Zavrieť

Porady

Problemy so starostom

Dobry den,chcel by som sa poradit nasledovne.Otec ma problemy so starostom,ktory mu robi naprieky.Pri odhrnani snehu neodhrna obecnu pristupovu cestu,vyhovara sa na uskladnene drevo,na ktore ma otec najomnu zmluvu.Ked sa to skusalo odhrnut s inym este vascim traktorom nebol s tym ziadny problem.Sirka cesty ktoru treba odhrnut je 5 m.V najomnej zmluve je napisane ze pre uskladnene drevo nemoze obec vykonavat udrzbu cesty.Je to len cesta,ktora nie je vyasvaltovana,otec si myslel ze sa to tyka planirovania vyrovnavania jam atd.Podla mna sa obec nemoze zbavit zodpovednosti za udrzbu.

Druha cast otazky.Chcel by som vediet kolko ma byt sirka pristupovej cesty+sirka chodnika.Pytam sa preto,lebo cely spor vznikol,ze obec chcela na pristupovej ceste k otcovi ,tam kde je uskladnene drevo spravit parkovisko.Ale tato cesta je jedina pristupova cesta k otcovmu domu a keby tam parkovali auta otec by mal problemy dostat sa domov,pretoze potrebuje priestor aj ked mu TATRA dovezie do dvora drevo alebo uhlie a takisto ma traktor+zavesne zariadenia ktore su tiez siroke. Dakujem.
Usporiadat
Marian386 Marian386

Marian386 je offline (nepripojený) Marian386

Nijaky nazor?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

K druhej otázke: Pokiaľ je komunikácia zaznačená v katastrálnej mape ako cesta a starosta "by tam chcel parkovisko", musel by sa držať zákona 8/2009 Z.z., kde sa pri parkovaní musí ponechať priestor (jazdný pruh) pre každý smer aspoň 3,5m (to vo všeobecnosti). Ale pokiaľ by zablokoval svojim rozhodnutím prístup k nehnuteľnosti, musel by to už riešiť iný orgán - obmedzenie práva užívať majetok.

Teda - obec vykonáva údržbu miestnych komunikácií vo vlastnej réžii (z vlastného rozpočtu). Pokiaľ sa rozhodne, že tam bude "parkovanie", musí tak urobiť, aby bol zabezpečený prístup k pozemku (aspoň 3,5m šírka).

Na druhej strane - tvoj otec obsadil komunikáciu uskladneným drevom - tiež porušuje nariadenie i zákon - cesta nie je skladovacia plocha! Preto sa nečuduj, že starosta takto postupuje - má na to právo ako správca komunikácie - a v tomto prípade asi uznal, že "nájomná zmluva" nie je celkom kóšer a je nevýhodná pre obec. Práve pre túto prekážku nerobí údržbu komunikácie (hrozí riziko poškodenia stroja-pluhu, alebo poškodenia uskladneného materiálu). Potom by nastupoval na scénu súd - hádali by sa ešte viacej.

Zober pílu, popíľ drevo, daj do dvora. Cesta bude voľná a až potom žiadaj starostu, aby cestu očistil.
2 0
Marian386 Marian386

Marian386 je offline (nepripojený) Marian386

Je to vlastne slepa ulica pristup len k otcovmu domu,teda sirka 3.5 m ale este by snad patrilo pripocitat sirku chodnika 1.5 m k tej sirke cesty.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

pozri aj tu http://www.porada.sk/t158000-pristup...ta-k-domu.html
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Marian386 Pozri príspevok
Je to vlastne slepa ulica pristup len k otcovmu domu,teda sirka 3.5 m ale este by snad patrilo pripocitat sirku chodnika 1.5 m k tej sirke cesty.
Patrilo? Vies kolko obci funguje bez chodnikov?
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nikde nie je stanovené, že vozovka (cesta) musí mať chodník (ktorý je mimochodom časťou cesty určenou pre chodcov, oddelená od vozovky pre motorové vozidlá vyvýšením). Taktiež nie je stanovené, aký má byť široký, je len stanovené, aká šírka musí byť voľná, ak vozidla parkujú na chodníku. Inak o cestách, parkovaní je zákon 8/2009 Z.z. a o ostatnom na vozovkách, cestách zase Zákon 135/1961 - Cestný zákon. a z neho:
§ 4b
Miestne komunikácie



(1) Miestnymi komunikáciami sú všeobecne prístupné a užívané ulice, parkoviská vo vlastníctve obcí a verejné priestranstvá, ktoré slúžia miestnej doprave a sú zaradené do siete miestnych komunikácií.

(2) Siete miestnych komunikácií sa budujú a udržiavajú v súlade s územnoplánovacou dokumentáciou tak, aby uľahčovali osídlenie a vyhovovali potrebám miestnej dopravy, prípadne poľnohospodárskej dopravy, a ak to vyžadujú všeobecné záujmy, aj potrebám diaľkovej dopravy a potrebám obrany štátu.
Teda najskôr obecné záujmy, potom súkromné.
0 0
Marian386 Marian386

Marian386 je offline (nepripojený) Marian386

Vdaka za prispevky.
0 0
majkovajko majkovajko

majkovajko je offline (nepripojený) majkovajko

Dobrý Večer chcel by som sa Vas spyť ako postupovať... som jeden z 20 tich majitelov 20 tich pozemkou všetci vlastnici chceme svoje pozemky prerobyť na stavebne pozemky, kde by sme všetci chceli postaviť svoje Rodinne domy len jedinym problemom je starosta obce ktory nam povedal že nam neda suhlas preto že ,pristupova cesta je vraj nepostačujuca nejakym europskym normam ? no a ja som sa dočital že cesta široka 3 m je postačujuca ,no a tiež že ako to je na slovensku zvykom niesu peniaze na vystavbu cesty a kanalizacie (je toto dosť silny dovod na to aby nam nemusel dať povolenie ?) pritom myslim že kanalizacia nieje potrebna pokial by každy z nas majitelou bol pripojeny k ČOV .a cesta ktoru je potrebne vybudovať je dlha cca 150 m.? pričom RD ktore by sme postavili by boly predsa väčšim finančnym prínosom (v podobe dani) pre obec ako nejake zatravnene neviužite luky. El siete si vybavujeme takže stym by nemal byť žiaden problem .
vopred ďakujem za reakcie a rady : s pozdravom
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
majkovajko Pozri príspevok
Dobrý Večer chcel by som sa Vas spyť ako postupovať... som jeden z 20 tich majitelov 20 tich pozemkou všetci vlastnici chceme svoje pozemky prerobyť na stavebne pozemky, kde by sme všetci chceli postaviť svoje Rodinne domy len jedinym problemom je starosta obce ktory nam povedal že nam neda suhlas preto že ,pristupova cesta je vraj nepostačujuca nejakym europskym normam ? no a ja som sa dočital že cesta široka 3 m je postačujuca ,no a tiež že ako to je na slovensku zvykom niesu peniaze na vystavbu cesty a kanalizacie (je toto dosť silny dovod na to aby nam nemusel dať povolenie ?) pritom myslim že kanalizacia nieje potrebna pokial by každy z nas majitelou bol pripojeny k ČOV .a cesta ktoru je potrebne vybudovať je dlha cca 150 m.? pričom RD ktore by sme postavili by boly predsa väčšim finančnym prínosom (v podobe dani) pre obec ako nejake zatravnene neviužite luky. El siete si vybavujeme takže stym by nemal byť žiaden problem .
vopred ďakujem za reakcie a rady : s pozdravom
Jedna babka povedala ....

Predpokladám , že vy ste sa iba pýtali a on vám povedal ....

Dajte žiadosť na papier a uvidí sa , čo písomne odpovie , nakoľko musí zdôvodniť svoj nesúhlas ......
...a mám dojem , že to bude iná káva ...
0 0
majkovajko majkovajko

majkovajko je offline (nepripojený) majkovajko

Myslite že by sa snim dalo nejak zatočiť a že by sme dačo vybojovali predsa 20 domou je 20 domou anie mala chatka ...a odvovodnenie z jeho strany že obec nema peniaze myslite že je postačujuca no ja osobne si myslim že nie dakujem za reakciu
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

majkovajko Pozri príspevok
Dobrý Večer chcel by som sa Vas spyť ako postupovať... som jeden z 20 tich majitelov 20 tich pozemkou všetci vlastnici chceme svoje pozemky prerobyť na stavebne pozemky, kde by sme všetci chceli postaviť svoje Rodinne domy len jedinym problemom je starosta obce ktory nam povedal že nam neda suhlas preto že ,pristupova cesta je vraj nepostačujuca nejakym europskym normam ? no a ja som sa dočital že cesta široka 3 m je postačujuca ,no a tiež že ako to je na slovensku zvykom niesu peniaze na vystavbu cesty a kanalizacie (je toto dosť silny dovod na to aby nam nemusel dať povolenie ?) pritom myslim že kanalizacia nieje potrebna pokial by každy z nas majitelou bol pripojeny k ČOV .a cesta ktoru je potrebne vybudovať je dlha cca 150 m.? pričom RD ktore by sme postavili by boly predsa väčšim finančnym prínosom (v podobe dani) pre obec ako nejake zatravnene neviužite luky. El siete si vybavujeme takže stym by nemal byť žiaden problem .
vopred ďakujem za reakcie a rady : s pozdravom
....a pozrel si sa aj do územného plánu obce? Výstavba RD nie je len tak. ....a vôbec nie je pravdou, že obec má z toho úžitok - Ty píšeš, že budete platiť dane - ja sa pýtam od kedy? - pokiaľ viem, je tam dosť dlhú dobu oslobodenie. A keď ich platiť budete - obec tam musí aj komunikáciu spraviť, chodníky, osvetlenie, zabezpečiť zimnú údržbu.... pre deti ihriská, školku, školu.... takže problémov je viac ako dosť. A určite o tom nerozhoduje starosta sám....
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

majkovajko Pozri príspevok
Myslite že by sa snim dalo nejak zatočiť a že by sme dačo vybojovali predsa 20 domou je 20 domou anie mala chatka ...a odvovodnenie z jeho strany že obec nema peniaze myslite že je postačujuca no ja osobne si myslim že nie dakujem za reakciu
...prečo hneď s niekým zatočiť treba? Aj keď to tak občas nevyzerá, máme zákony, ktoré treba dodržiavať.... Aj ja si aj s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi zmyslím, že si postavíme domy okolo Štrbského plesa..... a teraz, čo?! ...sa všetci majú....?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
majkovajko Pozri príspevok
Myslite že by sa snim dalo nejak zatočiť a že by sme dačo vybojovali predsa 20 domou je 20 domou anie mala chatka ...a odvovodnenie z jeho strany že obec nema peniaze myslite že je postačujuca no ja osobne si myslim že nie dakujem za reakciu
Nuž zatočiť ???
Hm , pekne ...predpokladám , že ste tzv prišelci ...
som jeden z 20 tich majitelov 20 tich pozemkou všetci vlastnici chceme svoje pozemky prerobyť na stavebne pozemky, kde by sme všetci chceli postaviť svoje Rodinne domy
Jasná vec , že keď obec nemá peniaze , tak nebude činnosť vyvíjať ...
Snáď si pôžičku nevezme ...

...a tá káva , čo som spomínal , sa aj horká dá vypiť ...no starosta si aj cukor dá ....
0 0
majkovajko majkovajko

majkovajko je offline (nepripojený) majkovajko

no tak teda na slovensku nema žiadna obec peniaze no a ved kto ich ma tak že sa nikde nebude stavať .....a či mame si zafinancovať tu cestu sami či teda tak nahrubo zhutniť zem vysipať teda okrem asfaltu to už by bolo trochu dosť ......
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7



majkovajko

4 Minutes Ago #27011 no ved ano zatočiť len vramci zakonou no len vždy sa nejako aj starostu da obysť .... či nie ?

...stále si neodpovedal na základnú otázku - čo je v ÚP obce - ako sú tieto pozemky vyznačené?! Trvalý pobyt si, dúfam, necháš tam, kde máš a nedáš si ho na nejakú dzedzinu = dúfam, že som chápem dobre Tvoje "ciele"....
0 0
majkovajko majkovajko

majkovajko je offline (nepripojený) majkovajko

zdravym chceš mi povedať že s narastajucim počtom obyvatelou a teda RD nema obec žiadne vyhodi teda zisky ....o tych chodnikoch .... no v celej dedinke som nevidel ani jeden chodnik snad len na cintorine.... škola školka su skoro prazdne je to skor taka vymierajuca dedinka no v peknom prostredi a blizko mesta dakujem za reakciu
0 0
majkovajko majkovajko

majkovajko je offline (nepripojený) majkovajko

tieto pozemkysu zatial vedene ako trvali travnaty porast.no trvali pobyt nechaj už na mna ja už mam plne zuby špinaveho mesta
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

majkovajko Pozri príspevok
zdravym chceš mi povedať že s narastajucim počtom obyvatelou a teda RD nema obec žiadne vyhodi teda zisky ....o tych chodnikoch .... no v celej dedinke som nevidel ani jeden chodnik snad len na cintorine.... škola školka su skoro prazdne je to skor taka vymierajuca dedinka no v peknom prostredi a blizko mesta dakujem za reakciu
...áno, s narastajúcim počtom obyvateľstva, podotýkam však s trvalým pobytom v danej obci (lebo nie každý obývaný dom v obci, alebo byt v meste má aj obyvateľa nahláseného na trvalý pobyt - zabíjala by som takých "prišelcov" - majú najviac rečí a požiadaviek a pritom z nich nie je žiadny príjem - pretože oni sú patrioti a trvalý pobyt majú nahlásený u rodičov, kde už 20 rokov nežijú....), prídu aj nejaké peniaze, avšak vždy ich je niekoľkonásobne menej (počítaj aspoň v desaťnásobkoch), ako je nutných výdavkov pre obec v prepočte na obyvateľa. Tento pomer je tým nepriaznivejší, čím je počet obyvateľov nižší....

...a ako aj sám píšeš, jedná sa o obec blízko mesta - tie sú na tom najhoršie - prišelci z mesta si tam postavia (resp. kúpia) domy, ale trvalý pobyt si nechajú v meste.....
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

majkovajko Pozri príspevok
tieto pozemkysu zatial vedene ako trvali travnaty porast.no trvali pobyt nechaj už na mna ja už mam plne zuby špinaveho mesta
...ani mne sa nepáči bývať v špinavom meste .... a trvalý pobyt na Teba nenechám - pretože to je základný problém. Uvediem príklad:
Bývam v bytovke 2x28 bytov v širšom centre. Na poschodí 4 byty. 1. byt - som vlastníčka, mám ja aj moja "polovička" nahlásený TP - moja MČ "dostáva" na nás peniaze (podielové dane sa tomu hovorí). Vedľa je byt - pôvodne 3-členná rodina - odsťahovali sa - bývajú úplne inde - 4 podnájomníci s tromi autami bez TP. V ďalšom byte býva síce vlastníčka, avšak bez TP. No a v poslednom vlastníka úplne mimo - prenajíma 2 ľuďom, ktorí nemajú TP tu.... Teda na našom poschodí býva reálne 9 ľudí. Z nich sme na TP prihlásení dvaja.... a všetci len kritizujú.....napr., že nemajú kde zaparkovať - prečo obec nepostaví parkovisko - sa pýtam a za čo?! a vôbec....na čo? veď tam bývajú len 2 ľudia.....
0 0
majkovajko majkovajko

majkovajko je offline (nepripojený) majkovajko

no takych je možno vela no to už nieje moj pripad...... a ty ostatny no to je ich vec no keby každa obec nad tymto rozmyšlala tak by toteras neboli vybudovane ani cesty ale aj tak dik za radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať