Zavrieť

Porady

Preddavky na DPPO

Ahojte..dúfam, že mi poradíte. Asi to budú hlúpe otázky ale musím sa opýtať. V roku 2010 sa mali platiť preddavky na DPPO. Predchádzajúca účtovníčka to do účtovníctva nedávala. Bolo to treba evidovať? A ako sa vlastne preddavky počítajú?
Teraz mám v tom riadny bordel. Neviem ako to vyriešiť.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lubka0907 Pozri príspevok
Ahojte..dúfam, že mi poradíte. Asi to budú hlúpe otázky ale musím sa opýtať. V roku 2010 sa mali platiť preddavky na DPPO. Predchádzajúca účtovníčka to do účtovníctva nedávala. Bolo to treba evidovať? A ako sa vlastne preddavky počítajú?
Teraz mám v tom riadny bordel. Neviem ako to vyriešiť.
A kde ich účtovala? V roku 2010 sa účtovali 341/221.
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

No oni sa neplatili vôbec a predpokladám, že to konateľovi ani nepovedala. Chcela som vedieť či ich nebolo treba dávať cez ID (lebo tam nie sú)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lubka0907 Pozri príspevok
No oni sa neplatili vôbec a predpokladám, že to konateľovi ani nepovedala. Chcela som vedieť či ich nebolo treba dávať cez ID (lebo tam nie sú)
Jednoducho len platbu, tak, ako som napísala. Ak sa ani neplatili, tak nebolo o čom účtovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lubka0907 Pozri príspevok
No oni sa neplatili vôbec a predpokladám, že to konateľovi ani nepovedala. Chcela som vedieť či ich nebolo treba dávať cez ID (lebo tam nie sú)
Ak sa neplatili vôbec nemáš čo účtovať. Možno si Vás nájde DÚ možno nie - pokuta., resp. sankčný úrok.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

prosím možno blbá otázka ale na základe čoho sa určujú preddavky na daň PO? od neakej sumy?
prvý krát čo robím závierky mi vyšiel zisk aj daň, a neviem vôbec ako to je
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tweedle Pozri príspevok
prosím možno blbá otázka ale na základe čoho sa určujú preddavky na daň PO? od neakej sumy?
prvý krát čo robím závierky mi vyšiel zisk aj daň, a neviem vôbec ako to je
§ 42
Platenie preddavkov na daň

(1) Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 16 596, 96 eura, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(2) Daňovník, ktorého daň v predchádzajúcom zdaňovacom období vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
1 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

Ďakujem veľmi veľmi pekne
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tweedle Pozri príspevok
prosím možno blbá otázka ale na základe čoho sa určujú preddavky na daň PO? od neakej sumy?
prvý krát čo robím závierky mi vyšiel zisk aj daň, a neviem vôbec ako to je
ešte by som dodala, lebo neviem, robíš závierky a tebe osobne vyšiel zsk? Teda podnikáš viac rokov? A umorila s si stratu predch. rokov? Možno by ti daň vôbec nevyšla.
Dodať som chcela takú drobnosť, ak by išlo o zisk novozaložene sro, tak ho musíš prepočítať pomerne na celý rok a podľa too určiť, či vychádzajú alebo nevychádzajú preddavky.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

KEJKA Pozri príspevok
ešte by som dodala, lebo neviem, robíš závierky a tebe osobne vyšiel zsk? Teda podnikáš viac rokov? A umorila s si stratu predch. rokov? Možno by ti daň vôbec nevyšla.
Dodať som chcela takú drobnosť, ak by išlo o zisk novozaložene sro, tak ho musíš prepočítať pomerne na celý rok a podľa too určiť, či vychádzajú alebo nevychádzajú preddavky.
Ďakujem za upozornenie, firma pôsobí dlhšie, umorila som aj stratu ale aj tak tam ešte niečo ostalo, ale daň je menšia ako 1659 eur, aj keď tesne ale je, takže preddavky a nás netýkajú
0 0
ioanes ioanes

ioanes je offline (nepripojený) ioanes

Od 1.1.2012 je v platnosti daňový poriadok. Chcem požiadať o odpustenie platenia preddavku na DPPO za 1Q2012, ale v daňovom poriadku som nenašla paragraf, na základe ktorého je možné požiadať o odpustenie. P r o s í m , viete mi v tomto poradiť?
Ďakujem.
0 0
zuzumojko zuzumojko

zuzumojko je offline (nepripojený) zuzumojko

Ahojte chcem sa spýtať, ak nám v DP PO za rok 2011 vyšla daň cca 4000 eur, tým pádom máme platiť štvrťročné preddavky v roku 2012 okolo 1000 EUR. Ale už máme zaplatené za 01,02,03/2012 spolu vyše 8000 EUR z min. roka. Čiže už máme zaplatené o 4000 eur viac, ako sa to rieši s daňovým úradom? Vyšiel nám aj daňový preplatok..ten nám vráti daňový úrad aj bez nejakého vyzvania, že? Ale čo s tými preddavkami?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzumojko Pozri príspevok
Ahojte chcem sa spýtať, ak nám v DP PO za rok 2011 vyšla daň cca 4000 eur, tým pádom máme platiť štvrťročné preddavky v roku 2012 okolo 1000 EUR. Ale už máme zaplatené za 01,02,03/2012 spolu vyše 8000 EUR z min. roka. Čiže už máme zaplatené o 4000 eur viac, ako sa to rieši s daňovým úradom? Vyšiel nám aj daňový preplatok..ten nám vráti daňový úrad aj bez nejakého vyzvania, že? Ale čo s tými preddavkami?
pochopila som správne, že v r. 2011 ste platili mesačné preddavky a na rok 2012 vychádzajú Q-preddavky?
ked máte k 31.3.2012 zaplatené 4000 EUR, máte už povinné preddavky na rok 2012 zaplatené, nemusíte nič. Ale DU ani nič nevráti - musíte počkať na DPPO2012.
Môžete však požiadať o vrátenie preplatku DPPO2011 - zaškrtnete priamo v DPPO2011 a uvediete č.účtu + podpis
0 0
zuzumojko zuzumojko

zuzumojko je offline (nepripojený) zuzumojko

KEJKA Pozri príspevok
pochopila som správne, že v r. 2011 ste platili mesačné preddavky a na rok 2012 vychádzajú Q-preddavky?
ked máte k 31.3.2012 zaplatené 4000 EUR, máte už povinné preddavky na rok 2012 zaplatené, nemusíte nič. Ale DU ani nič nevráti - musíte počkať na DPPO2012.
Môžete však požiadať o vrátenie preplatku DPPO2011 - zaškrtnete priamo v DPPO2011 a uvediete č.účtu + podpis
Dakujem za odpoved! Ano, platili sme mesačné a teraz budeme kvartálne resp. vlastne už máme zaplatené oveľa viac ako by sme mali zaplatiť. Takže už nebudem celý rok nič platiť, ano? Netreba to aspon oznámiť na DÚ? Jasné o vrátenie preplatku DPPO 2011 požiadame.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čo chceš nahlasovať? preddavky platené 01-03/2012 sú korektné preddavky na daňovú povinnosť r.2012.
nič neplatíš, nič nenahlasuješ. Všetko je v DPPO.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Dobrý podvečer, ja naopak mám opačný problém a to ten, že v roku 2011 sme platili kvartálne preddavky a teraz nám vyšlo platiť mesačné preddavky. Do 31.3. by som mala ešte asi zaplatiť kvartálny preddavok na rok 2012 podľa výšky z DP za rok 2010? Ako prosím vás "dokompenzujem" teraz vypočítané mesač.preddavky? Dokedy ich musím zaplatiť? Čiže ak mi teraz vyšlo platiť mesačné preddavky, tak preddavky 1,2,3/2012 mám uhradiť dokedy? tiež do 31.3. kedy ešte musím zaplatiť kvartálny preddavok na základe výšky, akú sme platili min. rok? Mám v tom zmätok a prvý rok, čo sme platili preddavky. Doposiaľ sme po minulé roky vždy vykazovali straty, tak preto možno pre niektorých trošku nepochopiteľné otázky, kt. sa pýtam....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Chrusťa Pozri príspevok
Dobrý podvečer, ja naopak mám opačný problém a to ten, že v roku 2011 sme platili kvartálne preddavky a teraz nám vyšlo platiť mesačné preddavky. Do 31.3. by som mala ešte asi zaplatiť kvartálny preddavok na rok 2012 podľa výšky z DP za rok 2010? Ako prosím vás "dokompenzujem" teraz vypočítané mesač.preddavky? Dokedy ich musím zaplatiť? Čiže ak mi teraz vyšlo platiť mesačné preddavky, tak preddavky 1,2,3/2012 mám uhradiť dokedy? tiež do 31.3. kedy ešte musím zaplatiť kvartálny preddavok na základe výšky, akú sme platili min. rok? Mám v tom zmätok a prvý rok, čo sme platili preddavky. Doposiaľ sme po minulé roky vždy vykazovali straty, tak preto možno pre niektorých trošku nepochopiteľné otázky, kt. sa pýtam....
máš to priamo v ZDP, § o preddavkoch, konkrétne
do 31.3. zaplatíš Q-preddavok podľa starého - ako píšeš, plus samozrejme prípadnú DP za rok 2011 podľa DPPO2011.
do 30.4.2012 zaplatíš sumu, ktorou dorovnáš dlh na preddavkoch, t.j. spočítaš 4* mesačný preddavok /január-apríl/, odpočítaš to, čo si zaplatila ako Q-preddavok do 31.3.2012 a rozdiel doplatíš. Od mája potom platíš mesačne vypočítaný preddavok.
0 0
va1ke va1ke

va1ke je offline (nepripojený) va1ke

Dobrý deň, chcem sa opýtať či máte niekto skúsenosť s platením preddavkov v prípade ak máte odklad podania daňového priznania. V platení preddavkov nemám skúsenosti.
Za rok 2010 nám nevyšla daňová povinnosť. Za rok 2011 nám vyšla daňová povinnosť na platenie mesačných preddavkov. Máme odklad na podanie daňového priznania do 30.6.2012.
Dňa 30.6.2012 zaplatím daňovú povinnosť za rok 2011 a musím doplatiť preddavky za 1-6/2011 alebo zaplatím preddavok za 1/2012 a do konca júla doplatím 2-7/2012?
ďakujem
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

ďakujem krásne ti Kejka, áno viem, že je to v §42 zákona o DzP, ale radšej si to polopatične ešte tu overím ako urobiť nejaký kiks, kt. potom firmu môže draho výjsť.....
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

hmm môžem ešte Kejka al. aj vás ostatných sa spýtať z akého riadku vychádzate pri dani na účely určenia výšky preddavkov na rok 2012? to je riadok 910. Opäť je tam odv.na §42, no dajako neviem z neho výjsť. Uvediem príklad. r.600 daň pred upl.úľav mám 30000€, teraz - r.810 zaplatené preddavky 7000€, daň mi vyšla teda nedoplatok čo je r.900 suma23000€ a teraz z kt. čiastky vyratam preddavky? 23000/12 alebo 3000/12
toto mi nejako nie je jasné
a dosť mi to súri, ďakujem
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Preddavky budeš platiť zo sumy 3000/12, vychádzaš z riadku 850
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať