Zavrieť

Porady

Účtovanie dani z motorových vozidiel

Dobrý deň, mala by som na vás otázku. V priebehu roka som účtovala preddavky na daň z motorových vozidiel nasledovne : úhrada 345/221
predpis 531/345

Teraz som spracovala priznanie na daň z motorových vozidiel za rok 2011. Chcem sa vás opýtať, že ako zaúčtovať daň ktorá mi vyšla.Ďakujem.
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Predpis mala účtovať až teraz, na základe priznania.
Porovnaj doteraz zaúčtované na 531/345 a zvyšok doúčtuj do r. 2011.

V r. 2012 preddavky účtuj už len 345/221 a na zaúčtovanie predpisu počkaj do konca roka.
1 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
Úhrady si účtovala správne a ale predpis sa robí len jeden a to na konci roka na základe priznania. Čiže potom sa ti zobrazí aj výsledná daň voči daňovému úradu.
0 0
miruka miruka

miruka je offline (nepripojený) miruka

Ďakujem pekne!
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Toto je veľmi ťažká otázka!!!!!

Poskytnutý preddavok=aktívum, pohľadávka 345/221
Daň je pre mňa pasívum= závazok.

Osobne riešim túto situáciu iným spôsobom, a to:
V roku 2010 mi vyšla nejaká daň z MV, a uviedla som v DP predpokladanú daň. Osobne som si urobila doklad v 1/2011 a to tak, že som si urobila predpisy na každý mesiac, kde je dátum zaúčtovania prvý deň v mesiaci: 531/345. Priebežne som videla, že mi visí závazok voči DU.

Je to tak správne, alebo nesprávne??? Veľakrát som si dávala odpoveď.
Ano, ide o preddavok na daň. Mám skutočne pohľadávku voči DU? Nemám. Prečo? Veď mne DU nič nedlži. (ak by som dala DP hneď v tom okamihu, víjde mi taká istá daň).
Mne vznikol náklad. JA v danom mesiaci skutočne viem, že uvedená daň je reálna, skutočná, a je to náklad oprávnený. (pokiaľ nedôjde k zmene skutočností, oznamovacia povinnosť k vzniku a zániku pri dani z MV). Ak by došlo k zmene skutočností, kúpim nové MV, môžem sa rozhodnúť, môžem trebárs aj účtovať v priebehu UO 531/323. (pričom neplatím zatiaľ preddavok) Ak vyradím vozidlo, platbu "preddavku" môžem rozložiť na: 531/345- skutočná a 345/221- pohľadávka. JA viem potom presne v priebehu UO skutočnosti k dani z MV.

Príklad mám napr. autodopravu:
1. účtujem mesačne 531/345. MAjiteľ sa ma spýta aký mám HV? Poviem k 30.11.2011 máme 25 tis. pred zdanením. (je to reálne, účtujem o všetkých skutočnostiach)
2. účtujem mesačne 345/221. Majiteľ sa ma spýta aký mám HV? Poviem k 30.11.2011 máme 55 tis. pred zdanením. A v 1/2012 mu poviem šéfe, máme stratu 8 tis €. Čo urobí, veď ma rovno zabije. Mala som mu povedať skôr, možno by už nemal autodopravu.

To je len môj názor.
1 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Tiež som v roku 2010 učtovala preddavky 531/345.
Následne som podaním DP doučtovala predpis 531/345 a doplatila daň.
Je to presne o tom, že som chcela náklady mať počas roku "aby som bola v obraze".

Auditor ma opravil, že mám učtovať iba o preddavkoch a o daňovej povinnosti učtujem až podaním daňového priznania. Takže v r. 2011 bolo učtované iba o preddavkoch a daň zaúčtujem až podaním DP.
1 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

V podstate je to logicke, ze preddavok dane uctovat len oproti prislusnemu uctu dane. U motorovych vozidiel (MV), hlavne v spolocnostiach, ktore maju velky vozovy park, dochadza aj k castemu pohybu v pocte a druhu MV, takze preddavok nepredstavuje sucasne aj skutocny naklad. Skutocny naklad zistime az na konci roka pri danovom priznani. Ved napr. aj pri plateni preddavkov dane z prijmov sa nerobi sucasne predpis 591/341 !! Aj ked si HV sledujeme mesacne.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

DušanČ Pozri príspevok
V podstate je to logicke, ze preddavok dane uctovat len oproti prislusnemu uctu dane. U motorovych vozidiel (MV), hlavne v spolocnostiach, ktore maju velky vozovy park, dochadza aj k castemu pohybu v pocte a druhu MV, takze preddavok nepredstavuje sucasne aj skutocny naklad. Skutocny naklad zistime az na konci roka pri danovom priznani. Ved napr. aj pri plateni preddavkov dane z prijmov sa nerobi sucasne predpis 591/341 !! Aj ked si HV sledujeme mesacne.
...troška mimo toho, čo bolo vyššie - ak potrebujem zistiť VH, preddavky na daň mi ho nijako neovplyvňujú - ani na konci roka pri DP....
1 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zákon o miestnych daniach

§ 91
Preddavky na daň a platenie dane



(1) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 660 eur a nepresiahne 8 292 eur, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.

