Zavrieť

Porady

Príjem z mandátnej zmluvy

Dobrý deň,
viem,že sa o mandátnej zmluve popísalo už veľa, aj som si to prečítala ale nenašla som uspokojivú odpoveď na takýto prípad:
mám zamestnanca/teda nie je to SZČO/, ktorý v roku 2005 uzavrel s inou firmou mandátnu zmluvu a dostal jednorázovo vyplatenú odmenu cca 50000 Sk. Mám tento príjem považovať za príjem zo závislej činnosti a zahrnúť ho do ročného zúčtovania alebo si podá daňové priznanie sám a pôjde o ostatný príjem? Potrebuje od tej druhej firmy aj nejaké potvrdenie, že mu bola vyplatená odmena a v akej výške, alebo postačí zmluva a výpis z účtu/to v prípade, že by som to brala ako závislú činnosť/
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    v pripade ze by islo o zavislu cinnost je povinny vystavit zamestnavatel doklad o potvrdeni prijmu zo zavislej cinnosti na......, v pripade ze ide o prijem podla paragrafu 8 musi si zamestnanec podat danove priznanie a zamestnavatel v takomto pripade nedava ziadne potvrdenie...

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Ak bude príjem z takejto zmluvy vyplatený jednorázovo v mesiacoch 9-12, nevznikne mu povinnosť platiť preddavky do zdravotnej poisťovne?

    jks je offline (nepripojený) jks

    jks
    veď práve, že ja neviem, ako to mám posudzovať či ako príjem zo záv.č. alebo ako príjem podľa §8. Práve v tom mám problém.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Treba identifikovať činnosť, za ktorú bola táto odmena vyplatená a porovnať, či ide o činnosť napr. obchodného zástupca ( § 6 ZDP ), alebo o nejakú inú, náhodnú, príležitostnú činnnosť, potom by bol § 8 ZDP.

    pongo je offline (nepripojený) pongo

    pongo
    Ja by som to dala ako iný príjem - § 8, nie závislú činnosť. Potom sám musí podať daňové priznanie. Preddavky platiť nebude, ak príjmy zo závislej činnosti prevyšujú 50 % z celkových príjmov (predpokladám, že príjmy zo závislej činnosti sú u neho väčšie ako 50.000,-Sk).

    Príjem z mandátnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.