Zavrieť

Porady

predaj auta- leasing

Poradí mi niekto, ako na tento problém ? Môj klient JÚ kúpil v r.2003 nákl. auto na leasing. Teraz v októbri sa rozhodol, že ho predá. Prenechal leasing inému podnikateľovi a ten mu ako odstupné zaplatil 60000,- s DPH.
Moja otázka:
Môžem uplatniť odpisy do mesiaca používania, teda október ? Poraďte, čo s týmto, ešte som sa s takýmto prípadom nestretla. Ďakujem Vám pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Teraz je február!!!
    Ak v októbri postúpil leasing, porušil podmienky na uplatnenie odpisov, budú pripočítateľnou položkou.

    36marika je offline (nepripojený) 36marika

    36marika
    Viem, že je február, to je posledná položka, ktorú musím zaučtovať. Prepáčte, ako mám chápať, že odpisy budú pripočítateľnou položkou ?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Pripočítateľná položka = položka zvyšujúca základ dane. Pojem pripočítateľná položka je z podvojného účtovníctva, v jednoduchom budú odpisy leasovaneho auta výdavkom neovplyvňujúci základ dane.

    boitana je offline (nepripojený) boitana

    boitana
    36marika
    Viem, že je február, to je posledná položka, ktorú musím zaučtovať. Prepáčte, ako mám chápať, že odpisy budú pripočítateľnou položkou ?
    pripocitatelna polozka k ZD uznamena ,ako keby si si tie odpisy nemohla uplatnit sice ich mas nauctovane ,ale pri vyplnani danoveho priznania to uvedies na riadku /neviem presne akom lebo nema tu danove priznanie/
    a tym sa ti zvysi zaklad dane skusim ti tu asi na nejakom prikalde aj ked uctujes vJU ja budem pouzivat uctovnu triedu 5 naklady a uctovnu triedu 6-vynosy

    6 - 5 ´= HV

    150 tis - 110 tis = 40 tis je zis =HV /ZD/
    a teraz si predstav ze v nakladoch mas aj odpisy nauctovane horvorme v sume 30 tis a urobim ti nazrony priklad

    6 - 5 = HV

    150 tis - 110 tis = 40 tis HV
    + pripocitatel polozka
    30 tie odpisy co mas nauctovane na nakladoch
    --------------------------
    70 HV /ZD/
    vzdy si predstav ze pripocitatelna polozka je sice nauctovana ,ale ako keby som ju neuctovala a potom by vyzeral ten priklad asi takto
    6 - 5 = HV
    150tis - 80000 = 70 tis
    neviem ci som ti to dobre vysvetlila ak nie , tak sa opytaj budem sa snazit

    36marika je offline (nepripojený) 36marika

    36marika
    Ďakujem za radu, ak môžem, vysvetlím, ako som učtovala vlasne po celý rok.
    Leasingové splátky som učtovala ako výdavok neovpl. základ dane. na konci roka som potom zaučtovala odpisy a ako výdavok aj všetko, čo prevýšilo odpisy ( z leas. splátky )- r.2004.
    V roku 2005 som začala takisto leas. splátky učtovať ako výdavok neovpl. základ dane .
    Ak som dobre pochopila, tak to tento rok zaučtujem vlasne tak isto ( odpisy do oktobra ) , len v daň. priznaní pripočítam do základu dane hodnotu odpisov a tú sumu, čo prevýši odpisy.
    Dobre som to pochopila ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.