Postupy PU:

§ 67
Účtová skupina 53 - Dane a poplatky



(1) V tejto účtovej skupine sa účtujú dane, odvody a obdobné platby charakteru nákladov, ak je účtovná jednotka daňovníkom okrem dane z príjmov, ktorá sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 59 - Dane z príjmov a prevodové účty.

§ 52
Zúčtovanie daní a dotácií

(11)
Na účte 345 - Ostatné dane a poplatky sa účtuje
a) v prospech účtu daňová povinnosť účtovnej jednotky podľa osobitných predpisov31 za zdaňovacie obdobie voči príslušnému správcovi dane so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov 311 - Odberatelia, 315 - Ostatné pohľadávky, 335 - Pohľadávky voči zamestnancom, 378 - Iné pohľadávky alebo na ťarchu účtov v účtovej triede 1 a účtovej triedy 5, ak zdaniteľné plnenie sa uskutočnilo pre vlastnú potrebu účtovnej jednotky alebo pri bezodplatnom plnení v prospech iných osôb, ako aj pri vzniku manka a škody na majetku,
b) na ťarchu účtu odvod spotrebných daní alebo preddavkové pevné sumy a vyrovnanie daňovej povinnosti zo spotrebných daní a nárok príslušnému správcovi dane na vrátenie spotrebných daní za zdaňovacie obdobie so súvzťažným zápisom v prospech účtov 321 - Dodávatelia, 325 - Ostatné záväzky, 379 - Iné záväzky, 471 - Dlhodobé záväzky v rámci konsolidovaného celku a 479 - Ostatné dlhodobé záväzky.

(13) Na účte 345 sa účtujú aj ďalšie dane, napríklad daň z motorových vozidiel, daň z nehnuteľností, daň z dedičstva, daň z darovania a daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.


Záver osobný:

Znenie par. 91 o miestnych daniach je zle napísané, kde sa hovorí o predpokladanej dani, a daň je u mňa účet 531, zlé je i DP k MV, kde na riadku 52 sa zaznamenáva predpokladaná daň - teoreticky 531/345 (PUPU 52/13), a na základe tejto predpokladanej dane, platím preddavky na daň, kde sa naozaj preddavok účtuje 345/221.

Takže podľa môjho názoru, ak ja zoberiem DP z MV z roku 2011 a budem ho mať ako prílohu k môjmu internému dokladu, kt. si vystavím 28.1.2011 a budem vychádzať z predpokladanej dane, kde opäť predpokladm, že uvedená daň je môj predpokladaný náklad. (predpokladaná daň 5000)
- účtovanie napr. k 1.3. 531/345 1250,- €, úhrada: 345/221
- 1.6. 531/345 1250,- €, úhrada 345//221
- .................

A predsa ešte niečo:

§ 19
Zásady pre tvorbu a použitie rezerv



(1) Rezerva sa tvorí na základe zásady opatrnosti na riziká a straty. Rezerva je záväzok predstavujúci existujúcu povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky, pričom ak nie je známa presná výška tohto záväzku, ocení sa odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka pri zohľadnení rizík a neistôt. Záväzok s určitým časovým vymedzením a určitou výškou sa neúčtuje na účte rezerv, ale na príslušnom účte záväzku.

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu



(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.


§ 2a



(1) Účtovným prípadom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka je účtovanie skutočností
a) podľa § 2 ods. 2 zákona, pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka (ďalej len „závierkové účtovné prípady“),
b) podľa § 2 ods. 2 zákona týkajúcich sa ich stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka zistila do dňa zostavenia účtovnej závierky (ďalej len „upravujúce závierkové účtovné prípady“); upravujúcim závierkovým účtovným prípadom nie je účtovanie skutočností, ktoré nastali medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia, ak nesúvisia so stavom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, napríklad pokles trhovej ceny cenných papierov v období medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia,
c) z dôvodu otvorenia účtovných kníh podľa § 16 ods. 10 zákona do dňa schválenia účtovnej závierky.

Trošku teórie
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

§ 67
Účtová skupina 53 - Dane a poplatky


(1) V tejto účtovej skupine sa účtujú dane, odvody a obdobné platby charakteru nákladov, ak je účtovná jednotka daňovníkom okrem dane z príjmov, ktorá sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 59 - Dane z príjmov a prevodové účty.

Ešte poznámka.
Hmotný predpis ZDP napr. 42/1 mi hovorí o platbe preddavkov na daň v určitej výške za predchádzajúce ZO. (to nám je všetkým jasné).
Ale v DP k MV mám iné skutočnosti, a vadí mi tam termín: predpokladaná daň. Malo by tam byť preddavky na daň.

