Zavrieť

Porady

umorenie daňovej straty

Spoločnosť mala v roku 2001,2002 daňovú stratu, ktorú začala umorovať v roku 2003 100.000, následne 2004 znova 100.000,-
V tejto dobe platil daňový zákon č.366/99, ktorý ustanovoval pri umorení straty podmienku, že ju musíme preinvestovať do konca 3 zdaňovacieho obdobia, v ktorom je uplatňovaný pomerný odpočet straty, t.j. r.2005.
Spoločnosť ale stratu nepreinvestovala.
Teraz by sme teda mali celú sumu 200.000,- už umorenej straty k DZ pripočítať a samozrejme v tomto roku už ďalšiu pomernú časť neumorovať a pre ďalšie roky možnosť umorenia tiež odpadá?
Je to správne?
Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    (8) Ustanovenie § 30 sa použije na straty, ktoré môže daňovník odpočítavať prvýkrát po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, aj keď boli vykázané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona. Daňovník, ktorý znižoval alebo mohol znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, pokračuje v jej odpočte podľa doterajších predpisov.
    .................................
    treba postupovať podľa zákona 366/1999. Podmienka platí naďalej. Ale tretí rok je podľa mňa až rok 2006, lebo pomernú časť umoril prvý raz v roku 2003. Podľa mňa sa to počíta po tomto roku, ved DP podáva až v roku 2004 za rok 2003.
    1. 2004
    2. 2005
    3. 2006
    ----------------
    ale aj keby bol platný tvoj názor, tak za rok 2005 (ak je tým 3.rokom), tak pripočíta 100000 Sk k ZD. Ale umoriť môže ak vykáže ZD 150000 a viac, tak tú časť naviac môže umoriť do výšky 100000 Sk. Je to zrozumiteľné?
    Lebo ja si rozumiem.

    janasl je offline (nepripojený) janasl

    janasl
    zrozumiteľné mi to je, ale prečo by si pripočítala k DZ len 100.000,-, veĎ
    už bolo v minulých rokoch umorené dokopy 200.000,- (i keď v roku 2004 táto podmienka preinvestovania podľa nového zákona už neplatí, ale ako si sama napísala treba postupovať podľa starého zákona?
    j.

    umorenie daňovej straty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.