Zavrieť

Porady

Viac ciest v jednom dni a stravne

Vie mi niekto napísať ako to je zo zákonom o Cestovných náhradách 283/2002 §5 odst. 4 pism. a? Pokiaľ mám v jednom dni 2 služobné cesty v trvaní 7 hod. Dohromady majú ale 14 hod., patrí mi stravné 2 x stravne za 5-12hod alebo 1 x 12 až 18hod? ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jamka je offline (nepripojený) Jamka

    Jamka
    Ja si myslím, že mu patrí stravné 1x za 12-18 hodín v prípade, ak vyplácaš stravné v SK. Ale môže byť prípad, že pracovník je na služobke a používate gastro lístky na obedy, v takomto prípade by som mu nevyplácala stravné, ale mohol by v tomto dni mať nárok na 2ks stravný lístok v príslušnej hodnote, aký máte vo firme.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Zákon o cestovných náhradách hovorí, že pracovnou cestou je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do ukončenia tejto cesty. Ak zamestnanec takúto cestu absolvuje dva krát za deň, musí dostať stravné dva krát za 5-12 hodín.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Jamka
    Ale môže byť prípad, že pracovník je na služobke a používate gastro lístky na obedy, v takomto prípade by som mu nevyplácala stravné, ale mohol by v tomto dni mať nárok na 2ks stravný lístok v príslušnej hodnote, aký máte vo firme.
    myslím, že zamestnávateľ, ktorý stravné rieši poskytnutím stravných lístkov (kupónov) porušuje zákon o cestovných náhradách § 5. Zamestnávateľ sa predsa musí riadiť opatrením MPSVaR a sumami stravného, ktoré ministerstvo určuje. Pekný deň

    Jamka je offline (nepripojený) Jamka

    Jamka
    Vladan, s tým celkom nesúhlasím. Ak pracovník cestuje po Slovensku - pracovné cesty, zamestnávateľ je povinný mu zabezpečiť stravu podľa odpracovaných hodín. Ak sa zamestnanec 2x naje za stravný lístok, stráca nárok na stravné vyplácané v SK. Samozrejme, že v praxi sa vypláca stravné podľa zákona o cest.náhradách, ale potom ak sa mu poskytne na ten deň stravné, musí mu zamestnávateľ krátiť nárok na stravnú poukážku. Napr. Ak na zač. mesiaca dostane pracovník plný počet stravných poukážok, a potom ešte cestuje na služobky a vyúčtuje si stravné, to nieje v poriadku... Samozrejme, veľa záleží od interného predpisu spoločnosti, pretože zákonník práce pripúšťa, že organizácia si môže určiť vlastné pravidlá ale tie sa týkajú prekážok v práci...

    Miroslav je offline (nepripojený) Miroslav

    Miroslav
    Luba2
    Zákon o cestovných náhradách hovorí, že pracovnou cestou je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do ukončenia tejto cesty. Ak zamestnanec takúto cestu absolvuje dva krát za deň, musí dostať stravné dva krát za 5-12 hodín.
    No ale §5 odst.4 pism. a hovorí niečo iné a nieje mi jasné či sa to týka len ciest do 5 hod. alebo to platí všeobecne

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Jamka
    Vladan, s tým celkom nesúhlasím. Ak pracovník cestuje po Slovensku - pracovné cesty, zamestnávateľ je povinný mu zabezpečiť stravu podľa odpracovaných hodín. Ak sa zamestnanec 2x naje za stravný lístok, stráca nárok na stravné vyplácané v SK. Samozrejme, že v praxi sa vypláca stravné podľa zákona o cest.náhradách, ale potom ak sa mu poskytne na ten deň stravné, musí mu zamestnávateľ krátiť nárok na stravnú poukážku. Napr. Ak na zač. mesiaca dostane pracovník plný počet stravných poukážok, a potom ešte cestuje na služobky a vyúčtuje si stravné, to nieje v poriadku... Samozrejme, veľa záleží od interného predpisu spoločnosti, pretože zákonník práce pripúšťa, že organizácia si môže určiť vlastné pravidlá ale tie sa týkajú prekážok v práci...
    Jamka, skús si pozrieť diskusie ohľadom stravného (hľadať: stravné), tam sme rozoberali prípady, kedy niekto chcel krátiť stravné, lebo zamestnanec dostal stravné poukážky. Princípom je to, že za stravné poukážky si zamestnanec platí 45%, čiže ak mu dáš namiesto stravného stravnú poukážku ukrátiš ho o 45% jeho nároku na stravné. A myslím, že nijakou smernicou nezdôvodniš, prečo zamestnancov ukracuješ o ich nároky :-)
    Pekný deň

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Jamka, tu je link na diskusiu, ktorú som mala na mysli:

    http://www.porada.sk/showthread.php?...%E9-ces%BB%E1k

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Mne daňová kontrola vyhodila z nákladov stravné lístky, lebo zamestnanec si na ten deň urobil cesťáky, kde mal aj stravné.

    A pritom išiel na služobnú hodinu až poobede, kedy už odpracoval v robote viac ako 5 hodín, tým pádom mal nárok na stravné lístky.

    Poobede išiel na služobnú cestu, ktorá trvala viac ako 5 hodín a tým pádom mal tiež nárok na stravné v cesťáku.

    No ale daňováci to nechápali a vyhodili z nákladov. Nedali si to vysvetliť.

    Šéf sa s nimi nehádal, nešlo o veľkú čiastku, asi 2.000,- Sk z nákladov von.

    Viac ciest v jednom dni a stravne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.