Zavrieť

Porady

Ako vyrátať daň z predaja nehnutelnosti.

Dobrý deň. Mam podla mna dost komplikovanu otazku tak neviem ci mi bude na nu niekto vediet odpovedat.Posnazim sa ju co najlepsie podat.

Chcem svojej dcere predat dom v mesiaci marec v osobnom vlastnictve ktory som nadobudla darovanim v roku 2008 v pomere 4/6 od mami 1/6 od brata a 1/6 od sestry. 4.2.2008 uz bol teda cely dom moj na mna napisaný. Dcere by som ho aj darovala ale potrebuje si zobrat hypoteku na jeho rekonstrukciu v sume 25000€ a kedze ma narok na statnu premiu tak to chceme vyuzit spravime to tak ze pre banku to bude ako "nadobudnutie nehnutelnost". Problem nastava v dani z prijmu. Nesplnam ani jednu podmienku na oslobedenie od dane (to uz mam nastudovane) tekze by som mala zaplatit dan cca 4700€ co je neskutocne vela a v takom pripade by sa neoplatila ani hypoteka pre mladých. Viem ze si nejakym sposobom mozem odratat do danoveho priznania "nadobudaciu cenu" aj ked som dom dostala darovanim darovacimi zmluvami v hore uvedenom pomere a kedze hodnota domu je cca 60000€ a ja ho predam za 25000€ potrebujem aby mi to vyslo tak ze nebudem musiet platit dan. Neviem vsak ako cenu domu v case darovania urcit kedze v darovacich zmluvach cena nie je spomenuta nikde. Viem ze to vie znalec urcit aj spetne. (cenu domu v roku 2008). Dalsi problem je ten ze mamine 4/6 boli v case darovanie mne oslobodene od dane kedze dom vlastnila 15rokov,ale dalsie 2/6 neboli oslobodene od dane v case darovania mne. Ako sa postupuje v takomto pripade? Mam si dat spravit spetne znalecky posudok na dom aby som vedela hodnoverne vydokladovat hodnotu domu v case darovania teda v roku 2008? Aku "nadobudaciu cenu " si mozem odratat v danovom priznani? Mozem si nadobudaciu cenu odratat tie mamine 4/6 ktore v case darovania mne boli oslobodene od dane? 4/6 by v takomto pripade bolo 40000€ a dan by mi vysla 0 kedze dom som "predala" za 25000€? Popisal by som vam sem aj cely postup ako to bolo este predtim,preco je to tak podelene ale je to dost komplikovane na vysvetlenie.Kazdopadne dakujem kazdemu za odpoveď. S pozdravom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako vyrátať daň z predaja nehnutelnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.