Zavrieť

Porady

Zdanenie u dôchodcu.

Do akej sumy si dôchodca nemusí podať daňové priznanie, keby chcel prijať platbu za nájom jednej miestnosti vo svojom byte? Je to suma 21 000,- Sk za rok? Aký je to §?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Natka
    Do akej sumy si dôchodca nemusí podať daňové priznanie, keby chcel prijať platbu za nájom jednej miestnosti vo svojom byte? Je to suma 21 000,- Sk za rok? Aký je to §?
    Nikto o tom nepočul?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Natka
    Nikto o tom nepočul?
    Je to suma 22.900 Sk, ale § ti teraz rýchlo nepoviem, skús pozrieť zákon o dani z príjmov.

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Ide o § 9 ods.1) písm. h) a je to suma 5-násobok životného minima k 1.jan. zdaň. obdobia - v r. 2005 to bolo 22 900,-- Sk.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Ďakujem, ste zlatí. A neviete náhodou, či dôchodcovi plynú z nájmu nejaké povinnosti, napr. nahlásenie na nejaký úrad, že prenajal miestnosť vo svojom byte?

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Peterka
    Na Daňovom úrade je potrebné sa zaregistrovať, nakoľko sa jedná je podnikanie.
    Nemyslím si, že sa má zaregistrovať na DÚ. Nie je to jeho živnosť.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Registrácia na daňovom úrade sa nedáva len v prípade živnosti. Musel by začiatok poberanie určitého príjmu ohlásiť daňovému úradu, aj ak by sa jednalo napr.o prenájom, z ktorého mu plynú pravidelné príjmy ako fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Zisťovala som to kvôli dlhodobejšiemu prenájmu bytu. Ak by išlo len o príležitosný príjem z prenájmu, tak by povinnosť registrácie nie je. Teraz však naozaj neviem, v ktorej z publikácií som to našla. Bolo to ale najskôr v niektorom čísle Dane a účtovníctvo.

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    alušik
    Registrácia na daňovom úrade sa nedáva len v prípade živnosti. Musel by začiatok poberanie určitého príjmu ohlásiť daňovému úradu, aj ak by sa jednalo napr.o prenájom, z ktorého mu plynú pravidelné príjmy ako fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Zisťovala som to kvôli dlhodobejšiemu prenájmu bytu. Ak by išlo len o príležitosný príjem z prenájmu, tak by povinnosť registrácie nie je. Teraz však naozaj neviem, v ktorej z publikácií som to našla. Bolo to ale najskôr v niektorom čísle Dane a účtovníctvo.
    Pravdepodobne je to len príležitostný príjem, keďže je to len za pár mesiacov v roku 2005. Ďalej nájom nepokračuje.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    alušik
    Registrácia na daňovom úrade sa nedáva len v prípade živnosti. Musel by začiatok poberanie určitého príjmu ohlásiť daňovému úradu, aj ak by sa jednalo napr.o prenájom, z ktorého mu plynú pravidelné príjmy ako fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Zisťovala som to kvôli dlhodobejšiemu prenájmu bytu. Ak by išlo len o príležitosný príjem z prenájmu, tak by povinnosť registrácie nie je. Teraz však naozaj neviem, v ktorej z publikácií som to našla. Bolo to ale najskôr v niektorom čísle Dane a účtovníctvo.
    Teraz som konzultovala danú tému s DÚ KE I. Ak už mal príjem aj za predchádzajúce zdaň. obdobie(a) a podával daň. priznanie, tak je zaregistrovaný automaticky. Software mu automaticky vygeneruje DIČ. Ak ho nevie, môže podať daň. priznanie aj s rodným číslom. Software údaje z daň. priznania spáruje.

    Zdanenie u dôchodcu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.