Zavrieť

Porady

Finančný leasing

Prosím Vás keď zaraďujem predmet fin.leasingu (osobné auto) a nie som si celkom istý či môžem za ceny v ktorej budem to auto zaraďovať aj prirátať kúpnu cenu.Potom by mi cena v ktorej budem zaraďovať vypadala asi takto istina+poplatok+kúpna cena. Je to prosím správne? A je to aj niekde uvedené (zákon,opatrenie) že môžem kúpnu cenu zaradiť hneď na začiatku? Veľmi pekne Vám ďakujem :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accountant je offline (nepripojený) accountant

    accountant
    dakujem, ale tie stranky uz mam poprezerane, ale nie je v žiadnom prispevku napisane o kupnej cene. A bol by som rad ked si uz ziskal tolko sihlasov tak aspon napisal svoj nazor a neodkazoval ma na nejaky odkaz.Dakujem ACCAD :-(

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    Môžem Ti poradiť aj ja mám taký prípad. Ja som auto zaradila len v obstarávacej cene + nákl. s obstaraním t.j. provízia. Zaúčtovala som to na 042/474. Navýšenie + úrok + DPH účtujem do nákladov podľa splátkového kalendára na 562/474 navýšenie + DPH, 568/474 poistné. Na konci roka urobím z fin.leasingu odpis a to z čiastky, ktorú som zaúčtovala na 042. Túto čiastku som delila 36(mesiacov)xpočet mesiacov v roku leasingu a zaúčtovala som to na 551/082. Ak má niekto iný názor, rada si ho prečítam. Ďakujem.

    Jana G. je offline (nepripojený) Jana G.

    Jana G.
    Opravujem sa nie obstarávacia cena ale nadobúdacia cena a zaradíš ju v deň uzatvorenia leasin. zmluvy.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Podla mojho nazoru Ti kupna cena nevstupuje do vstupnej ceny majetku obstaraneho financnym prenajmom na ucely odpisovania... hovori o tom §26,8... kde sa pise "....zvysenej o naklady suvisiace s obstaranim predmetu financneho prenajmu vynalozene najomcom do doby zaradenia tohto majetku do uzivania." Podla mojho nazoru kupnu cenu zaplatis az po ukonceni financneho prenajmu teda nie do momentu zaradenia a preto nemoze vstupovat do vstupnej ceny a byt sucastou odpisu podla §26,8.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    accountant
    dakujem, ale tie stranky uz mam poprezerane, ale nie je v žiadnom prispevku napisane o kupnej cene. A bol by som rad ked si uz ziskal tolko sihlasov tak aspon napisal svoj nazor a neodkazoval ma na nejaky odkaz.Dakujem ACCAD :-(
    Táto téma tú je už niekoľko krát rozobraná, preto Ťa Poraďáci odporúčajú na uvedený link. Nepíšeš či účtuješ v JU alebo v PU.
    Hore na lište sú "Tlačivá", keď si tam klikneš sú tam rôzne tabuľky.....alebo v okienku "Hľadaj" zadaj slobo Leasing po 1.1.2005 u ukáže sa Ti viac tém.

    Ak účtuješ v JU tak, tu je veľmi dobrá tabuľka...dosadíš si svoje čísla a máš tam, aj ako to zaúčtuješ v peňažnom denníku.

    Takže ja Ti tiež pripájam link na tabuľku http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=128 potom klikni na "Stiahni" a máš tam excelovú tabuľku.

    accountant je offline (nepripojený) accountant

    accountant
    uz so mi to podarilo nejako rozlusknut.V zákone o dani z príjomov sa hovori ze majetok vo fin.leasingu sa odpise do 100% istiny.V opatreni ktore rieči postupy učtovania v PU v §30a je vysvetlene co sa berie do istiny a tam sa uvádza ze sucastou je i kupna cena.Takze podla toho pri zaradovani majetku v zaciatku leasingu by som mal tam dat aj kupnu cenu.Suhlasite?Dakujem

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    martinez
    Podla mojho nazoru Ti kupna cena nevstupuje do vstupnej ceny majetku obstaraneho financnym prenajmom na ucely odpisovania... hovori o tom §26,8... kde sa pise "....zvysenej o naklady suvisiace s obstaranim predmetu financneho prenajmu vynalozene najomcom do doby zaradenia tohto majetku do uzivania." Podla mojho nazoru kupnu cenu zaplatis az po ukonceni financneho prenajmu teda nie do momentu zaradenia a preto nemoze vstupovat do vstupnej ceny a byt sucastou odpisu podla §26,8.
    martinez, bolo to tu už rozoberané niekoľkokrát, že do vstupnej ceny auta, ktorá sa bude odpisovať, vstupuje:


    1. Istina

    2. Spracovateľský poplatok
    /DU vydalo usmernenie, ak toto niekto nezaradil do OC, ale priamo do
    nákladov, aj to budú uznávať ako správne/

    3. Kúpna cena auta po skončení leasingu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.