Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávky v reštrukturalizácii

Kedy mám odpísať pohľadávku, ak bola na dlžníka povolená reštrukturalizácia a následne po schválení reštr.plánu bola aj ukončená (máj 2011) s tým, že plnenie pre nás ako veriteľa sa rozkladá na roky 2013-2017 vo výške 30%, čiže budú splácať až do roku 2017. 70% pohľadávky sa neuspokojí. Pohľadávka bola prihlásená a zistená. Nie je možné na pohľadávku tvoriť OP, nakoľko ide o pohľadávku nadobudnutú postúpením.
Na akých účtoch sa to účtuje?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Z § 19/2/h:
    Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
    h) ... výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka účtujúceho v sústave PÚ, ak
    ---2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania


    Účtovanie 546 - odpis pohľadávky

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o kontrolu. Dĺžnik nám nezaplatiť 2 faktúry
    1. FA z r. 2010 za tovar: 5000
    2. FA z r. 2011 za úroky z omeškania: 500 Eur
    V 07/11 sme prihlásili tieto pohľadávky k reštrukturalizácii dĺžnika.
    V 12/11 bol súdom schválený jeho reštrukturalizačný plán z ktorého vyplýva, že nám zaplatí v 5-tich ročných splátkach 30% hodnoty pohľadávky, t.j. 1650 Eur, po 275 Eur ročne.

    Je moje zaúčtovanie k 31.12.2011 správne?
    FA tovar 70% t.j. 3500 Eur odpis pohľadávky podľa §19 ods.2 h) 546/311
    FA úroky z omeškania 70% 350 Eur odpis pohľadávky podľa §19 ods.2 h) 546/311
    FA tovar 30% 1500 Eur opravná položka podľa § 20 ods.10 547/391
    FA úroky 30% 150 Eur opravná položka podľa § 20 ods.10 547/391 pri tomto som na pochybách, pretože je tu písané najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva, považuje sa aj v takomto prípade úrok z omeškania ako príslušenstvo? Asi nemôžem na úrokovú faktúru Tvoriť opravnú položku, že? Len v DP odrátať ako nezaplatené úroky?
    Ďakujem za Váš čas.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    seda Pozri príspevok
    Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o kontrolu. Dĺžnik nám nezaplatiť 2 faktúry
    1. FA z r. 2010 za tovar: 5000
    2. FA z r. 2011 za úroky z omeškania: 500 Eur
    V 07/11 sme prihlásili tieto pohľadávky k reštrukturalizácii dĺžnika.
    V 12/11 bol súdom schválený jeho reštrukturalizačný plán z ktorého vyplýva, že nám zaplatí v 5-tich ročných splátkach 30% hodnoty pohľadávky, t.j. 1650 Eur, po 275 Eur ročne.

    Je moje zaúčtovanie k 31.12.2011 správne?
    FA tovar 70% t.j. 3500 Eur odpis pohľadávky podľa §19 ods.2 h) 546/311
    FA úroky z omeškania 70% 350 Eur odpis pohľadávky podľa §19 ods.2 h) 546/311
    FA tovar 30% 1500 Eur opravná položka podľa § 20 ods.10 547/391
    FA úroky 30% 150 Eur opravná položka podľa § 20 ods.10 547/391 pri tomto som na pochybách, pretože je tu písané najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva, považuje sa aj v takomto prípade úrok z omeškania ako príslušenstvo? Asi nemôžem na úrokovú faktúru Tvoriť opravnú položku, že? Len v DP odrátať ako nezaplatené úroky?
    Ďakujem za Váš čas.
    Po necelom roku posúvam, viete mi poradiť?

    Odpis pohľadávky v reštrukturalizácii

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.