Zavrieť

Porady

Nehnutelnost_danove priznanie

Chcela by som sa spytat, ak som sa stala vlastnickou podielu nehnutelnosti a mam zatial iba sudne potvrdene rozhodnutie z dedicskeho konania, je povinne odovzdat danove priznanie na dan z nehnutelnosti do 31.1.2012 ?
Alebo mam pockat, az mi poslu list vlastnictva z katastra a potom mam pokracovat s nahlasenim zmeny v majetku...?
Posle ho katastralny urad sam - automaticky, alebo treba onho ziadat ?
dakujem zb
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinaro je offline (nepripojený) tinaro

    tinaro
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak som v roku 08/2010 kúpil byt do OV, som povinný platiť daň obci od kedy? ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pre povinnosť podať DP - daň z nehnuteľnosti rozhoduje dátum právoplatného zápisu do katastra.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    tinaro Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak som v roku 08/2010 kúpil byt do OV, som povinný platiť daň obci od kedy? ďakujem
    áno - a už minulý rok....DzN sa platí podľa stavu k 1.1. príslušného kalendárneho roka....no a zmenu trebalo obci nahlásiť do 30 dní od zmeny....pokute sa asi nevyhneš...

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    boskula1 Pozri príspevok
    ... list vlastnictva z katastra ...
    Posle ho katastralny urad sam - automaticky, alebo treba onho ziadat ?
    Správa katastra (podľa mojich skúseností) neposiela LV, ale (automaticky) oznámenie o tom, ktorým dňom bol vykonaný zápis údajov o právach k nehnuteľnostiam do operátu katastra nehnuteľností na základe záznamovej listiny; jednoduchšie - od ktorého dňa je už LV k dispozícii s údajmi o novom spolu/vlastníkovi (dedičovi), t.j. nie je už na LV plomba z titulu dedičského konania. LV sa dá potom stiahnuť z www.katasterportal.sk, dá sa tam aj priebežne sledovať, či na LV je ešte stále plomba, alebo už je na ňom zapísaný nový spolu/vlastník (dedič) s titulom nadobudnutia "Osvedčenie o dedičstve".
    Naposledy upravil luja5 : 11.01.12 at 07:34

    tinaro je offline (nepripojený) tinaro

    tinaro
    no nejako sme na to zabudli...niekedy bolo, ak si kúpil byt 5 rokov sa daň neplatila, teraz to asi nie je,že?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    tinaro Pozri príspevok
    no nejako sme na to zabudli...niekedy bolo, ak si kúpil byt 5 rokov sa daň neplatila, teraz to asi nie je,že?
    ...ale aj v minulosti to platilo len pri 1. prevode bytu do OS - teda, keď sa zo štátneho stal súkromný, ale aby mohlo byť uplatnené oslobodenie, trebalo podať DP....a takto to funguje aj v súčasnosti, napr. pri novostavbe RD. Avšak stále platí, že DP treba podať v zákonom stanovenej lehote a v DP si toto oslobodenie uplatniť. Ak je DP podané neskoro, oslobodenie sa už v dodatočnom DP uplatniť nedá - výsledok platíš daň + pokutu....

    tinaro je offline (nepripojený) tinaro

    tinaro
    ja som kupovala do OV od bytového družstva teraz v 08/2010 a neviem či sme boli podať DP, asi áno, no nie som si istá, pôjdem sa opýtať, ďakujem

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    tinaro Pozri príspevok
    ja som kupovala do OV od bytového družstva teraz v 08/2010 a neviem či sme boli podať DP, asi áno, no nie som si istá, pôjdem sa opýtať, ďakujem
    ...to je to, čo som písala v príspevku č. 4 - do 30 dní trebalo listom obci oznámiť nadobudnutie bytu do OV, do 31.1.2011 trebalo podať DP a v ňom si uplatniť oslobodenie, nakoľko si tento termín prešvihla, podáš dodatočné DP za rok 2011, budeš platiť daň už do roku 2011 + pokutu. O oslobodenie si prišla...

    Nehnutelnost_danove priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.