Zavrieť

Porady

Kvetinová záhrada

Pred 4 rokmi som založila tému o ovocnom sade,ktorý je už viac menej zasadený,teraz sú na rade nižšie poschodia a síce kvety -trvalky vysoké,nízke,bylinky.Táto téma bude o kvetoch ktoré pestujete,ku ktorým máte blízko a hlavne to má byť miesto na všetky otázky a odpovede ohľadom kvetov.
1-pestuje niekto floxy?Aké máte s nimi skúsenosti,čo potrebujú?
2-pestuje niekto ľaliovky?Aké máte skúsenosti?Na čo treba dať pozor?
A samozrejme dalšie nápady,čo sa Vám v záhrade páči a čo nie.
Dakujem.
Usporiadat
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Pestujem flox aj ľaliovky. Z floxov samozrejme nízke aj vysoké. Z ľalioviek mám tento rok 17 kultivarov, sú tam žlté, biele, červené, oranžové, dvojfarebné, dokonca aj plnokveté, nízke aj vysoké. Sú to nádherné trvalky, ktorých kvety sú jedlé (a chutné, vhodné aj do šalátov). Na stanovišti sa pestujú dlhodobo, dobre sa rozrastajú a vekom vytvárajú nádherné veľké trsy. Pri výbere kultivarov si treba dať pozor na stanovište. Rastliny, ktoré na zimu zhadzujú listy prezimujú bez problémov. Potom sú kultivary, ktoré majú cez zimu čiastočne zelené listy, dokonca sú aj stálozelené. Práve tie majú nádherné žiarivé farby kvetov, ale sú aj trochu chúlostivejšie. Tie stálozelené sú vhodne iba do teplých polôh, na zimu ich treba chrániť. Tak zatiaľ toľko . Sú stovky nádherných druhov a kultivarov trvaliek, ktoré sú vhodné do záhrady. Či už ide o rastliny okrasné kvetom, alebo listom, či okrasné trávy. Samozrejme treba brať ohľad na stanovište (slnko-polotieň-tieň), určenie (do skalky, na záhon, solitér, bylinky a pod.) druh pôdy a vlahu. Ale to sa už moc rozpisujem, takže držím palce .
Naposledy upravil Samir : 16.02.12 at 17:03
7 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Objednávala som z denivkovej farmy,ale aby som pravdu povedala šlo to podľa veľkosti a nie podľa mrazuvzdornosti,a to že sú jedlé som nepostrehla,o to viac sa teším.Mám rada jedlé kvety a používam ich.Snažím sa vybrať kvety ktoré sa prirodzene rozširujú,preto tieto dva typy.
1 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Tie stálozelené by asi nezvládli také holomrazy - 15 aké sme tu nedávno mali. Ale pokiaľ sa dobre zazimujú a ochránia, tak prežijú. A tie nádherné kvety, aké majú napr. kultivary Border Music, Darla Anita, Mildred Mitchell, či Night Embers určite stoja za to.
Naposledy upravil Samir : 18.02.12 at 07:19
Hemerocallis Darla Anita.jpg  
Hemerocallis Night Embers.jpg  
1/1
7 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Môj názor je ten, že by sme mali pestovať naše, domáce pôvodné druhy kvetín, pretože ich majú rady včely, osy, čmeliaci, chrobáčikovia no a aj tie poondiate vošky. Lebo si sem s cudzokrajnými rastlinami zavlečieme aj cudzokrajné opeľovače a vykynožíme si naše. Budú nám tu napríklad cvrlikať cvrčkovia ako v Chorvátsku ale tí nám neopelia muškáty a v konečnom dôsledku ani uhorky. Tiež plesne a iné choroby. Je to pekné popýšiť sa niečim čo nemajú susedia, doviezť si z dovolenky niečo nové ale má to aj svoje riziká.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Floxy aj ľaliovky pestovali naše staré mamy.Dnes je viac kultivarov,ale sú to domáce rastliny,na ktoré sme nejako zabudli.
1 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

hubatá Pozri príspevok
Môj názor je ten, že by sme mali pestovať naše, domáce pôvodné druhy kvetín, pretože ich majú rady včely, osy, čmeliaci, chrobáčikovia no a aj tie poondiate vošky. Lebo si sem s cudzokrajnými rastlinami zavlečieme aj cudzokrajné opeľovače a vykynožíme si naše. Budú nám tu napríklad cvrlikať cvrčkovia ako v Chorvátsku ale tí nám neopelia muškáty a v konečnom dôsledku ani uhorky. Tiež plesne a iné choroby. Je to pekné popýšiť sa niečim čo nemajú susedia, doviezť si z dovolenky niečo nové ale má to aj svoje riziká.
Úplne súhlasím. Len ak niekto vyberá ľaliovky, tak som poukázal na to, že sú aj kultivary, ktoré môžu pri tuhých mrazoch namrznúť, preto ich treba chrániť alebo pestovať v teplejších oblastiach. A o tom nemusí každý vedieť. Takže treba pri výbere rozlišovať, v akej oblasti budú pestované. Tie stálozelené by asi v Poprade neprežili. A ak niekto vyberá vyššie trvalky, tak by určite tiež nemal obísť druhy, ako je Lupinus, Digitalis, Delphinium, Dicentra, Echinacea, Rudbeckia a pod., ktoré patria do našich záhrad, aj k našemu vidieku. Mimochodom, pri tom, ako sa mení klíma, si možno bude treba zvykať, že sa zmení aj naša príroda. Ale to je už iná téma. Tiež si myslím, že palmy a banánovníky k nám nepatria, aj keď sú druhy, ktoré u nás prezimujú
2 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ja si chcem vypestovať papulky. Kúpila som si semienka a vie mi niekto poradiť ako na to. Vlani mi nezišli. Mám už teraz zasiať? Tiež som si kúpila gazánie a síce zišli, aj som ich vyjednotila, ale vôbec nerástli a zostali krpaté.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

