Zavrieť

Porady

Daň z príjmu ak bol daňovník časť roka nezamestnaný

Dobrý deň, známy chce podať daňové priznanie za rok 2011, do 31.1.2011 mal príjem zo závislej činnosti, od 1.2.2011 bol evidovaný na úrade práce a poberal dávky v nezamestnanosti, od 1.10.2011 bol dobrovoľne nezamestnaný a dobrovoľne platil ZP.

Viem, že dávky v nezamestnanosti su oslobodené od dane, ale chcem sa spýtať, či potrebuje k daňovému priznaniu doložiť nejaký doklad o tom, že bol evidovaný na úrade práce a neskor dobrovoľne nezamestnaný? Má nárok na zníženie základu dane o dobrovľne zaplatené ZP?

Ďalej 15.2.2011 zrušil DDS a bolo mu vyplatené odstupné. Má povinnosť zvýšiť základ dane, keď si v minulosti uplatnil nezdaniteľné časti základu dane DDS alebo už nie? Potrebuje k daňovému priznaniu doložiť doklad o zrušení DDS?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ja som k DP prikladala vygenerovaný výpis z internetbankingu, o výške platieb do SP alebo môžeš požiadať SP o potvrdenie o výške zaplatených odvodov.

    A áno potom treba dobrovolne zaplatené poistné pripočítať k poistnému zo zamestnania.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ..MARIA Pozri príspevok
    Mám podobný problém, kamárad bol 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaný, ale platil si ZP aj Socialne poistenie. Potom sa zamestnal - a teraz mu robim daňové priznanie typ A. len nie som si istá či mu možem zahrnúť do celkového poistného aj poistné / ZP a SP/ ktoré platil počas obdobia keď bol dobrovoľne nezamestnaný.
    Prosím Poradíte niekto?
    Áno, môžeš započítať.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ano podala som už DP,
    a nepindali mi nič, a žiadne komentáre som k tomu nedávala. Ak by ma vyzvali tak vysvetlím.
    Aj pred rokom ked sa dalo žiadať o vrátenie dane z vkladov, som tiež len takto úroky a daň vygenerovala z internet bankingu a nemala som problém.

    ..MARIA je offline (nepripojený) ..MARIA

    ..MARIA
    Mám podobný problém, kamárad bol 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaný, ale platil si ZP aj Socialne poistenie. Potom sa zamestnal - a teraz mu robim daňové priznanie typ A. len nie som si istá či mu možem zahrnúť do celkového poistného aj poistné / ZP a SP/ ktoré platil počas obdobia keď bol dobrovoľne nezamestnaný.
    Prosím Poradíte niekto?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    bepa242 Pozri príspevok
    Dobrý deň, známy chce podať daňové priznanie za rok 2011, do 31.1.2011 mal príjem zo závislej činnosti, od 1.2.2011 bol evidovaný na úrade práce a poberal dávky v nezamestnanosti, od 1.10.2011 bol dobrovoľne nezamestnaný a dobrovoľne platil ZP.

    Viem, že dávky v nezamestnanosti su oslobodené od dane, ale chcem sa spýtať, či potrebuje k daňovému priznaniu doložiť nejaký doklad o tom, že bol evidovaný na úrade práce a neskor dobrovoľne nezamestnaný? Nie, žiaden doklad netreba. Má nárok na zníženie základu dane o dobrovľne zaplatené ZP? Môžeš ho započítať.

    Ďalej 15.2.2011 zrušil DDS a bolo mu vyplatené odstupné. Má povinnosť zvýšiť základ dane, keď si v minulosti uplatnil nezdaniteľné časti základu dane DDS alebo už nie? Už sa odpočítať nedá. Potrebuje k daňovému priznaniu doložiť doklad o zrušení DDS? Nie.

    Ďakujem.
    V texte.

    ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

    ErikaDP
    ..MARIA Pozri príspevok
    Mám podobný problém, kamárad bol 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaný, ale platil si ZP aj Socialne poistenie. Potom sa zamestnal - a teraz mu robim daňové priznanie typ A. len nie som si istá či mu možem zahrnúť do celkového poistného aj poistné / ZP a SP/ ktoré platil počas obdobia keď bol dobrovoľne nezamestnaný.
    Prosím Poradíte niekto?
    DAŇOVE PRIZNANIE typ A + dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.
    Prosím, nevie niekto poradiť , či o zaplatení dobrovoľného poistenia treba k daňovému priznaniu priložit ako povinnu prílohu nejaký doklad o tejto dobroboľnej platbe napr. či treba mať doklad zo socialnej poistovne o prijatých úplatbách ? Alebo toto
    zaplatené dobroboľné poistenie v nezamestnanosti pripočítam k poistnému zaplatnému v zamestnaní , uvediem spolu do jedného riadku v priznaní ? A potom to bude len predmeto prípadnej kontroly ?
    Ďakujem

    ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

    ErikaDP
    Xanti Pozri príspevok
    Ja som k DP prikladala vygenerovaný výpis z internetbankingu, o výške platieb do SP alebo môžeš požiadať SP o potvrdenie o výške zaplatených odvodov.

    A áno potom treba dobrovolne zaplatené poistné pripočítať k poistnému zo zamestnania.
    Xanti, Ďakujem.
    Aj ja som si vygenerovala obraty z ibankingu, len so začala špekulovať, či to daňovým uradníkom bude stačiť.
    Už si aj podala D.priznanie a akceptovali to ? V komentári v d priznaní si uvadzala komentár k tomu ?
    Ďakujem.

    ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

    ErikaDP
    Xanti Pozri príspevok
    Ano podala som už DP,
    a nepindali mi nič, a žiadne komentáre som k tomu nedávala. Ak by ma vyzvali tak vysvetlím.
    Aj pred rokom ked sa dalo žiadať o vrátenie dane z vkladov, som tiež len takto úroky a daň vygenerovala z internet bankingu a nemala som problém.
    Xanti vďaka.

    Daň z príjmu ak bol daňovník časť roka nezamestnaný

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.