Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Kedže, táto téma sa dá vyriešiť len plodnou diskusiou, ktorá sa zrejme bez vzájomné osočovania majúcich iný názor nezaobíde, treba prejaviť vôľu a trpezlivosť a nie sa urážať a uzamykať tému. Ja si rád prečítam aj názory s ktorými nemôžem súhlasiť, a neznamená to že ma neposunú vpred.
Napríklad súvetie:
U nas ludia vymenili radiatory za panelove, ale tie maju oproti klasickym cca o polovicu nizsi vykon. Ja som si z dovodu vyssieho vykonu ponechal klasicke clankove. Ked v studenom byte zapnem vsetky radiatory o 15 az 30 minut mam teplucko.
ma primälo k úvahe, či aj tu nieje tiež zakopaný pes. Veruže je. Ten čo má malé (resp. málo výkonné) radiátory platí viac, ako ten čo má veľké (resp. viac výkonné) a ich vypína. Mýlim sa? Sito ako to je ušetria tí z výkonnými radiátormi najviac?
Naposledy upravil nunenko : 06.02.12 at 07:05
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

ja mám v obyvačke nový väčší panelový a nemám pocit,že kúri menej..aj pri týchto mrazoch mi stačí prikúriť na stupeň 3 a ako som písala,ak sú teploty nad nulou,bol prakticky vypnutý...tá teplota v byte jednoducho súvisí od všetkého-takže nie je to len radiátor,nie je to len teplo od suseda-je to súhra všetkého:zateplenia,dobrých okien,činnosti v byte atd..
ale najlepšie to majú na Luníku-tam ich rozpočítavanie zjavne netrápi--odnesiem radiátory do zberu a založím ohník aj ja
a fakt nechápem,čo to stále niekto uzatvára--ved chlapci,ak vás to nebaví,tak nečítajte--ja tu tiež už nič nevyriešim,info už mám,ale rada si prečítam vaše názory--pekný mrazivý deň
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Trápi ich rozpočítanie, ale len raz, keď si muselo dvadsať dva obyvateľov jedného bytu rozdeliť peniaze za štyri radiátory...
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
ja mám v obyvačke nový väčší panelový a nemám pocit,že kúri menej..aj pri týchto mrazoch mi stačí prikúriť na stupeň 3 a ako som písala,ak sú teploty nad nulou,bol prakticky vypnutý
Je podstatné, nie koľko kúri ale koľko nameria. Mám pocit, že korekcie nezodpovedajú realita, potrebám pri meraní podielu spotreby na celku. Druhý závažný aspekt je to, že pokiaľ jeden v byte udržuje stabilnú teplotu 21 stupňov, lebo má malé radiátory a nedokážu nabehnúť na bežnú teplotu aj tri dni, (alabut: sa stretol aj s trojdnovym nabehom na beznu teplotu), no a ak ti veľký vyhreje byt (vyhreje viacmenej len vzduch) za 15-30 minút, tak za čas od zapnutia do času vypnutia 16-21 hod nedokáže ohriať interiér bytu, respektíve na teplo ktoré je potrebné na udržanie teploty pod ktorú neklesne teplota v byte prispieva len jednou štvrtinou. Ináč sa ťažko dá dosiahnuť 5X väčšie platby na m2 vrámci jedného bytového domu pri bežnom užívaní bytu.
Naposledy upravil nunenko : 06.02.12 at 07:51
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

No, asi prispejem do témy. Aby vy všetci, čo si myslíte, že vás sused nevykuruje, ak máte v byte nižšiu teplotu, ako on, ste pochopili, že veru vykuruje. Dôkaz: Už od poobedia máme poruchu na kúrení, byt postupne chladne, ale inak, ako tu niektorí píšete, že keď vypnete kúrenie, tak nič sa u vás nedeje.
V radiátore klesla teplota z vyše 42°C na už len 27,5, hoci ešte pred hodinou bola 29,5, za poslednú hodinu klesla teda o dva stupne, ale skoro rovnako aj v byte. V severnej izbe mám namiesto 21,5 už len 19,5, v obývačke namiesto 22,5 len 20,4. Vonku máme -11,5. V kuchyni zapínam plynové horáky.
6 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Lenže my sme úplne inde. Takže asi iná porucha dodávateľ tepla.
0 0
uno81 uno81

uno81 je offline (nepripojený) uno81

Kvaka Pozri príspevok
No, asi prispejem do témy. Aby vy všetci, čo si myslíte, že vás sused nevykuruje, ak máte v byte nižšiu teplotu, ako on, ste pochopili, že veru vykuruje. Dôkaz: Už od poobedia máme poruchu na kúrení, byt postupne chladne, ale inak, ako tu niektorí píšete, že keď vypnete kúrenie, tak nič sa u vás nedeje.
V radiátore klesla teplota z vyše 42°C na už len 27,5, hoci ešte pred hodinou bola 29,5, za poslednú hodinu klesla teda o dva stupne, ale skoro rovnako aj v byte. V severnej izbe mám namiesto 21,5 už len 19,5, v obývačke namiesto 22,5 len 20,4. Vonku máme -11,5. V kuchyni zapínam plynové horáky.
Jasne,že to tak je..a ako som písala,všetko so všetkým súvisí a má na teplo v bytoch vplyv..len keby všetci mali v hlave a kúrili normálne,jeden by nemusel byt "chladiť" a druhý prikurovať
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Pridám sa k príspevku Kvaky, pretože mi to veľmi pripomína momentálnu situáciu v našej bytovke. Pre upresnenie, pred šiestimi rokmi nám vymieňali okná za plastové v celej bytovke. Po roku sme si vybudovali vlastnú kotolňu, ale nemali sme vyregulovanú sústavu, namontované regulačné ventily a merače. Vykurovanie teda bolo také, že koľko kotolňa vydala, toľko sa kúrilo a veru kúrilo sa tak, že sme museli vetrať. Prijali sa teda opatrenia také, že sa vyregulovala sústava, namontovali sa regulačné ventily a merače (všetko minulý rok, takže tento rok sa prvý krát bude robiť vyúčtovanie podľa meračov, pomer 70:30). Dôsledok toho bol asi taký, že ľudia začali extrémne šetriť a to tým, že jednoducho vypli radiátory v miestnostiach, v ktorých sa nepohybovali (90% dôchodcov s dvoj a trojizbovými bytmi, 1/2 z nich vdovy). Bytovka sa pri týchto mrazoch ochladzovala oproti minulým rokom tak, že zhruba pred dvoma týždňami, kedy udreli tieto mrazy začali steny vlhnúť (hlavne u tých, ktorí sa snažili vykurovať), plesnivieť a v byte pri maximálnom nastavení ventilu na 5, bola teplota max. 16 st. (vonku -15 st.). Radiátory mali 29 st. Nakoľko sa tam už nedalo existovať, zalarmovala som správcu, kuriča a upozornila ich na vyhlášku, podľa ktorej by dodávka tepla mala byť v takej kvalite, aby v obytných miestnostiach sa dalo dosiahnuť min. 21 st. (s odchýlkou -1 st. +3 st.). Zistilo sa, že v kotolni vypadol kotol, teplota neviem aká bola nastavená, proste zvýšil sa výkon a zrazu sa dala dosiahnuť teplota 20 st. Akonáhle sa začalo poriadne kúriť, vlhkosť stien sa ešte len vtedy ukázala, proste to sa nedá ani opísať. Keby sa dali žmýkať, tak to je slabé slovo. Po 3-4 dňoch, kedy teplota sa už pohybuje na 20 st. sa začali aj steny vysušovať, okolo okien je to horšie, takže aj okná majú svoj podiel viny, lebo zrejme niečo nie je v poriadku. Ide ale o to, že vnútorné steny a preklady už nie sú až také vlhké. Neviem, ako je to teraz u ostatných, pretože problém mali hlavne tí, ktorí sa snažili kúriť tak, aby mali aspoň tých 20 st., ostatní ani neviem, či doma spávali v kožuchoch. Proste tým chcem povedať, že ak jeden kúri a okolo neho 5-ti nie, tak to môže mať takéto následky. Ľudia možno ušetria na kúrení, ale to, čo sa bude musieť odstraňovať tým, že začne opadávať omietka, zbavovanie sa plesní, no neviem, či sa potom nájdu peniaze na odstránenie takýchto závad. Preto si myslím, že merače sú len psychologický efekt, ktorý u ľudí spôsobuje okamžitú reakciu šetriť, bez toho, aby ľudia domysleli ostatné. Regulačné ventily sú v poriadku, každý nech si kúri podľa svojich požiadaviek, ale nie, aby ich vypínali. Môj názor. Možno nie som expert na tieto technické veci, ale človek hľadá chybu, keď po 6-tich rokoch, kedy sme o takomto probléme ani nesnívali sa zrazu udeje to, čo u nás.
5 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Gabi, ty vieš že sme dávno preberali presne toto, čo píšeš a je dnes skutočnosťou. Aj ja som dala PRVN len kôli tomu, aby to ľuďom trklo do hláv, že niečo je "akože" merané. Keby ľudia v našom dome nezačali doslova plytvať teplom, ani by som ich dodnes nedávala...ale....!

Takže situácia je taká, že niekto na nás tlačí, aby sme šetrili, ďalší tlačia na regulácie a škrtenie, následne na to sa deje ochladzovanie domov a sú na rade ďalší, čo tlačia, aby sme zatepľovali a nakoniec prídu na rad ODPLESŇOVAČI...lebo to čo bude pod polystyrénom za pár rokov , to nás panboh ochraňuj!! ..a prídu na rad doktori, ktorí si sice vydobili svoje , ale kašľať na nás budú ako doposiaľ... asi taký je kolobeh života v panelákoch

Nakoniec bude lepšie prechorelé paneláky zbúrať a začať odznova...čím rýchlejšia devastácia domov, tým lepšie...pre niekoho...ale to už mňa dúfam trápiť nebude...
6 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Halli Pozri príspevok
Gabi, ty vieš že sme dávno preberali presne toto, čo píšeš a je dnes skutočnosťou. Aj ja som dala PRVN len kôli tomu, aby to ľuďom trklo do hláv, že niečo je "akože" merané. Keby ľudia v našom dome nezačali doslova plytvať teplom, ani by som ich dodnes nedávala...ale....!

Takže situácia je taká, že niekto na nás tlačí, aby sme šetrili, ďalší tlačia na regulácie a škrtenie, následne na to sa deje ochladzovanie domov a sú na rade ďalší, čo tlačia, aby sme zatepľovali a nakoniec prídu na rad ODPLESŇOVAČI...lebo to čo bude pod polystyrénom za pár rokov , to nás panboh ochraňuj!! ..a prídu na rad doktori, ktorí si sice vydobili svoje , ale kašľať na nás budú ako doposiaľ... asi taký je kolobeh života v panelákoch

Nakoniec bude lepšie prechorelé paneláky zbúrať a začať odznova...čím rýchlejšia devastácia domov, tým lepšie...pre niekoho...ale to už mňa dúfam trápiť nebude...
Presne si to vystihla, my sme o tom dávno hovorili a dnes sa naše slová naplnili. Určité veci bolo potrebné urobiť, ale ak ľudia nezačnú normálne rozmýšľať a podľa toho aj konať a nie sa pozerať na všetko cez "okuliare Káčera Držgroša" nehľadiac doprava ani doľava, tak to potom aj tak bude vyzerať.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

GabiZ Pozri príspevok
Pridám sa k príspevku Kvaky, pretože mi to veľmi pripomína momentálnu situáciu v našej bytovke. Pre upresnenie, pred šiestimi rokmi nám vymieňali okná za plastové v celej bytovke. Po roku sme si vybudovali vlastnú kotolňu, ale nemali sme vyregulovanú sústavu, namontované regulačné ventily a merače. Vykurovanie teda bolo také, že koľko kotolňa vydala, toľko sa kúrilo a veru kúrilo sa tak, že sme museli vetrať. Prijali sa teda opatrenia také, že sa vyregulovala sústava, namontovali sa regulačné ventily a merače (všetko minulý rok, takže tento rok sa prvý krát bude robiť vyúčtovanie podľa meračov, pomer 70:30). Dôsledok toho bol asi taký, že ľudia začali extrémne šetriť a to tým, že jednoducho vypli radiátory v miestnostiach, v ktorých sa nepohybovali (90% dôchodcov s dvoj a trojizbovými bytmi, 1/2 z nich vdovy). Bytovka sa pri týchto mrazoch ochladzovala oproti minulým rokom tak, že zhruba pred dvoma týždňami, kedy udreli tieto mrazy začali steny vlhnúť (hlavne u tých, ktorí sa snažili vykurovať), plesnivieť a v byte pri maximálnom nastavení ventilu na 5, bola teplota max. 16 st. (vonku -15 st.). Radiátory mali 29 st. Nakoľko sa tam už nedalo existovať, zalarmovala som správcu, kuriča a upozornila ich na vyhlášku, podľa ktorej by dodávka tepla mala byť v takej kvalite, aby v obytných miestnostiach sa dalo dosiahnuť min. 21 st. (s odchýlkou -1 st. +3 st.). Zistilo sa, že v kotolni vypadol kotol, teplota neviem aká bola nastavená, proste zvýšil sa výkon a zrazu sa dala dosiahnuť teplota 20 st. Akonáhle sa začalo poriadne kúriť, vlhkosť stien sa ešte len vtedy ukázala, proste to sa nedá ani opísať. Keby sa dali žmýkať, tak to je slabé slovo. Po 3-4 dňoch, kedy teplota sa už pohybuje na 20 st. sa začali aj steny vysušovať, okolo okien je to horšie, takže aj okná majú svoj podiel viny, lebo zrejme niečo nie je v poriadku. Ide ale o to, že vnútorné steny a preklady už nie sú až také vlhké. Neviem, ako je to teraz u ostatných, pretože problém mali hlavne tí, ktorí sa snažili kúriť tak, aby mali aspoň tých 20 st., ostatní ani neviem, či doma spávali v kožuchoch. Proste tým chcem povedať, že ak jeden kúri a okolo neho 5-ti nie, tak to môže mať takéto následky. Ľudia možno ušetria na kúrení, ale to, čo sa bude musieť odstraňovať tým, že začne opadávať omietka, zbavovanie sa plesní, no neviem, či sa potom nájdu peniaze na odstránenie takýchto závad. Preto si myslím, že merače sú len psychologický efekt, ktorý u ľudí spôsobuje okamžitú reakciu šetriť, bez toho, aby ľudia domysleli ostatné. Regulačné ventily sú v poriadku, každý nech si kúri podľa svojich požiadaviek, ale nie, aby ich vypínali. Môj názor. Možno nie som expert na tieto technické veci, ale človek hľadá chybu, keď po 6-tich rokoch, kedy sme o takomto probléme ani nesnívali sa zrazu udeje to, čo u nás.
Káčerom Držgrošom to je u liti, lebo ak máš TY problém v TVOJOM byte, tak ho musíš odstrániť TY za VLASTNÉ - aj keď vieš, že problém spôsobili iní ľudia tým, že nekúria (resp. kúria tak, ako kúria).
Nedajú sa upraviť ventily tak, aby sa nedali nastaviť na nižšiu teplotu než 18 stupňov (to je podľa mňa taká minimálna "existenčná" teplota)?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

uno81 Pozri príspevok
Jasne,že to tak je..a ako som písala,všetko so všetkým súvisí a má na teplo v bytoch vplyv..len keby všetci mali v hlave a kúrili normálne, jeden by nemusel byt "chladiť" a druhý prikurovať
To je presne o tom. Ale ľudia šetria nesprávne, vypínaním radiátorov. Úplne by postačovalo ak by udržiavali v byte minimálne tých 21 až 22. Veľké rozdiely by potom neboli, aj keby niekto potreboval vyššiu teplotu, niekto nižšiu. Ja sama potrebujem aspoň tých 21,5 až 22,5°C. Začala som "šetriť", podľa toho, čo som sa dozvedela tu na porade. Moje šetrenie spočíva výlučne v pre mňa optimálnom nastavení hlavíc. Ak je vonku veľká zima, mám síce trochu teplú aj spiatočku, ale nastavenie hlavíc už nemením, v každej miestnosti je nastavené na nejaký iný stupeň. Moje námery údajov PRVN výrazne poklesli, o viac ako polovicu, a aj v byte mám teplo.
5 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Llívia Pozri príspevok
Káčerom Držgrošom to je u liti, lebo ak máš TY problém v TVOJOM byte, tak ho musíš odstrániť TY za VLASTNÉ - aj keď vieš, že problém spôsobili iní ľudia tým, že nekúria (resp. kúria tak, ako kúria).
Nedajú sa upraviť ventily tak, aby sa nedali nastaviť na nižšiu teplotu než 18 stupňov (to je podľa mňa taká minimálna "existenčná" teplota)?
Lívia, áno, ak mám problém v byte, musím si to odstrániť na vlastné náklady. Ale ak tento problém spôsobilo spoločenstvo tým, že nedodržiavali určité pravidlá (ako napríklad spomenutá vyhláška), tak určite nebudem jediná, ktorá by si dala škodu nahradiť, ak by nedošlo k náprave. Nehovorím tým o kúrení ostatných, to sa jednoducho ovplyvniť nedá,nemôžem predsa nikoho donútiť, aby kúril, keď nechce. Ide o to, že kotolňa nebola správne nastavená ani po upozorneniach sa nič nedialo. Pri teplote 16 st. v byte, po celý čas, kedy vonku bolo od -10 až -15 st. to bolo maximálne nezodpovedné zo strany správcu. Ja keď si pustím radiátor na maximum, lebo to teplo v byte chcem mať aspoň okolo tých 20 st., tak mi to ten radiátor musí vydať. Nie, že ja si nastavím radiátor na maximum a ledva dosiahne 29 st. a vykúrim si len na 16 st. Keď je kotolňa správne nastavená, tak ostatní nechcú kúriť, dajú si napr. na 3-ku, ak im to stačí, tak prosím. Ale tí, čo kúrili na trojke mali studený radiátor a toto v poriadku nie je. Čo sa týka úpravy ventilov, všetko sa dá, keď sa chce, len to by musel niekto iniciovať a súčasne by sa to muselo odsúhlasiť. Lenže dobre viete, ako je to s mnohými staršími ľuďmi, ktorí si nedajú tieto veci vysvetliť.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

GabiZ, máš pravdu. Pochopila som tvoj príspevok, že problém bol len kvôli nekúreniu v okolitých bytoch, pritom to bol iný problém - technický.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ono všetko so všetkým súvisí a samozrejme aj to, že ľudia nekúria. Ale hlavný problém bol naozaj technický. Rozumieme si
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

O tom je celá táto téma. Najlepšie by naozaj bolo, keby sa hydraulické vykurovanie urobilo tak, že najnižšia možná teplota v bytoch by bola napr. 15 a najväčšia 25. Ľudia pozerajú stále na čísla, ktoré im na PRVN naskakujú a boja sa aby len veľa neplatili. Bola by som zvedavá ako zapínali a vypínali ventily teraz v týchto zimách a či niektorí nesedeli zababušení v dekách.
Potom sa čudujú, že majú v bytoch pliesne (nemáme dom zateplený) keď ani riadne nekúria a ani nevetrajú. Pred tým to vraj nemávali ale nejdem ich presvedčiť, že pred tým sme nemali vyregulovanie ani ventily a dodávateľ (Dalkia) sa snažil čo najviac kúriť, že sme museli otvárať okná.
4 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Neviem prečo niektorým táto téma vadí a stále ju zatvárajú. Veď ju nemusia čítať a ani pripomienkovať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
verkaz Pozri príspevok
O tom je celá táto téma. Najlepšie by naozaj bolo, keby sa hydraulické vykurovanie urobilo tak, že najnižšia možná teplota v bytoch by bola napr. 15 a najväčšia 25. Ľudia pozerajú stále na čísla, ktoré im na PRVN naskakujú a boja sa aby len veľa neplatili. Bola by som zvedavá ako zapínali a vypínali ventily teraz v týchto zimách a či niektorí nesedeli zababušení v dekách.
Potom sa čudujú, že majú v bytoch pliesne (nemáme dom zateplený) keď ani riadne nekúria a ani nevetrajú. Pred tým to vraj nemávali ale nejdem ich presvedčiť, že pred tým sme nemali vyregulovanie ani ventily a dodávateľ (Dalkia) sa snažil čo najviac kúriť, že sme museli otvárať okná.
Tak toto by bolo v lete super.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Llívia Pozri príspevok
Káčerom Držgrošom to je u liti, lebo ak máš TY problém v TVOJOM byte, tak ho musíš odstrániť TY za VLASTNÉ - aj keď vieš, že problém spôsobili iní ľudia tým, že nekúria (resp. kúria tak, ako kúria).
Nedajú sa upraviť ventily tak, aby sa nedali nastaviť na nižšiu teplotu než 18 stupňov (to je podľa mňa taká minimálna "existenčná" teplota)?
Áno sú aj také ventily, kde sa to dá. Také by mali povinne namontovať tým káčerom. My takých v dome máme ajajaj. Obyčajné zarážky tzv. detské poistky na hlaviciach na to nestačia.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať