Zavrieť

Porady

Dodatočné DPH

smeja :)
Dobrý deň, potrebujem poradiť:
Môj zákazník (jednoduché účtovníctvo) má faktúru ešte z augusta 2005 od českého dodávateľa platcu DPH, samozrejme aj on je platca DPH, za kúpu pneumatík. Faktúra je vystavená aj s DPH. Myslím si že keď majú obidvaja uvedené IČ DPH, tak faktúra mala byť vystavená bez DPH a zákazník mal urobiť samozdanenie - narátať DPH a zároveň odrátať. Ale on spravil to, že za to zaplatil v SKK a vyrátal si základ a DPH a ešte si aj DPH odpočítal, no úplná kravina. Ale čo už. A ja to teraz pozerám, a chcem spraviť dodatočné DPH. Ale moja otázka znie, že či aj keď češi to vystavili s DPH, tak sa mi zdá že predmetom dane je to na Slovensku a aj tak by som mala spraviť samozdanenie na celú suma. Poviem konkrétne. Oni fakturovali:
bez DPH 1 700,-
DPH 323,-
spolu 2 023,- CZK,

takže keď rozmýšlam správne sumu 2 023 prepočítam kurzom vystavenia a urobím samozdanenie, alebo netreba to samozdanenie spraviť, keď oni už narátali DPH? Prosím poraďte, Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
petka24 petka24

petka24 je offline (nepripojený) petka24

smeja :)
Ja mám tuším smolu, mne nikto neodpovedá.....
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
No tak tedy podobný případ, jako se stal mě, pouze s tím rozdílem,že my jsme se po obdržení faktury od českého dodavatele okamžitě dožadovali opravy této faktury a vrácení DPH a náš dodavatel to udělat nechtěl (prostě se mu nechtělo komplikovat si život)
Váš se zřejmě spletl a dodatečně se na to pozapomělo, jestli jsem to správně pochopila. Nicméně postup je následující: České DPH si budete nárokovat po státě ČR podle Zák.o dph § 82 Vracení daně osobám registrovaným k dani v jiných členských státech u Finančního úřadu pro Prahu 1, ovšem podle výše DPH, které uvádíte, nejdříve po skončení kal.roku, což je váš případ, ovšem nejpozději do 30.6.2006. Existují na to speciální tiskopisy ministerstva financí, které najdete na těchto stránkách: http://cds.mfcr.cz/. To by bylo k DPH. Samozdaníte pouze základ bez dph, přepočítaný na slovenské koruny. To dph- které Váš klient zaplatil českému dodavateli není nákladová položka, tudíž ji povedete jako nedaňový náklad až do okamžiku vrácení z ČR.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

petka24
Dobrý deň, potrebujem poradiť:
Môj zákazník (jednoduché účtovníctvo) má faktúru ešte z augusta 2005 od českého dodávateľa platcu DPH, samozrejme aj on je platca DPH, za kúpu pneumatík. Faktúra je vystavená aj s DPH. Myslím si že keď majú obidvaja uvedené IČ DPH, tak faktúra mala byť vystavená bez DPH a zákazník mal urobiť samozdanenie - narátať DPH a zároveň odrátať. Ale on spravil to, že za to zaplatil v SKK a vyrátal si základ a DPH a ešte si aj DPH odpočítal, no úplná kravina. Ale čo už. A ja to teraz pozerám, a chcem spraviť dodatočné DPH. Ale moja otázka znie, že či aj keď češi to vystavili s DPH, tak sa mi zdá že predmetom dane je to na Slovensku a aj tak by som mala spraviť samozdanenie na celú suma. Poviem konkrétne. Oni fakturovali:
bez DPH 1 700,-
DPH 323,-
spolu 2 023,- CZK,

takže keď rozmýšlam správne sumu 2 023 prepočítam kurzom vystavenia a urobím samozdanenie, alebo netreba to samozdanenie spraviť, keď oni už narátali DPH? Prosím poraďte, Ďakujem veľmi pekne.
Mali ste odviesť daň z ceny bez českej dph (vy musíte,u vás je to nadobudnutie tovaru).
Keby to bola vyššia suma alebo by ste mali viac takých Fa tak by ste si ju mohli pýtať ,refundácia dane)
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Ano, souhlasím, to jsem zapoměla dodat, DPH dostanete od ČR zpět, pokud bude daň činit nejméně 1.000,- korun českých. Omlouvám se.
0 0
petka24 petka24

petka24 je offline (nepripojený) petka24

smeja :)
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE, VEĽMI MI TO POMOHLO, TÁTO STRÁNKA JE FAKT SUPER......začína sa mi to páčiť........nakoľko je to fa z augusta, spravím dodatočné - samozdaním a česká DPH bude výdavok neovplyvňujúci základ dane. Dúfam, že som to pochopila.
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
S tím dodatočným priznaním a samozdanením je to jasné. Teď když přemýšlím o tom, že vám vlastně nevznikne nárok na to vrácení dph v Česku, si nejsem tak úúúúplně jistá, zda by se těch 323 Sk přece jen nedalo nějak nákladově uplatnit. Nemám s tím zatím žádnou zkušenost, zkusím se do toho trošku opřít a pozeptat se někde, případně mě někdo opravte. Je fakt, že jde jen o pouhé tři stovky a pokud to dáte nenákladově, měla byste pokoj. Ale pokud je zde šance dát to někam, např. 548 nebo tak, byla by to zase škoda to nezkusit.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V prípade DPH, u ktorej nie je možné nárokovať si jej vrátenie je DPH iného členského štátu daňovo uznaným nákladom.
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Díky Avo, jsme zase všichni o maličko chytřejší!
0 0
petka24 petka24

petka24 je offline (nepripojený) petka24

smeja :)
Ale aj v tom prípade je to daňový výdavok (JÚ), ak to oni nemali vôbec fakturovať, keď na faktúre sú uvedené obidve IČ DPH? Možem to naisto uznať za daňový výdavok?
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Myslím, že odpověď od AVA je dostatečně erudovaná. Já bych na tuto informaci zřejmě sama nepřišla. Hledala jsem v zákonech a v jiných knihách a nikde jsem se nic konkrétního k této problematice nedočetla. V podstatě se všude počítá s tím, že si bude plátce z EU to dph-čko zpět nárokovat. V případě, že se dodavatel rozhodne, že nulové dph-čko fakturovat nebude nebo nechce, zřejmě s tím nikdo nic neudělá, i když jsou oba dva účastníci obchodního vztahu plátci dph. AVO je zkušený poraďák, orientuje se dobře a podle mého názoru to dává i logiku. Prostě jste to dph zaplatili a jiná možnost zde pro vás není, tak je to náklad. Pokud si nejste jistá, obrátila bych se s tímto problémem pro jistotu i na váš příslušný DÚ. Jsou teď na tyto problematiky nově a dobře školení.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
V prípade DPH, u ktorej nie je možné nárokovať si jej vrátenie je DPH iného členského štátu daňovo uznaným nákladom.
Táto odpoveď je zameraná presne na prípad, ktorý je v ňom uvedený, t.j. ak nie je možné si nárokovať jej vrátenie v prípade, že bola fakturácia správna. Podmienkou intrakomunitárneho dodania podľa nášho ZDPH je odoslanie alebo preprava z tuzemska do iného členského štátu, pričom túto prepravu môže vykonať (zabezpečiť) predávajúci alebo kupujúci. Obdobne to musí byť upravené aj v českom ZDPH. Podmienkou je, že ak prepravu vykoná odberateľ, dodávateľ je povinný dokladovať prepravu písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu.

Pri svojej odpovedi som vychádzala z predpokladu, že faktúra bola vystavená s daňou preto, lebo odberateľ nedostatočne preukázal dodávateľovi intrakomunitárne dodanie, resp. pri objednávke na to neupozornil, nevydal spomínané písomné vyhlásenie o preprave tovaru do iného členského štátu a vtedy by fakturácia s českou DPH bola správna. Dodávateľ nemal splnené podmienky pre uplatnenie oslobodenia od dane.

Keby teda boli podmienky nákupu tovaru v ČR takto splnené, DPH na faktúre bude daňovo uznaným nákladom ak nie je možné nárokovať si jej vrátenie v ČR z dôvodu nízkej čiastky.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petka24
Ale aj v tom prípade je to daňový výdavok (JÚ), ak to oni nemali vôbec fakturovať, keď na faktúre sú uvedené obidve IČ DPH? Možem to naisto uznať za daňový výdavok?
Tu je podmienkou, či k chybnej fakturácii naozaj došlo, alebo z pohľadu dodávateľa sa nejednalo o intrakomunitárne dodanie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petka24
Môj zákazník (jednoduché účtovníctvo) má faktúru ešte z augusta 2005 od českého dodávateľa platcu DPH, samozrejme aj on je platca DPH, za kúpu pneumatík. Faktúra je vystavená aj s DPH. Myslím si že keď majú obidvaja uvedené IČ DPH, tak faktúra mala byť vystavená bez DPH a zákazník mal urobiť samozdanenie - narátať DPH a zároveň odrátať.
Kto urobil prepravu? Ako boli pneumatiky/a .-) od dodávateľa prevzaté?
Naposledy upravil Jana Acsová : 05.02.06 at 18:33
0 0
petka24 petka24

petka24 je offline (nepripojený) petka24

smeja :)
Prepravu vykonal kuriér z Čiech, takže mám hneď aj doklad o zaplatení v SKK. A na faktúre sú uvedené obidve IČ DPH, tak nechápem prečo fakturovali s DPH, prečo sa neinformovali....
Ale už som vypísala dodatočné DPH - samozdanenie, a zatiaľ českú DPH som uznala ako daňový výdavok. Dôverujem Vám.
0 0
petka24 petka24

petka24 je offline (nepripojený) petka24

smeja :)
Avo poprosím ťa ešte raz o odpoveď či aj v tom prípade je to daňový výdavok sú na faktúre uvedené všetky správne náležitosti, je to intrakomunitárne dodanie, kúpené cez net, prinesené kuriérom aj zaplatené ním. Ja by som to asi dala ako daňovo neuznané, nakoľko faktúracia nebola správna.
0 0
petka24 petka24

petka24 je offline (nepripojený) petka24

smeja :)
Teraz ma napadlo, že či sa to neposudzuje inak, nepatrí to do zásielkového obchodu, ešte raz upresním nákup pneumatiky cez internet, obidvaja platci DPH, stále mi to nejde do hlavy, že taká firma v ČR by to zle vystavila aj s DPH.
Nemám skúsenosti so zásielkovým obchodom
0 0
petka24 petka24

petka24 je offline (nepripojený) petka24

smeja :)
Ale konečne som si prečítala v zákone o DPH, čo sa myslí pod pojmom zásielkový predaj:

Zásielkovým predajom na účely tohto zákona je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň,

Tak toto asi nebude môj prípad, potvrdíte mi to. Ďakujem
0 0
rems rems

rems je offline (nepripojený) rems

žena
Omlouvám se, že do toho zase vstupuji, ale mám bohužel, jak už jsem psala, s českým dodavatelem podobnou zkušenost, u nás to dph dělalo něco kolem 5000, Kč. Hledala jsem v zákonech nějakou zmínku o této "nesprávné fakturaci", ale zákon pouze vymezuje podmínky pro "nulovou fakturaci" v rámci intrakomunitárních plnění. Nástroj na to, jak přinutit dodavatele plnit tzv."nulově", pokud tak neučiní dobrovolně, jsem nikde nenašla. Pouze jen způsob, jak zažádat Českou republiku o vrácení tohoto DPH za splnění podmínek intrakomunitárních plnění. Takže, pokud vám dodavatel odmítne zaslat na to vyfakturované dph něco jako dobropis, nezbývá vám v podstatě jiný nástroj, než žádat ČR. A protože je vaše dph-čko nižší než 1000,- Kč, nemáte ani tuto možnost. Řekla bych, že v tomto případě by opravdu mělo platit to, co již zmínil AVO, tzn. nákladová položka. Ještě mrkněte na §19, ods.i) zákona o dani z príjmov, myslím, že že by se dal v tomto případě taky odůvodnit.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petka24
Prepravu vykonal kuriér z Čiech, takže mám hneď aj doklad o zaplatení v SKK. A na faktúre sú uvedené obidve IČ DPH, tak nechápem prečo fakturovali s DPH, prečo sa neinformovali....
Ale už som vypísala dodatočné DPH - samozdanenie, a zatiaľ českú DPH som uznala ako daňový výdavok. Dôverujem Vám.
AVO
Táto odpoveď je zameraná presne na prípad, ktorý je v ňom uvedený, t.j. ak nie je možné si nárokovať jej vrátenie v prípade, že bola fakturácia správna.
Vrátim sa k tejto téme. Svoju odpoveď som podmienila správnou fakturáciou. Z toho, čo uvádzate vychádza, že fakturácia správna nebola. Dodávateľ odovzdal tovar na prepravu a teda mal doklad o odoslaní. Z toho mi vychádza nesprávna fakturácia .-( A v tomto prípade nie sú jednoznačné názory na uznanie tejto dane do daňových nákladov.

Nie je možné požiadať dodávateľa o dobropis?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
petka24
Avo poprosím ťa ešte raz o odpoveď či aj v tom prípade je to daňový výdavok sú na faktúre uvedené všetky správne náležitosti, je to intrakomunitárne dodanie, kúpené cez net, prinesené kuriérom aj zaplatené ním. Ja by som to asi dala ako daňovo neuznané, nakoľko faktúracia nebola správna.
Už som sa k tejto problematike vrátila .-) Skutočne v tomto prípade nie sú názory jednoznačné, aj keď ... vedela by som sa brániť v zmysle platných ustanovení zákona o daniach z príjmov. Ale je to trošku na hrane .-(
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať