Zavrieť

Porady

Bezodplatné dodanie tovaru §8 ods. 3 ak v darovacej zmluve je uvedená hodnota daru

Dobrý deň
Chcel by som sa spýtať na aplikáciu §22 ods. 5 zákona o dani z pridanej hodnoty č.222/2004Z.z.
Spoločnosť darovala hmotný investičný majetok, ktorý je vyvolanou investíciou mestu bezodplatne na základe darovacej zmluvy. Hmotný investičný majetok spoločnosť obstarala v roku 2011 za 10.000Eur+2.000Eur DPH, ktoré si v plnej výške odpočítala v roku 2011. Majetok bol jeden rok odpisovaný a odpisy zahrnuté do daňových nákladov v roku 2011 podľa §19 ods. 3a) tvoria 500Eur. Daňová zostatková cena je teda k dňu darovania 16.01.2012 podľa zákona §22 až 29 zákona č. 595/2003 Z.z. 9.500Eur. V Darovacej zmluve je vyčíslená hodnota daru vo výške 12.000Eur resp. 8.000Eur, ktoré tvoria preukázateľné, skutočné výdavky ktoré sú deklarované v darovacej zmluve podpísanej obdarovaným aj darcom. U Darcu v účtovníctve je obstarávacia cena majetku na základe faktúry od dodávateľa v hodnote 10.000Eur, odpisy za rok 2011 sú 500Eur a daňová zostatková cena 9.500Eur.
  1. Z akej sumy sa máme odviesť DPH? Z daňovej zostatkovej ceny na základe §22 ods.5 zákona č.222/2004 Z.z. alebo ceny uvedenej v darovacej zmluve? Ak nastanu dva prípady:
a)V prípade ak je deklarované v darovacej zmluve hodnota daru 8.000Eur a Daňová zostatková cena u darcu je 9.500Eur
b)V prípade ak je deklarované v darovacej zmluve hodnota daru 12.000Eur a Daňová zostatková cena u darcu je 9.500Eur
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    to čo deklarujete v darovacej zmluve ma nezaujima na účely DPH. Keď si dobre prečítate zákon o DPH a to par. 8 ods. 3 a par. 22 ods. 5 tak zistíte že vychádzate z daňovej zostatkovej ceny. Z tej odvádzate daň.
    Ďakujem Vám za odpoveď
    s Vašou odpoveďou plne súhlasím a odviedol by som DPH zo zostatkovej ceny ako je napísané v §22 Základ dane. Moji kolegovia v rámci zásady opatrnosti preferujú odviesť DPH z hodnoty daru deklarovaného v darovacej zmluvy. Podľa mňa je to pred daňovým úradom obhájiteľne pretože sme dodržali zákon doslovne.
    Ako to bude v prípade mesta-obdarovaného? To by malo zaradiť majetok podľa §25 zákona o dani z príjmu zo zostakovej ceny zistenej u darcu. V darovacej zmluvy je však uvedená vyššia cena ako tú ktorú máme v účtovníctve. Treba sa báť krížovej kontroly?
    človiečik Vladimír Ozimý
    Takaže takto (zhrnutie)
    z pohľadu DPH - odvádzate z daňovej zostatkovej ceny, žiadna zásada opatrnosti ani nič neexistuje z tohto pohľadu, takže kolegovia sa nemusia báť
    z pohľadu účtovníctva - oceňuje sa reprodukčnou obstaravacou cenou, t.j. cenou ktorú máte uvedenú v zmluve (napríklad)
    z pohľadu dane z príjmov - vstupná cena je zostatková cena u darcu

    Bezodplatné dodanie tovaru §8 ods. 3 ak v darovacej zmluve je uvedená hodnota daru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.