Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka - aké su možnosti privyrobiť si?

Dobry den,
chcela by som vas pekne poprosit o radu. Momentalne som na MD a coskoro mi bude koncit. Zamestnavatel chce, aby som nastupila do prace, resp. robila nejaku cast svojej prace. Mohla by som pracovat z domu, asi nie plny pracovny cas, mozno polovicu, cize cca 4 hod. a tak by som nemusela riesit starostlivost o dieta... Ake mam moznosti?
1. ak zacnem pracovat 4 hod. denne, resp. polovicu zo svojho prac. casu, pridem o rodicovsky prispevok? Mozem byt vobec v pracovnom pomere?
2. ako to vyriesit, aby som o rodicovsky prispevok neprisla? ...nejakou dohodou..
Dufam, ze som to jasne opisala...a moc dakujem za rady vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    majonka Pozri príspevok
    ... 1. ak zacnem pracovat 4 hod. denne, resp. polovicu zo svojho prac. casu, pridem o rodicovsky prispevok? Mozem byt vobec v pracovnom pomere?.
    Áno, môžeš pracovať aj na pracovný pomer.

    michaelak je offline (nepripojený) michaelak

    michaelak
    Počas poberania RD môžeš pracovať bez obmedzenia a o rodičovský príspevok neprídeš

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    M3G Pozri príspevok
    Ak som na rodičovskej dovolenke(predtým som bol dobrovoľne nezamestnaný) a otvorím si počas rodičovskej dovolenky živnosť, môžem si určiť minimálny preddavok do zdravotnej poisťovne v nulovej výške? Alebo musím platiť minimálny preddavok, tak ako všetci živnostníci?
    V prvom roku podnikania si môžeš určiť preddavok v nulovej výške. Ale poistenci už nemajú žiadny limit, do ktorého sú príjmy oslobodené. Preto treba počítať - ak vykážeš kladný základ dane - s nedoplatkom pri RZZP (základ dane/2,14 x 14 %)

    majonka je offline (nepripojený) majonka

    majonka
    Sorry, ja som taky ekonomicky analfabet, tak sa este opytam...cize normalne by som mohla sa vratit do prace, resp. ja by som bola doma, robila by som z domu (nemusela by som zhanat nikoho na to, aby sa mi staral o dieta ani by som neriesila sukromne jasle) a dostavala by som rodicovsky prispevok? Dakujem.

    michaelak je offline (nepripojený) michaelak

    michaelak
    majonka Pozri príspevok
    Sorry, ja som taky ekonomicky analfabet, tak sa este opytam...cize normalne by som mohla sa vratit do prace, resp. ja by som bola doma, robila by som z domu (nemusela by som zhanat nikoho na to, aby sa mi staral o dieta ani by som neriesila sukromne jasle) a dostavala by som rodicovsky prispevok? Dakujem.
    áno

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    majonka Pozri príspevok
    Sorry, ja som taky ekonomicky analfabet, tak sa este opytam...cize normalne by som mohla sa vratit do prace, resp. ja by som bola doma, robila by som z domu (nemusela by som zhanat nikoho na to, aby sa mi staral o dieta ani by som neriesila sukromne jasle) a dostavala by som rodicovsky prispevok? Dakujem.
    ÁNo, normálne môžeš pracovať buď na PZ, alebo na dohodu, a aj poberať RP.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    majonka......
    zisti si koľko násobok akej mzdy štát platí za osoby poberajúce RP, resp. MD......

    aby si vedela, že platí cca z 500€ mzdy na dôchodkové zabezpečenie (v SP to určite vedia) a ty máš plat vo výške 350 €, strácaš tým, že chodíš do práce ( i keď napr. máš nárok na dávky nemocenského poistenia a iné).....
    prehodnoť si výhody a nevýhody , popr. prácu na dohodu a iné...

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Ak som na rodičovskej dovolenke(predtým som bol dobrovoľne nezamestnaný) a otvorím si počas rodičovskej dovolenky živnosť, môžem si určiť minimálny preddavok do zdravotnej poisťovne v nulovej výške? Alebo musím platiť minimálny preddavok, tak ako všetci živnostníci?

    Rodičovská dovolenka - aké su možnosti privyrobiť si?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.