Zavrieť

Porady

www.financnik.sk a starobne poistenie zamestnavatela

Ahojte, nastavovala som si svoj mzdovy excel na rok 2006, a pre istotu som si to kontrolovala na www.financnik.sk ci som nieco neprehliadla a nesedi.
Konkretne som to kontrolovala pre hrubu mzdu 12 500, vsetko sedi, len starobne poistenie hradene zamestnavatelom mi nesedi o 1SK, mne vychadza 1750, im 1751. Chcem sa spytat, ci sa mylim ja, alebo oni, ak mate cas skontrolovat.
Poistne je 14% x 12 500 zaokruhlene na cele SK nahor. A tak nerozumiem, ako dosli k tomu rozdielu o 1SK.
Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MMiro je offline (nepripojený) MMiro

    MMiro
    mirka0908
    Ahojte, nastavovala som si svoj mzdovy excel na rok 2006, a pre istotu som si to kontrolovala na www.financnik.sk ci som nieco neprehliadla a nesedi.
    Konkretne som to kontrolovala pre hrubu mzdu 12 500, vsetko sedi, len starobne poistenie hradene zamestnavatelom mi nesedi o 1SK, mne vychadza 1750, im 1751. Chcem sa spytat, ci sa mylim ja, alebo oni, ak mate cas skontrolovat.
    Poistne je 14% x 12 500 zaokruhlene na cele SK nahor. A tak nerozumiem, ako dosli k tomu rozdielu o 1SK.
    Vdaka
    Chybičku v zaokrúhľovaní už zrejme odstránili. Teraz je to na www.financnik.sk uplne presne. :-)

    sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

    zasnívaný idealista... sokrateska
    MMiro
    Chybičku v zaokrúhľovaní už zrejme odstránili. Teraz je to na www.financnik.sk uplne presne. :-)

    Milý poraďáci, keď vidím, že pracujete s Finančníkom a ste spokojní, dostávam strach, či už dlhšie nerobím chyby v odovodoch do zdravotnej poistovni. Poslednej zmene v zákone o ZP /nechcite, prosím, aby som citovala ktorú, som fakt samouk-amater z nevyhnutnosti a chytám sa všetkého možného, takže by som ten zákon musela pracne vyhľadávať. Istotne všetky mzdárky budú vedieť o čom točím - ak teda točím správne!/, teda tej poslednej zmene som rozumela tak, že do vymeriavacieho základu pre ZP sa pripočítava aj DDP od zamestnávateľa a z toho všetkého sa potom zrážajú 4%. Ale www.finančník.sk nič také nepotvrdil. Myslela som, že tam majú chybu, lebo naša všeobecná účtovníčka sa mi kdesi po úradoch aj pýtala, či to počítam správne a potvrdili, že hej. Nuž, čudovala som sa, že to nikomu nevadí - myslím, tie
    nesprávne údaje na stránke finančníka, ale teraz začínam mať obavy, že
    chybu robím ja, keď s ostatným vy súhlasíte. Pekne prosím, odpovedzte mi
    niekto, ako to vlastne má byť, lebo v krátkom čase mám už 2 pokuty za sebou... Moc ďakujem!

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Áno od septembra 2005 sa príspevok zamestnávateľa na DDS pripočítava do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.

    sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

    zasnívaný idealista... sokrateska
    Ďakujem Ti veľmi pekne, Magma, odpadol mi kameň zo srdca! Takže na stránkach finančníka to fakt nie je OK, keďže tam s DDS pracujú, ale na ZP
    odvádzajú z nezvýšeného VZ.

    lenkav je offline (nepripojený) lenkav

    lenkav
    sokrateska

    teda tej poslednej zmene som rozumela tak, že do vymeriavacieho základu pre ZP sa pripočítava aj DDP od zamestnávateľa a z toho všetkého sa potom zrážajú 4%.
    To znamená, že DDS Z-teľa sa pripočítava do VZ na ZP iba zo strany zamestnanca? Pre výpočet Z-teľa ostáva VZ bez DDS?

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Podľa mňa je VZ rovnaký pre zam-ca aj pre zam-teľa. Takže príspevok zam-teľa na DDS sa zahrnie do VZ a zaplatí z neho ZP zam-nec aj zam-teľ. Dúfam, že to ak má byť.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Súhlas s príspevkami od magma i milanr.

    MMiro je offline (nepripojený) MMiro

    MMiro
    Jozef Mihál
    Súhlas s príspevkami od magma i milanr.
    Zdravim Vas pan Mihal,

    pre vypocet cistej mzdy zamestnanca treba do vymeriavaceho zakladu pre odvod do zdravotnej poistovne pripocitavat prispevok zamestnanca do DDP?

    o odvode zamestnavatela je to jasne, tam sa DDP do VZ pre zdravotne poistenie pripocitava, je tomu tak aj pri vypocte cistej mzdy pre zamestnanca?

    viaceri v tom maju asi pekny hokej :-)

    dakujem za odpoved.
    MMiro

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Do VZ na ZP sa započítava príspevok zamestnávateľa na DDS(P) a to preto, lebo ide o zdaniteľný príjem zamestnanca a uvedený príspevok nie je uvedený medzi výnimkami podľa § 13 ods.4 zákona o zdravotnom poistení.

    Príspevok zamestnanca na DDS nie je príjmom zamestnanca (ale skôr jeho "výdavkom") a tobôž nie je zdaniteľným príjmom zamestnanca, preto sa do VZ na ZP samozrejme nezapočítava. Ale na druhej strane ani VZ na ZP zamestnanca neznižuje.

    Pri výpočte toho čo sa označuje "čistá mzda" a ako to zrejme počítajú aj na stránke "finančník" sa zvykne príspevok zamestnanca na DDS od čistej mzdy odpočítať.

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    Zdravím všetkých. Mám otázočku. Zamestnanec mi doniesol žiadosť a zmluvu o DDS o platení 500,-- Sk mesačne. Druhá zamestnankyňa mi priniesla len zmluvu a platí si sama. Vyplýva zamestnávateľovi u uvedených prípadov /teda okrem zráženia a platenia 500,-- Sk/ dáka povinnosť a ovplyvňuje to % odvody? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.