Zavrieť

Porady

Nájom ornej pôdy

Dobrý deň,
prenajímame ornú pôdu družstvu na základe nájomnej zmluvy už od 1.1.2008. V tejto
zmluve sa družstvo zaväzuje, že bude platiť daň z pozemku. Zároveň poberáme príjem z prenájmu v hodnote 17 EUR ročne.
Akurát som sa dočítala, že povinnosť platiť túto daň má družstvo v tom prípade, keď je zmluva podpísaná na viac ako 5 rokov /táto podmienka je splnená/ a zároveň je družstvo v katastri zapísané ako dlhodobý nájomca...čo v našom prípade nie je. Je to problém? Mali by sme teda daň platiť my?
Ďakujem.
nerac a
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

    stefania71
    V každom prípade pre správcu dane smerodajným by malo byť list vlastníctva, nakoľko dlhodobý nájom nie je zapísaný v katastri daň z nehnuteľností by mal platiť vlastník. V praxi poľnohospodárske družstvá v zmluvách preberajú tento záväzok na seba, týmto spôsobom chcú získať pôdu od vlastníka do prenájmu, hlavne na miestach, kde majú konkurenciu.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Zo zákona je povinný platiť daň z nehnuteľností vlastník nehnuteľností. Len keď je nájomca zapísaný v katastri nehnuteľností, tak je povinný platiť nájomca. V praxi to však prebieha väčšinou tak, že keď družstvo platí daň z nehnuteľností, tak je to v poriadku. Ale keď potom niekedy zistí správca dane, že za niektorý pozemok neplatil daň nikto, tak vyzvú majiteľa pozemku, aby on podal daňové priznanie spätne a daň, pravda aj so sankčným úrokom zaplatil. Také mám ja osobné skúsenosti.
    Preto odporúčam, keď máte uzatvorenú zmluvu s nájomcom pozemku, tak ju pošlite na zápis do katastra. Neplatí sa za to nič. A tak je povinný zo zákona podať daňové priznanie nájomca a aj on musí platiť daň.

    nerac je offline (nepripojený) nerac

    nerac
    Ja mám takýto problém.Mám podpísanú zmluvu na dobu určitú s družstvom na 1 rok.Zmluva platí od 1.11.2011 do 31.10.2012.Ako a kedy/ak nie je ešte neskoro/podať výpoveď?Ďaľšiu zmluvu mám podpísanú tiež na dobu určitú ale na 5rokov do 31.10.2012.Kedy treba dať výpoveď pri tejto zmluve?Ďakujem za radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.