtovné odpisy účtuješ iba na inventárnych kartách a zostatková cena vstupuje do výkazu o majetku.
Daňové odpisy sa účtujú na konci roku v peňažnom denníku a ovplyvňujú základ dane.
0 0
fo1122 fo1122

fo1122 je offline (nepripojený) fo1122

Som kto som :)
maska2 Pozri príspevok
to znamená že to teda asi nemožem spraviť , že tento rok jednoducho odpisy nedám do výdavkov a uplatním si ich o rok na to? mne sa zdalo, že ten príspevok predtým to odobroval....
Áno aj ja som to robila tento rok, jednoducho odpisy si neodpíšeš, teda nedáš si ich do výdavkov, ale na inventárnej karte ich normálne vypočítaš.
0 0
lienka123 lienka123

lienka123 je offline (nepripojený) lienka123

A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
V roku 2009 a 2010 boli daňové odpisy prerušené. V roku 2011 sa uplatní v peňažnom denníku daňový odpis 2500 €. Vo výkaze majetku budek 31.12.2011 účtovná zostatková cena 4000 €.

Zošit1.pdf
Naposledy upravil marjankaj : 07.03.12 at 20:05
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lienka123 Pozri príspevok
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.
Tak to si dodala úplne zle. Doporučujem naštudovať zákon o dani z príjmov. Prípadne absolvovať nejaké školenie.
Pliesť si odpisy s uplatňovaním straty z minulých období.....
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

lienka123 Pozri príspevok
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.
Toto nie je pravda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
fo1122 fo1122

fo1122 je offline (nepripojený) fo1122

Som kto som :)
lienka123 Pozri príspevok
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.
Neviem co mate proti lienke ale mala pravdu, nakolko odpisy vam mozu urobit stratu na konci roka... Ja s nou súhlasím. Ja to tak tiež robím už pár ročkov.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lienka123 Pozri príspevok
A ja by som dodala, že keď budete mať budúci rok napríklad platiť daň tak si môžete odpisy z roku 2011 dať do výdavkov v danom roku t.z. že si dáte dvoje odpisy ( za 2roky). Máte nato 7rokov, aby ste si tie odpisy odpísali v DP. Keď ich neodpíšete za rok 2011, tak ich môžete odpísať v hociktorom roku až do roku 2018.
fo1122 Pozri príspevok
Neviem co mate proti lienke ale mala pravdu, nakolko odpisy vam mozu urobit stratu na konci roka... Ja s nou súhlasím. Ja to tak tiež robím už pár ročkov.
Ako si niekto môže dať odpisy za dva roky do výdavkov? Kde je to uvedené v zákone? To by som fakt rád videl.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ja nemám proti Lienke 123 nemám absolútne nič.....ale to aby sa dávalo 2x odpisy v roku, to nie je možné.....
ak si odpis za rok 2011 neuplatním v roku 2012 pokračujem v odpisovaní a v roku 2012 dávam iba jeden ročný odpis, (a nie za roky 2011 a 2012 ).....
Katarína má pravdu......
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Prosím vás: ak účt.jednotka - JÚ uplatnila za rok 2010 prerušenie, a uplatňuje §28 ods3 - teda, že DO=ÚO, môže takto postupovať aj za rok 2011?
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Odpoviem si sama: zákon o účt. v §28 ods.3 určuje pre účt. jednotky účtujúce JÚ - môžu si určiť odpisový plán v nadväznosti na zákon 595/2003 o dani z príjmu - daňové odpisy, teda ÚO=DO. Keďže zákon 595/2003 v roku 2011 platil, dá sa ísť podľa neho. Aj keď preruším odpisovanie DO, tak preruším ÚO.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať