Zavrieť

Porady

JU - ktore knihy musim povinne viest?

Zdravim,
idem robit JU pre muza, ktory si minuly rok otvoril maloobchodnu predajnu (predaj tovaru - tabak, noviny, alko, nealko, cukrovinky...obchod je bez skladu). Mala by som zopar zakladnych otazok:
- ktore knihy musim povinne viest? Penazny dennik, kniha pohladavok a zavazkov, kniha ERP a trzieb (ta, kde sa lepia denne uzavierky). Musim viest aj nejaku skladovu evidenciu, ked prevadzka nema sklad? Pripadne este nejaka dalsia pokladnicna kniha alebo ina evidencia??
- musime robit ku koncu roka inventuru (myslim fyzicke zratavanie tovaru)?
- a jedna otazka trosku mimo, aky typ danoveho priznania mam podat, ak bol minuly rok nejaku dobu normalne zamestnany a od oktobra ma zivnost...typ B??

Budem velmi vdacna, ak si najdete chvilku na odpovede :-)

dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    B DP určite aj spolu s príjmom zo zamestnania....
    inventúru musíš urobiť (od nov až do jan.) a účtovne vyrovnať k 31 12 2012.....
    k ERP musíš mať servsnú knihu, ostatné nie sú povinné....
    ešte ti tam chýba kniha pokladničná, popr. kniha cenín a tiež knihy majetkov (stačia aj karty)
    Monika Kováčová
    Treba viesť skladovú evidenciu. A inventarizovať zásoby.

    moniv je offline (nepripojený) moniv

    moniv
    Dakujem za odpoved. Takze ziadnu skladovu evidenciu netreba viest? To je moj najvacsi strasiak :-).
    Monika Kováčová
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    Treba viesť skladovú evidenciu. A inventarizovať zásoby.
    Rozdiel medzi účtovnou skladovou evidenciou a fyzickou inventúrou je podstatný na správne zostavenie účtovnej závierky a správne vyčíslenie ČZD.

    moniv je offline (nepripojený) moniv

    moniv
    Dakujem za reakciu. Ale my nemame sklad. Vsetko, co sa nakupi ide rovno na predajnu. Ja by som potrebovala vediet, ci je skladova evidencia vyzadovana zakonom a teda ci ju musim povinne viest. Inventuru sme pre istotu na zaciatku roka spravili.
    Monika Kováčová
    Aj zásoby v predajni sú skladové zásoby. Pozri postupy účtovania v JÚ §11. V knihe zásob sa neúčtujú len tie druhy zásob, ktoré sú priamo spotrebované bezodkladne po ich obstaraní (napr. kanc. potreby, prevádzkový materiál...)

    JU - ktore knihy musim povinne viest?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.