Zavrieť

Porady

Darovanie a následné dedičstvo

Dobrý deň. Poprosila by som o radu.
Moja mamka v roku 2005 nadobudla byt, v ktorom mala aj trvalý pobyt. V roku 2010 mi darovacou zmluvou darovala 1/2 tohto bytu. V máji 2011 však mamka umrela. V októbri 2011 bolo dedičské konanie kde moji dvaja súrodenci žiadali o započítanie tejto 1/2 bytu na dedičský podiel. Takze byt bol ohodnoteny v 1/2-ici na 14000€. Celý majetok po odrátaní pasív bol vyčíslený na 14000€. A celý majetok som ja ako dedič prebrala, a tým že súrodencov som vyplatila po 7000€ /spolu 14000€/. Byt som následne predala v decembri 2011 za 20500€. Aké mám daňové povinnosti? Čo by v tomto prípade mal byť môj príjem a čo výdaj?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    slavuska Pozri príspevok
    Dobrý deň. Poprosila by som o radu.
    Moja mamka v roku 2005 nadobudla byt, v ktorom mala aj trvalý pobyt. V roku 2010 mi darovacou zmluvou darovala 1/2 tohto bytu. V máji 2011 však mamka umrela. V októbri 2011 bolo dedičské konanie kde moji dvaja súrodenci žiadali o započítanie tejto 1/2 bytu na dedičský podiel. Takze byt bol ohodnoteny v 1/2-ici na 14000€. Celý majetok po odrátaní pasív bol vyčíslený na 14000€. A celý majetok som ja ako dedič prebrala, a tým že súrodencov som vyplatila po 7000€ /spolu 14000€/. Byt som následne predala v decembri 2011 za 20500€. Aké mám daňové povinnosti? Čo by v tomto prípade mal byť môj príjem a čo výdaj?
    Ďakujem
    no prijem by mal byt jasny: 20 500 € ... a pokial tomu spravne rozumiem, tak výdaj by mal byt 28 000 € (14 000 ziskane darom a 14 000 zdedene a vyplatene surodencom)
    to ohodnotenie bolo na zaklade znaleckeho posudku alebo dohoda na dedicskom konani ?

    slavuska je offline (nepripojený) slavuska

    slavuska
    cena bola dohodou podla platnych cien v čase dedenia... Preco vydaj 28000? to co som zdedila ako surodenecky podiel by nemalo byt oslobodene od dane? a preco 14000 vydaj ked je to ziskane darom? tam sa neberie cena za ktoru to obstarala mamka? (( ja som z toho taka domotana....

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    slavuska Pozri príspevok
    cena bola dohodou podla platnych cien v čase dedenia... Preco vydaj 28000? to co som zdedila ako surodenecky podiel by nemalo byt oslobodene od dane? a preco 14000 vydaj ked je to ziskane darom? tam sa neberie cena za ktoru to obstarala mamka? (( ja som z toho taka domotana....
    no ty sa tiez nevyjadrujes nejako extra zrozumitelne ...

    V októbri 2011 bolo dedičské konanie kde moji dvaja súrodenci žiadali o započítanie tejto 1/2 bytu na dedičský podiel. Takze byt bol ohodnoteny v 1/2-ici na 14000€.

    to znamena ze sumou 14 000 € bola pocas dedicskeho konania ohodnotena tvoja darovana polovica domu v case darovania ?

    Celý majetok po odrátaní pasív bol vyčíslený na 14000€. A celý majetok som ja ako dedič prebrala,

    tu pod sumou 14 000 € myslis hodnotu celeho majetku ktora bola predmetom dedenia ? t.j. hodnotu druhej polovice domu v case dedenia a hodnotu ostatneho dedeneho majetku po odpocitani dlhov ? a po zapocitani predtym darovanych 14 000 € si uz nic nededila a teda si surodencom vyplatila celych 100% dedeneho majetku ?

    potom by si v osvedceni o dedicstve mala mat podrobne rozpisane polozky a teda osobitne aj hodnotu 1/2 domu v case dedenia.

    a teda presnejsie ako naklad v DP by si mala uviest sucet hodnoty 1/2 domu v case dedenia (z osvedcenia o dedicstve) ktorou si vyplatila surodencov a hodnoty 1/2 domu v case darovania podla znaleckeho posudku ...
    opravte ma ak sa mylim ...

    slavuska je offline (nepripojený) slavuska

    slavuska
    a/ moja darovana polovica teda asi bola 14000€, lebo ich polovica bytu v dedicskom konani bola dohodou ohodnotena na 14000€
    b/ ano... predmetom dedenia bola cela hodnota majetku... polovica bytu 14000, plus zostatok penazi cca 2000 a minus trovy pohrebu a dlzne uhrady za byt.. takze sme sa dostali znovu na sumu 14000,13 € - co bola čistá hodnota dedičstva. No celé dedičstvo som ja prebrala /čize druhu polovicu bytu, hotovost a dlhy/ a surodencom som vyplatila po 7000€ / v podstate 100% dedicstva/ ....
    c/ tu druhu polovicku bytu co som zdedila, by nemala byt oslobodena od dane, nakolko ho mamka vlastnila 6 rokov?
    d/ znalecky posudok sa nerobil ani pri dedicstve, ani pri darovani

    Darovanie a následné dedičstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.