No Bohužiaľ,ani neviem čo to papuľka je,takže poradiť musí niekto druhý.Ja budem experimentovať a učiť sa teoreticky a následne na svojich chybách.Hlavne floxy,ľaliovky,potom nevadze,iberku,gypsomilku a kopu kopu byliniek.Uvidíme.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

BXLmiami Pozri príspevok
No Bohužiaľ,ani neviem čo to papuľka je,takže poradiť musí niekto druhý.Ja budem experimentovať a učiť sa teoreticky a následne na svojich chybách.Hlavne floxy,ľaliovky,potom nevadze,iberku,gypsomilku a kopu kopu byliniek.Uvidíme.
Urcite poznas
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Floxy a laliovky pestujem tiez. Nemam sice taky pestry vyber lalioviek ako Samir,mam iba klasicke oranzove a zlte,ale dari sa im dobre. Su takmer bezudrzbove. Pri sadeni treba mat na pamati, ze sa rozrastu, takze im vyhrad dostatok miesta, aby neskor neutlacali ine kvietky.
Floxy mam velmi rada, zboznujem ich vonu,ale ma hneva , ze sa mi ich nedari pestovat bez chemie. Vzdy chytia mucnatku.

Prv som kupovala dost vela roznych "zvlastnych" kvetin. Ale potrebuju vela starostlivost, malokedy prezili viac ako 1 sezonu, takze cim dalej tym viac sa zameriavam na klasicke,odskusane druhy.

Radsej kupim novu kvetinku zasadenu v obycajnej zemine zo zahrady, v jogurtovom pohari od babky na trznici, ako krasne vycackany exemplar vypestovany niekde v sklenniku v zahranici. Aspon mam istotu,ze rastlinka bude odolna a ze ju bez problemov mozem zasadit v zahrade
2 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

No to som ja začala tiež,ale narazila som na nesprávnych predajcov.A kde ich potom mám hľadať?Ale chyba je aj vo mne,oni asi nečakali,že ja ku každej rastlinke potrebujem,, príbalový leták pre pacienta".Je ale fakt,že som opakovane kúpila na výstave niečo,o čom ma ubezpečovali že je to vhodné,nenáročné,mrazuvzdorné atd a nebolo to tak.Katalogy sa u mna osvedčili lepšie.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Áno, to je papuľka. Ak niekto vie, nech poradí.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

vema Pozri príspevok
Áno, to je papuľka. Ak niekto vie, nech poradí.
Papulka ma strasne drobnucke semienka. Tie nemozes zasypat zeminou pri vysadbe. Len rosyp po povrchu, zlahka orosuj,aby nepreschli.
Ja som sadila do hrantika a zakryla som sklom, vyrasila asi polovica semienok
2 0
FALKEN FALKEN

FALKEN je offline (nepripojený) FALKEN

žena
Veľmi sa teším tejto téme, myslím že tu si prídem na svoje. Tiež som veľa kvetov nakupovala a objednávala, ale z tých mi máloktoré vydržali. Najlepšie sa mi darí kvetom čo som podostávala, keď som sa prechádzala popri záhradkách a vyhliadla som si také čo ešte nemám. Veľa z nich nepoznám ani názvy a preto by som bola rada, keby ste mi niektoré pomohli pomenovať.
Napríklad snežienky. Sú skoré a neskoré? Veľký rozdiel medzi nimi nie je, len vo veľkosti kvetu a šírke listov. Prvé mi začali kvitnúť už v januári a druhé sa len teraz tlačia. Sú na rovnakom mieste čo sa týka polohy, slnka a pod.
Vie niekto na to odpoveď?
PICT0006.JPG  
PICT0012.JPG  
1/1
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ďakujem, už sa chystám zasiať. Zasadím do hrantíka a dám do chladnejšej miestnosti. Zabalím asi do igelitu a potom, keď zídu dám ig. dole.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

FALKEN, možno jedny máš Snežienky a druhá môže byť Bleduľa jarná. Sú veľmi podobné

Bleduľa jarná


Snežienky
2 0
FALKEN FALKEN

FALKEN je offline (nepripojený) FALKEN

žena
Trošku som listovala v starých katalógoch a dopátrala som sa. Snežienky sú 2 druhy a to snežienka obrovská a snežienka. Sú identické, akurát snežienka obrovská má 2x taký veľký kvet ako snežienka a moje majú aj širší list / to sa tam nepíše/. Mali by kvitnúť obe február-marec, ale u mňa a v okolitých záhradách kvitnú tieto väčšie skôr.

Okrem toho, konečne sa u nás začali tlačiť tulipány a narcisy. Prvé púčky kvetov vidieť u Tavolínu, odfotím, keď ich bude viac. Opis - zo zeme sa tlačí žltá hlavička/ kvet/ a lístky rastú až potom. Vždy to kvitne ešte pred krokusmi.
Prajem všetkým pekná jarný deň - aspoň u nás je taký.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...mám len fialkový Phlox douglasii, ...ale sú tam dobré ceny a Phlox biely...ja chcem len nízke phloxy...
0 0
alus.tom alus.tom

alus.tom je offline (nepripojený) alus.tom

ja by som chcela vediet čo mám urobiť z majoránom, na jeseň som ho vykopala zo záhradky, a na terase krásne prezimoval, síce je to jednoročka, myslíte že prežije vonku tento rok??? mam 3 hrantíky a je nádherný.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Kedy môžem von zasadiť Floxy?Už čakajú vo vlhkej tmavej pivnici.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať