Zavrieť

Porady

odchodné

Dobry den,
potrebovala by som takuto radu: tri roky som mala zamestnanca v trvalom pracovnom pomere, ktory odisiel do predcasneho starobneho dochodku, potom pracoval u mna na dohodu, z dohody dal sam vypoved a teraz ziada odchodne. Chcem si overit, ci ma na odchodne narok a ci sa musia z odchodneho platit odvody.
Dakujem
Usporiadat
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

LuciaSi Pozri príspevok
Dobry den,
potrebovala by som takuto radu: tri roky som mala zamestnanca v trvalom pracovnom pomere, ktory odisiel do predcasneho starobneho dochodku, potom pracoval u mna na dohodu, z dohody dal sam vypoved a teraz ziada odchodne. Chcem si overit, ci ma na odchodne narok a ci sa musia z odchodneho platit odvody.
Dakujem
na odchodné mal nárok vtedy, keď išiel do predčasného SD. DoVP ani DoPČ nezakladajú nárok na odchodné. Z DoVP, ani z DoPČ sa nedáva výpoveď....
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

§ 76a
Odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.


podľa môjho názoru má nárok na odchodnéa keďže to bolo v roku 2011 musíte mu z odchodného zraziť fondy, do SP ho prihlasovať nebudete, podáte Výkaz...... a do ZP ho oznámite s kódom Y.......a samozrejme zdaníte....podáte opravný ELDP.........
1 0
LuciaSi LuciaSi

LuciaSi je offline (nepripojený) LuciaSi

Dakujem,
odisiel do predcasneho sd pred dvoma rokmi, zostal u mna na dohodu, dal vypoved, takze ak spravne rozumiem, mal poziadat o odchodne pred dvoma rokmi a teraz uz nema narok.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

presný dátum odchodu do dôchodku je? nárok na odchodné mu nezaniká, má možnosť zákonný nárok si uplatniť aj cestou občiansko-právneho konania (3 roky).....
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

LuciaSi Pozri príspevok
Dakujem,
odisiel do predcasneho sd pred dvoma rokmi, zostal u mna na dohodu, dal vypoved, takze ak spravne rozumiem, mal poziadat o odchodne pred dvoma rokmi a teraz uz nema narok.
tak, tak, mal požiadať pred dvomi rokmi...
0 0
LuciaSi LuciaSi

LuciaSi je offline (nepripojený) LuciaSi

no pred dvomi rokmi uz
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

môj názor ignorujete, ale dobre, ja to prežijem....
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

tictac7 Pozri príspevok
tak, tak, mal požiadať pred dvomi rokmi...
zamestnanec nie je povinný žiadať o odchodné...vyplýva to zo ZP...malo mu byť vyplatené
2 0
LuciaSi LuciaSi

LuciaSi je offline (nepripojený) LuciaSi

pardon,
neignorujem, len som tu nova, tak sa tu neviem orientovat, len v zakone pisu, ze musi poziadat v case, kedy vznikol narok na predcasny starobny dochodok. To bolo pred dvoma rokmi, ale neviem presne kedy, lebo to riesim za niekoho ineho...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

LuciaSi Pozri príspevok
pardon,
neignorujem, len som tu nova, tak sa tu neviem orientovat, len v zakone pisu, ze musi poziadat v case, kedy vznikol narok na predcasny starobny dochodok. To bolo pred dvoma rokmi, ale neviem presne kedy, lebo to riesim za niekoho ineho...
kde to píšu, že on musí požiadať?????
0 0
LuciaSi LuciaSi

LuciaSi je offline (nepripojený) LuciaSi

Aha, no nikde, takze zamestnavatel ma povinnost automaticky vyplatit odchodne pri odchode do dochodku, t.j. v mojom pripade pred dvoma rokmi?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

LuciaSi Pozri príspevok
Aha, no nikde, takze zamestnavatel ma povinnost automaticky vyplatit odchodne pri odchode do dochodku, t.j. v mojom pripade pred dvoma rokmi?
áno, má povinnosť, ale keďže to bolo pred dvoma rokmi, fondy do SP by nemali byť, je to síce doplatok mzdy, ale týka sa roku 2010, keď sa z odchodného SP neplatila......tuším sa vtedy neplatila ani ZP (ale radšej si to over) a ELDP potom nemáš prečo opravovať....iba daň- môj názor....
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

drobeceva Pozri príspevok
zamestnanec nie je povinný žiadať o odchodné...vyplýva to zo ZP...malo mu byť vyplatené
no prepáč, ale súčasný stav je:
§ 76a
Odchodné


(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na
a) invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %,
b) predčasný starobný dôchodok alebo
c) starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.

a predtým bol:

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

...ale odkiaľ má zamestnávateľ vedieť, že požiada alebo požiadal...keď nemá niečo písomne...
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

asi by bolo dobre pozriet platny ZP v case jeho odchodu do dochodku
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

[QUOTE=tictac7;1940283]no prepáč

tictac7-neurážaj sa...
2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

-
jedná sa o z-ca, ktorý vystúpi a potom žiada o PSD - áno, v takom prípade musí požiadať.
V otázke od zadaváteľky som pochopila, že mal priznaný PSD a tak končil PP-preto som tak odpovedala
4 0
LuciaSi LuciaSi

LuciaSi je offline (nepripojený) LuciaSi

Takze mu to doplati teraz,
dakujem pekne vsetkym
0 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

Zamestnankyňa je momentálne na PN a chce požiadať o starobný dôchodok-nárok by mala mať v polovici marca a ukončiť s nami PP dohodou § 60. Žiadať o odchodné nemusí, vyplatíme jej pri ukončení PP v marcovej výplate. Stačí keď donesie doklad, že požiadala o dôchodok teraz, alebo musíme čakať kým bude mať rozhodnutie zo soc. poist.?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

H.B. Pozri príspevok
Zamestnankyňa je momentálne na PN a chce požiadať o starobný dôchodok-nárok by mala mať v polovici marca a ukončiť s nami PP dohodou § 60. Žiadať o odchodné nemusí, vyplatíme jej pri ukončení PP v marcovej výplate. Stačí keď donesie doklad, že požiadala o dôchodok teraz, alebo musíme čakať kým bude mať rozhodnutie zo soc. poist.?
odchodné vyplatíte, ak Vám predloží rozhodnutie zo SP o priznaní SD
3 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

No nárok do dôchodku bude mať teraz v marci. Najradšej by sme jej všetko vyplatili v poslednej výplate, aby mala peniažky čím skôr.
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Mila123 Pozri príspevok
áno, má povinnosť, ale keďže to bolo pred dvoma rokmi, fondy do SP by nemali byť, je to síce doplatok mzdy, ale týka sa roku 2010, keď sa z odchodného SP neplatila......tuším sa vtedy neplatila ani ZP (ale radšej si to over) a ELDP potom nemáš prečo opravovať....iba daň- môj názor....
Aj ja som to už raz riešila.Odchodné z roku 2010 sme vyplatili v roku 2011. Nakoľko to bol príjem z roku 2010, do SP sa odvody neplatili, iba daň a vstupovalo to aj do ZP. Prihlásiť do ZP iba ten mesiac v ktorom sa odchodné vypláca.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať