Zavrieť

Porady

Potvrdenie o príjme - RZD

Ahojte Poraďáci,

som trocha schaosená, tak by som potrebovala usmerniť

Keď zamestnanec ukončil pracovný pomer, tak zamestnávateľ je povinný vystaviť doklad o príjme (to mi je jasné).

Existuje nejaké tlačivo, na ktorom zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenia o príjme, v prípade, že je u nás stále zamestnaný, ale ročné zúčtovanie dane si bude robiť sám, alebo iný zamestnávateľ (máme zamestnaných dohodárov, ktorým RZD bude robiť "hlavný" zamestnávateľ?

Ďakujem za info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    romy16 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    k ročnému zúčtovaniu dane mi musí zamestnanec doložiť originál potvrdenia o príjme od iného zamestnávateľa alebo stačí aj kópia? Originálne Potvrdenie dal totiž svojej manželke, aby si uplatnila NČZD na manžela.
    Potvrdenia potrebuje k svojmu RZD. Manželka si NČ uplatní tak, že v RZD uvedie príjmy manžela. Žiadala by som originál, resp. ak dá k nahliadnutiu, potvrdila by som, že súhlasí s orig.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinaho Pozri príspevok
    Ahojte Poraďáci,

    som trocha schaosená, tak by som potrebovala usmerniť

    Keď zamestnanec ukončil pracovný pomer, tak zamestnávateľ je povinný vystaviť doklad o príjme (to mi je jasné).

    Existuje nejaké tlačivo, na ktorom zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenia o príjme, v prípade, že je u nás stále zamestnaný, ale ročné zúčtovanie dane si bude robiť sám, alebo iný zamestnávateľ (máme zamestnaných dohodárov, ktorým RZD bude robiť "hlavný" zamestnávateľ?

    Ďakujem za info.
    Dáš im rovnaké potvrdenie, ako tým, ktorí skončili PP. O to žiada v tlačive na RZD.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri § 39 odst. 5 ZoDzP

    (5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

    a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
    b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
    c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Myslím, si že keď zamestnanec podpíše tlačivo o vykonanie RZD, tak žiada, aby som mu urobila zúčtovanie dane. Nenašla som tam možnosť, že nechcem urobiť RZD, ale chcem iba potvrdenie o príjme.

    Rada sa nechám poučiť.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinaho Pozri príspevok
    Myslím, si že keď zamestnanec podpíše tlačivo o vykonanie RZD, tak žiada, aby som mu urobila zúčtovanie dane. Nenašla som tam možnosť, že nechcem urobiť RZD, ale chcem iba potvrdenie o príjme.

    Rada sa nechám poučiť.
    Má dve možnosti, buď vyznačí, že žiada o RZD, alebo vyznačí, že chce potvrdenie o príjme, a vtedy nežiada o RZD, pretože buď sám podá DP, alebo oň požiada iného zamestnáv..
    Naposledy upravil Tweety : 01.02.12 at 07:32 Dôvod: bo

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Prosím mohla by si mi napísať konkrétny bod Žiadosti o ročné zúčtovanie dane, kde môže zamestnanec uviesť, že nechce urobiť RZD, ale iba vystaviť potvrdenie o príjme (ja tam túto možnosť nevidím).

    V bode VII. zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenia, ale to je na účely poukázania 2 % dane.
    Naposledy upravil Tinaho : 01.02.12 at 07:49

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinaho Pozri príspevok
    Prosím mohla by si mi napísť konkrétny bod Žiadosti o ročné zúčtovanie dane, kde môže zamestnanec uviesť, že nechce urobiť RZD, ale iba vystaviť potvrdenie o príjme (ja tam túto možnosť nevidím).

    V bode VII. zamestnanec žiada o vystavenie potvrdenie, ale to je na účely poukázania 2 % dane.
    Máš pravdu, je tam len žiadam o potvrdenie na poukázanie 2% dane. Takže ak nepodpísal žiadosť, RZD dane nerobíme, ale podľa § 39 odst. 5, písm c, mu do 10.2. vystavíme potvrdenie o príjme, tak ako to už uviedla Veronika vyššie..

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Práve ten bod c) - do 10 februára, ak o vystavenie požiada - len som nevedela, či existuje nejaké tlačivo, na ktorom má zamestnanec požiadať do 5. februára.

    Asi oficiálne tlačivo nie je.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinaho Pozri príspevok
    Práve ten bod c) - do 10 februára, ak o vystavenie požiada - len som nevedela, či existuje nejaké tlačivo, na ktorom má zamestnanec požiadať do 5. februára.

    Asi oficiálne tlačivo nie je.
    Vyplýva to priamo zo zákona, netreba oň žiadať.

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    podľa mňa, ak chce zamestnanec vystaviť tlačivo do 10. februára, tak oň musí požiadať. To vyplýva z § 39 ods. 5 písm. c):
    "do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania dane iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

    suklova je offline (nepripojený) suklova

    suklova
    Naša zamesntnakyňa sa v priebehu roka rozviedla. Jej manžel nás bombarduje listami o žiadosť o potvrdenie o príjme za rok 2012. Môžme mu vydať to potvrdenie aj bez súhlasu zamestnankyne? Ona s tým vyslovene nesúhlasí.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    suklova Pozri príspevok
    Naša zamesntnakyňa sa v priebehu roka rozviedla. Jej manžel nás bombarduje listami o žiadosť o potvrdenie o príjme za rok 2012. Môžme mu vydať to potvrdenie aj bez súhlasu zamestnankyne? Ona s tým vyslovene nesúhlasí.
    Potvrdenie o príjme môžete dať len zamestnancovi, ktorému ste vyplácali príjem zo ZČ. Ak on ním nebol, tak nemáte mu aké potvrdenie vydať.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tweety Pozri príspevok
    Potvrdenie o príjme môžete dať len zamestnancovi, ktorému ste vyplácali príjem zo ZČ. Ak on ním nebol, tak nemáte mu aké potvrdenie vydať.
    Tiež si myslím, že zamestnávatel nie je oprávnený vydať exmanželovi potvrdenie o príjme. Ak si chce uplatniť NČZD na manželku za obdobie trvania manželstva, musí si to "vybaviť" s exmanželkou.
    Naposledy upravil veronikasad : 18.02.13 at 09:59

    romy16 je offline (nepripojený) romy16

    romy16
    Dobrý deň,
    k ročnému zúčtovaniu dane mi musí zamestnanec doložiť originál potvrdenia o príjme od iného zamestnávateľa alebo stačí aj kópia? Originálne Potvrdenie dal totiž svojej manželke, aby si uplatnila NČZD na manžela.

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    Dobry den,
    prosim vas ked podavam danove priznanie to potvrdenie o zdanitelnych prijmoch co mi dal zamestnavatel mam dat na danove spolu s danovym priznanim original alebo kopiu? Dakuje.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad kopiu, originál si nechaj pre seba
    majkaaa dakujem a prosim vas doplnkove dochodkove poistenie je mozne si uplatnit ak sa platilo?
    veronikasad kedy bola uzatvorená zmluva ?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.