Zavrieť

Porady

Živnostníci - platcovia DPH a PÚ

Pred chvíľou som si prečítala správu, podľa ktorej sa včera schválila novela zákona o účtovníctve. Podľa nej podnikatelia FO-živnostníci, ktorí sú platcovia DPH, nebudú povinní viesť podvojné účtovníctvo od 1.1.2005!
Uvedenú správu som si prečítala na stránke Banky a Sme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dudo je offline (nepripojený) Dudo

    snažím sa dohnať to, čo som počas štúdia zanedbával :) ...viac Dudo
    Mozem potvrdit. Ja som to pocul v rannych spravach v radiu...

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Zuzka a ešte na www.banky.sk. Článok je zaradený v domácich správach pod názvom: Živnostníci platiaci DPH nemusia viesť podvojné účtovníctvo. Ale je to asi to isté, lebo je to správa SITA.
    Naposledy upravil Kristína : 10.09.04 at 06:25

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Jeden článok aj ja prikladám na stránke Trendu: http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=38369
    Len si neviem predstaviť tých, ktorý si už zaplatili SW PU. Určite to nie je lacná záležitosť.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Kristínka, ďakujem, áno je to ten istý článok - správa SITA. Písala som príspevok na tému DPH a lekárne. Je to veľmi kmplikovaná problematika ale v PU je to určite prehľadnejšie ako v JU. A ako píše Anka, veľa firiem si už software zakúpilo, čo teda s nákladmi za program? Poslanci si s tým zrejme nerobia žiadne problémy.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ... bol zrušený iba dátum prechodu z JÚ do PÚ, nie celá podstata - si myslím? Ono to podľa mňa príde, len s iným dátumom :-)
    Pekný deň

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Prikladám znenie tej novely stiahnuté z NRSR

    Ale v tom § 9 nejaké extra zmeny nevidím

    Veselá je offline (nepripojený) Veselá

    Veselá
    Povinnosť viesť podvojné účtovníctvo je upravená v § 39a zákona o účtovníctve a ten sa podľa priloženého návrhu nenovelizoval.

    69. Za § 39a sa vkladajú § 39b a 39c, ktoré znejú:

    Podľa mňa je to planý poplach.

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Presne tak ako píše kolegyňa Veselá.

    Aj ten § 9 ostal s účinnosťou od 1.1.2005 v zení:
    " Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou poľa odseku 2; táto výnimka sa nevzťahuje na účtovnú jednotku, ktorá je platiteľom dane z pridanej hodnoty."

    Takže čo ?!?

    alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

    alexaneta
    "parlament rozhodnutím zo dňa 9.9.2004 zrušil všetkým živnostníkom účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva povinnosť prejsť od 1.januára 2005 na účtovníctvo podvojné. Toto rozhodnutie akceptovalo aj ministerstvo financií. "

    to mi prišlo z enoviny - tak asi niečo na tom bude

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    elPi
    Presne tak ako píše kolegyňa Veselá.

    Aj ten § 9 ostal s účinnosťou od 1.1.2005 v zení:
    " Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou poľa odseku 2; táto výnimka sa nevzťahuje na účtovnú jednotku, ktorá je platiteľom dane z pridanej hodnoty."

    Takže čo ?!?
    Toto čo máme, je len návrh zákona. Možno je to v konečnej verzii novelizácie nejako ináč napísané.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Trošku som sa na tú novelu pozrel za pomoci www.nrsr.sk a zistil som asi toto:

    - pôvodný vládny návrh novely zákona o účtovníctve skutočne neobsahoval ani slovo o rušení povinnosti viesť PÚ podnikateľom, platiteľom DPH, od 1.1.2005

    - medzi pozmeňujúcimi návrhmi zo spoločnej správy výborov, ktorú vyššie priložil elPi, sa takisto rušenie tejto povinnosti nenachádza

    - ale ak si pozorne preštudujete záznam z rokovania 9.9.2004, medzi 10.30 až 10.45, objavíte tam návrh poslanca Šulaja...

    ...ktorý znie. Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve sa mení takto.
    Za prvé, v § 9 ods. 1 sa bodkočiarkou vypúšťajú slová táto výnimka sa nevzťahuje sa účtovnú jednotku, ktorá je platiteľom dane z pridanej hodnoty. Zároveň sa v tejto vete bodkočiarka nahrádza bodkou.
    Po druhé, v § 9 ods. 3 v prvej vete sa na konci vypúšťajú tieto slová, alebo ak sa stane platiteľom dane z pridanej hodnoty.
    Za tretie, vypúšťa sa § 39. Dôvodom navrhovaného pozmeňujúceho návrhu je, aby účtovné jednotky, ktoré sú platiteľom dane z pridanej hodnoty nemuseli účtovať v sústave podvojného účtovníctva od 1. 1. 2005. Väčšinou sa jedná o fyzické osoby, podnikateľov, živnostníkov, ktorí po metodickej stránke by vedeli ťažko zvládnuť podvojné účtovníctvo, to znamená, že im štát nepriamo zvyšuje ich náklady s vedením účtovníctva.

    Návrh poslanca Šulaja bol schválený - viď záznam z rokovania 9.9.2004, čas 17.00 - 17.15.

    Takže - skutočne ani po 1.1.2005 ani niekedy neskôr nebude mať podnikateľ FO platca DPH povinnosť viesť PÚ !
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.09.04 at 13:43

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    pridávam vyjadrenie z E-mailových novín, ktoré mi chodia :

    Ospravedlňujeme sa za nepresnú špecifikáciu aktuálnej zmeny týkajúcej sa prechodu z jednoduchého na podvojné účtovníctvo, na ktorú sme Vás upozornili - zmena sa týka iba živnostníkov - platiteľov dane z pridanej hodnoty: parlament rozhodnutím zo dňa 9.9.2004 zrušil živnostníkom - platiteľom dane z pridanej hodnoty - povinnosť prejsť od 1.januára 2005 na podvojné účtovníctvo. Toto rozhodnutie akceptovalo aj ministerstvo financií. Za pochopenie Vám veľmi pekne ďakujeme Za redakciu enovín s pozdravom Ing. Jana Repiská odborná redaktorka P.S.: Podrobnejšie informácie o všetkých aktuálnych legislatívnych zmenách z oblasti účtovníctva a daní nájdete na stránke vydavateľstva Verlag Dashofer - www.enoviny.sk.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Pán Mihál ste rýchly. Ja som hľadala v tej Národnej rade, kde je pes zakopaný, ale keď som na to prišla, Vy ste to už uverejnili!

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Trošku ma vyhecovala vyššie uvedená diskusia v tejto téme...

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Prvý krát som na tejto zaujímavej stránke a chcela by som sa pripojiť k diskusii o prechode na podvojné účtovníctvo. Myslím, že to nie je ešte 100%. Ale potešilo by nás viacerých, keby sme ostali na jednoduchom účtovníctve, však?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Je to na 100%. Aj ked este nie cierne na bielom, teda uverejnene v Zbierke.

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    vidim,ze to tu pekne vrie :-} Nenasla by sa predsa len niekde ta zbierka zakonov? :-} Nech to vidim na vlastne,ako to ke stylizovane :-} Este mam jednu blbu otazku. Existuje nejaka hranica, vyska obratu,kedy je povinnost prejst z JU na PU? Sa ma minule jedna klientka pytala a som na sto percent nevedela,ale myslim,ze nieje. Vdaka :-}

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    co sa tyka JU a PU treba si pozriet zakon o uctovnictve §9 tam sa pise, kedy sa vedie podvojne ucto, a kedy sa moze jednoduche

    a to zrusenie, o ktorom sa tu pisalo zatial v zbierke nie je uvedene, caka na podpis prezidenta, ale asi to ozaj mozeme brat na 100% (99,9999999%), lebo neexistuje dovod, preco by ten zakon nemal podpisat
    ale jasne, cierne na bielom je cierne na bielom

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Dostala som informaciu od Dashoferu:

    "zmena sa týka iba živnostníkov - platiteľov dane z pridanej hodnoty: parlament rozhodnutím zo dňa 9.9.2004 zrušil živnostníkom - platiteľom dane z pridanej hodnoty - povinnosť prejsť od 1.januára 2005 na podvojné účtovníctvo. Toto rozhodnutie akceptovalo aj ministerstvo financií. "

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.