Zavrieť

Porady

Preddavky na daň z príjmu

Čaute poraďáci,

chcel by som Vás poprosiť o nasledovnú radu.

Za rok 2011 mi vznikol preplatok na preddavkoch na daň z príjmu právnických osôb a budem žiadať samozrejme o vrátenie. Len by ma zaujímalo, či musím aj teraz do konca marca 2012 zaplatiť ďalší preddavok a až následne v apríli požiadam o jeho vrátenie (ako je to pri Fo podnikateľoch) alebo už teraz ten preddavok platiť nemusím.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    KEJKA Pozri príspevok
    hm, áno znie to dobre, a DU by mal vrátiť tie preddavky. Daj vedieť, ako to dopadlo, v žiadosti sa odvolaj na tento §.
    Ja som sa v praxi s takým postupom nestretla
    moji klienti predpokladajú vždy aku-takú DP , takže preddavok ponechávajú, nežiadajú, aj ked v období 04-12 už neplatia nič.
    my sme mali povinnosť platiť preddavky v roku 2009. Keďže sa k 30.11. udiali v spoločnosti veľké zmeny, mali sme doklad podania DP do 30.6.2010, takže sme ešte do 30.6. platili preddavky podľa DP 2008. Po podaní DP, sme už povinnosť platiť preddavky nemali a nakoľko za toho polroka to bolo dosť peňazí, požiadali sme o vrátenie. Pozerala som teraz, vrátili nám ich 28. deň od podania žiadosti.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jaruso1 Pozri príspevok
    Čaute poraďáci,

    chcel by som Vás poprosiť o nasledovnú radu.

    Za rok 2011 mi vznikol preplatok na preddavkoch na daň z príjmu právnických osôb a budem žiadať samozrejme o vrátenie. Len by ma zaujímalo, či musím aj teraz do konca marca 2012 zaplatiť ďalší preddavok a až následne v apríli požiadam o jeho vrátenie (ako je to pri Fo podnikateľoch) alebo už teraz ten preddavok platiť nemusím.

    Ďakujem
    Áno, preddavok musíš zaplatiť.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    jaruso1 Pozri príspevok
    Čaute poraďáci,

    chcel by som Vás poprosiť o nasledovnú radu.

    Za rok 2011 mi vznikol preplatok na preddavkoch na daň z príjmu právnických osôb a budem žiadať samozrejme o vrátenie. Len by ma zaujímalo, či musím aj teraz do konca marca 2012 zaplatiť ďalší preddavok a až následne v apríli požiadam o jeho vrátenie (ako je to pri Fo podnikateľoch) alebo už teraz ten preddavok platiť nemusím.

    Ďakujem
    preddavok na I.Q.2012 je preddavok na rok 2012, ten ti nevrátia na požiadanie.
    Môžeš
    1. požiadať o preúčtovanie časti preplatku DPPO 2011 na preddavky I.Q. 2012 a preddavok neuhradiť.........rizikové vzhľadom na dátum
    2. zaplatíš preddavok a budeš čakať celý rok 2012, podáš DPPO2012 a potom ti ho vrátia- ak ti nevznikne DP

    jaruso1 je offline (nepripojený) jaruso1

    jaruso1
    KEJKA Pozri príspevok
    preddavok na I.Q.2012 je preddavok na rok 2012, ten ti nevrátia na požiadanie.
    Môžeš
    1. požiadať o preúčtovanie časti preplatku DPPO 2011 na preddavky I.Q. 2012 a preddavok neuhradiť.........rizikové vzhľadom na dátum
    2. zaplatíš preddavok a budeš čakať celý rok 2012, podáš DPPO2012 a potom ti ho vrátia- ak ti nevznikne DP
    Veľmi pekne ďakujem za informáciu, ale chcem sa ešte opýtať, že keď mi to vyšlo teraz tak, že daňová povinnosť je vo výške, ktorá nezakladá povinnosť platiť preddavky, nemôžem požiadať o vrátenie preddavku zaplateného v marci v apríli?

    Vycvhádzam z §42 ods. 13 - Správca dane vráti do 30 dní odo dňa podania žiadosti daňovníka zaplatené preddavky na daň, ak daňovníkovi nevznikla povinnosť platiť preddavky na daň podľa tohto zákona, alebo rozdiel zaplatených preddavkov na daň, ak daňovník zaplatil preddavky na daň v sume vyššej, akú bol povinný zaplatiť podľa tohto zákona. Na postup správcu dane sa pri vrátení takto zaplatených preddavkov alebo rozdielu zaplatených preddavkov na daň použijú ustanovenia osobitného predpisu.

    Ďakujem
    Naposledy upravil jaruso1 : 16.03.12 at 05:56

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hm, áno znie to dobre, a DU by mal vrátiť tie preddavky. Daj vedieť, ako to dopadlo, v žiadosti sa odvolaj na tento §.
    Ja som sa v praxi s takým postupom nestretla
    moji klienti predpokladajú vždy aku-takú DP , takže preddavok ponechávajú, nežiadajú, aj ked v období 04-12 už neplatia nič.

    jaruso1 je offline (nepripojený) jaruso1

    jaruso1
    Dakujem za pomoc,urobim to tak aj ja.Danova povinnost urcite nejaka bude,ale nechcem stat nadarmo rok dotovat...

    vjejka je offline (nepripojený) vjejka

    vjejka
    prosím, ked som zaplatila preddavky za 4.Q 2.1. nasledujúceho roka, tak do dp dávam aj tento preddavok, či len to čo bolo zaplatené v roku 2011?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    preddavky dávaš tie (JU) kt. si mala zaplatiť k 31.3 11 k 30 06 k 30 09 k 31 12 ....t.j. 4x, aj napriek tomu, že boli alebo len budú zaplatené do podania DP......

    vjejka je offline (nepripojený) vjejka

    vjejka
    dakujem, takže dám to čo som do dňa podania zaplatila?lebo som tu čítala, že iba to čo bolo v danom roku zaplatené

    vjejka je offline (nepripojený) vjejka

    vjejka
    Ďakujem, našla som aj oznámenie z du o výške preddavkov, kde je to aj napísané, že je možné si ich započítať na úhradu dane za rok 2011, nabudúce budem čítať skôr

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.