Viem, že v DP PO máme termín: daň na účely platenia preddavkov na daň, ale uvedené máme jasne legislatívne upraveé v par. 52/1 PUPU.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Aby sme si boli všetci istý (konečne debata názorov, a budem častejšie kuk na poradu), dajme metodiku a postup účtovania, kt. nám:

1. prikazuje účtovať len 345/221
2. zakazuje účtovať v priebehu UO: 531/345.

Budeme mať dôkaz v ruke.
1 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,ja som v r.2010 účtoval predpis D z motor.vozidiel 531/345, 171,7 Eur (malo byť 171,6 Eur - teda som zaúčtoval o 0,1 € viac)
Firma v r.2011 uhradila 171,61 Eur, teda o 0,01 € viac ako mala
v r. 2011 si opravim učtovanie 345/648 - je to správne? o rozdiel 0,1 €
a na účte mi ostane 0,01 € - ako preplatok Dane z motorových vozidiel

máme to takto účtovne v r.2011 správne?
vopred dakujem
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,ja som v r.2010 účtoval predpis D z motor.vozidiel 531/345, 171,7 Eur (malo byť 171,6 Eur - teda som zaúčtoval o 0,1 € viac)
Firma v r.2011 uhradila 171,61 Eur, teda o 0,01 € viac ako mala
v r. 2011 si opravim učtovanie 345/648 - je to správne? o rozdiel 0,1 €
a na účte mi ostane 0,01 € - ako preplatok Dane z motorových vozidiel

máme to takto účtovne v r.2011 správne?
vopred dakujem
posúvam
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,ja som v r.2010 účtoval predpis D z motor.vozidiel 531/345, 171,7 Eur (malo byť 171,6 Eur - teda som zaúčtoval o 0,1 € viac)
Firma v r.2011 uhradila 171,61 Eur, teda o 0,01 € viac ako mala
v r. 2011 si opravim učtovanie 345/648 - je to správne? o rozdiel 0,1 €
a na účte mi ostane 0,01 € - ako preplatok Dane z motorových vozidiel

máme to takto účtovne v r.2011 správne?
vopred dakujem
Môžeš to zaúčtovať aj takto, ale ja by som to zaúčtovala cez pôv. 531.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Tweety Pozri príspevok
Môžeš to zaúčtovať aj takto, ale ja by som to zaúčtovala cez pôv. 531.
Tweety mysliš 345/531?
opravu robime az rok po zauctovani dane.. mysliš ze 531 je lepsie?
dik vopred
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
Tweety mysliš 345/531?
opravu robime az rok po zauctovani dane.. mysliš ze 531 je lepsie?
dik vopred
ÁNo, to. buď MD mínusom, alebo D plusom.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,ja som v r.2010 účtoval predpis D z motor.vozidiel 531/345, 171,7 Eur (malo byť 171,6 Eur - teda som zaúčtoval o 0,1 € viac)
Firma v r.2011 uhradila 171,61 Eur, teda o 0,01 € viac ako mala
v r. 2011 si opravim učtovanie 345/648 - je to správne? o rozdiel 0,1 €
a na účte mi ostane 0,01 € - ako preplatok Dane z motorových vozidiel

máme to takto účtovne v r.2011 správne?
vopred dakujem
áno je to správne - ide o iné účtovné obdobie.
účtovaním 345/531 by si si v r. 2011 skreslil daň za rok 2011.
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

KEJKA Pozri príspevok
áno je to správne - ide o iné účtovné obdobie.
účtovaním 345/531 by si si v r. 2011 skreslil daň za rok 2011.
Takže to mám účtovať teda 345/648 či ten druhy sposob?
ďakujem vopred
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Takže to mám účtovať teda 345/648 či ten druhy sposob?
ďakujem vopred
posúvam prosím
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
posúvam prosím
Rozhodni sa, či znížiš náklad, alebo zaúčtuješ výnos, neskreslíš v podstate nič. Ide o zanedbateľnú sumu, tak si myslím, že ak môžeme účtovať minulé obdobia riadne do nákladov, tak aj tu môžeš znížiť náklad o 0,10 €. Veď ten preplatok budeš kompenzovať, nie?
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Tweety Pozri príspevok
Rozhodni sa, či znížiš náklad, alebo zaúčtuješ výnos, neskreslíš v podstate nič. Ide o zanedbateľnú sumu, tak si myslím, že ak môžeme účtovať minulé obdobia riadne do nákladov, tak aj tu môžeš znížiť náklad o 0,10 €. Veď ten preplatok budeš kompenzovať, nie?
ok ďakujem Tweety.nakoniec som to nechal na 648,pretoze v r.2011 sme na 531 neuctovali,aby tam zbytocne nekrical minus.
no kompenzovat asi nie,ostal tam 0,01 € preplatok,takze ho nechame zatial na ucte..

dakujem,pekny den prajem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať