Zavrieť

Porady

čerpání -ostatné rezervy - účtování

V roce 2010 jsme vytvořili rezervu - ostatní rezervy nedaňové na bonusy a skonta dle postupů o účtovaní §9 odst. 7 k). na účet 323. V roce proběhlo částečné čerpání, jak mám zaúčtovat čerpání rezervy?
děkuji předem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pozor - nie všetky rezervy na 323 sú daňové - len tie, ktoré povoľuje ZDP a bonusy v ZDP uvedené nie sú, teda sú nedaňové.
    čiastočné čerpanie na ťarchu účtu 323
    čerpanie nebude súčasťou r.100 v DPPO - takže treba upraviť základ dane na str. 2

    ak zvyšok 323 je stále aktuálny prejde do nového roka, ak nie treba zúčtovať=zrušiť opačným znamienkom na pôvodný účet /neviem, či ste účtovali dodávateľské, či odberateľské bonusy/.
    a zasa - kedže v tomto prípade zrušenie bude súčasťou r.100 v DPPO, treba upraviť ZD.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    promont maja Pozri príspevok
    ... potrebovala by som poznať Váš názor: zamestnávateľ v dikcii § 112, ods. 2 ustanovení Zákonníka práce rozhodol o čerpaní nevyčerpanej dovolenky zamestnanca ( resp. určil jej čerpanie, aby predišiel účinkom ustanovenia § 113, ods. 2, druhá veta Zákonníka práce), ktorý tohočasu poberá rodičovský príspevok s tým, že nám tento zamestnanec, ešte pred týmto konkrétnym rozhodnutím, zaslal písomne oznámenie, že nastúpi do práce až po skončení tejto rodičovskej dovolenky, ktorú bude čerpať až do troch rokov veku dieťaťa, t. j. v normálnej reči 13. 6. 2015 ... ku 31. 12. 2012 bola tvorená krátkodobá rezerva na vruch účtu: 323 ( mzdové náklady, poistné ..) ... moja otázočka: Došlo týmto k zmene, z rezervy krátkodobej na dlhodobú ( napr. účet - 459)? .. či?
    keďže platí aj §113/3 zp, ja si myslím, že došlo k zmene.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    zuzu08 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu, ako zaúčtovať čerpanie rezerv na dovolenky v roku 2013. Učtujem v neštátnej škole. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
    Predpokladajme, že tvoja rezerva bola vytvorená ešte na konci roka 2012, ako 521+524/323. Sumy preplatených dovoleniek a odvodov z nich v každom mesiaci vyplatenia účtuješ na 323/331 a 323/336. Je to babračka a nie vždy sa suma rezervy vysporiada bez zbytku. Potom treba hľadať chyby. Ak je tých súm príliš veľa, dá sa núdzovo účtovať aj normálne, akoby rezerva nebola. A keď sú všetky vlaňajšie dovolenky vyčerpané, tak rezervu rozpustíš zápisom 323/521+524. Dá to tie isté účtovné výsledky, ale už ide o menej korektný spôsob zúčtovania.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    scan718 Pozri príspevok
    V roce 2010 jsme vytvořili rezervu - ostatní rezervy nedaňové na bonusy a skonta dle postupů o účtovaní §9 odst. 7 k). na účet 323. V roce proběhlo částečné čerpání, jak mám zaúčtovat čerpání rezervy?
    děkuji předem
    Prečo nedaňová? 323 sú zákonné rezervy- čerpanie 323/601,604, ak tvorba bola 601,604/323.

    scan718 je offline (nepripojený) scan718

    scan718
    je to odběratelský bonus, za obrat za minulý rok. Zaúčtuji tedy přímo čerpání 323/604, a když rezerva přesáhne 1 rok nemám ji účtovat na 459 účet?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa dohody - ak ste správne mali priznávať bonus až po viac ako 12 mesiacoch, tak bolo treba tvoriť dlhodobú rezervu 459.
    Ak však ide len o prieťahy v splnení oprávneného nároku odberateľa, tak je to stále krátkodobá rezerva.
    to účtovanie nie je čerpanie rezervy ale jej rozpustenie=zrušenie.........tak to chápem
    čerpanie rezervy by bol odberateľský dbp. -311/-323, či?

    scan718 je offline (nepripojený) scan718

    scan718
    ano je to bonus za rok 2010, nyní budu dělat rezervu i za rok 2011, Takže bych měla rozpustit rezervu za rok 2010 a vytvořít novou celkem za rok 2010 i 2011 na účet 459. Když rezervu, kterou mám na 323 za rok 2010 rozpustím celou ( 311/604), pak to co z ní bylo čerpáno v roce 2011 účtuji zase 311/604?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nepoznám pravidlá pre priznanie bonusov, a nestretávam sa, že by sa bonusy priznávali až po uplynutí ďalšieho roka, takže mne tá 459 nesedí, ale budiž.
    zvyšku otázky tiež nerozumiem, lebo rezerva sa čerpá -311/-323
    a zvyšok sa bud ponechá - ak má opodstatnenie
    alebo sa rozpustí 323/604

    účtovný zápis 311/604 v tejto súvislosti nemá opodstatnenie - nesúvisí s rezervou

    scan718 je offline (nepripojený) scan718

    scan718
    Ano, zápis 311//604 jsem uvedla chybně, omlouvám se. Ale nerozumím, kdy se dostane vyplacená částka bonusu do daňových nákladů, když byla rezerva v roce 2010 nedaňová a její čerpání v roce 2011 se účtuje -311/-323

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    som odpovedala hned v prvom svojom príspevku - treba čítať pozornejšie
    KEJKA Pozri príspevok
    .................čiastočné čerpanie na ťarchu účtu 323
    čerpanie nebude súčasťou r.100 v DPPO - takže treba upraviť základ dane na str. 2

    ak zvyšok 323 je stále aktuálny prejde do nového roka, ak nie treba zúčtovať=zrušiť opačným znamienkom na pôvodný účet /neviem, či ste účtovali dodávateľské, či odberateľské bonusy/.
    a zasa - kedže v tomto prípade zrušenie bude súčasťou r.100 v DPPO, treba upraviť ZD.
    to je jedna možnosť - v zmysle postupov účtovania správna 323/311
    a pootm si dáte odpoč.položku do DPPO, lebo táto suma je váš daňový náklad, ale nie je na r.100

    Niekto to robí tak, že dbp. účtuje klasicky -311/-604
    a potom zruší celú rezervu 323/604-nedaňovo.

    JanaŠimi je offline (nepripojený) JanaŠimi

    JanaŠimi
    Mám tvorbu rezervy na rok 2011 za nevyčerpanú dovolenku a poistné. Niekde som počula, že zrušenie tejto rezervy už nie je k 1.1.2012 ale až ku koncu roka 2012 ked zase budem tvoriť rezervu na rok 2012. Poprosím o radu alebo názor. Ďakujem

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... potrebovala by som poznať Váš názor: zamestnávateľ v dikcii § 112, ods. 2 ustanovení Zákonníka práce rozhodol o čerpaní nevyčerpanej dovolenky zamestnanca ( resp. určil jej čerpanie, aby predišiel účinkom ustanovenia § 113, ods. 2, druhá veta Zákonníka práce), ktorý tohočasu poberá rodičovský príspevok s tým, že nám tento zamestnanec, ešte pred týmto konkrétnym rozhodnutím, zaslal písomne oznámenie, že nastúpi do práce až po skončení tejto rodičovskej dovolenky, ktorú bude čerpať až do troch rokov veku dieťaťa, t. j. v normálnej reči 13. 6. 2015 ... ku 31. 12. 2012 bola tvorená krátkodobá rezerva na vrub účtu: 323 ( mzdové náklady, poistné ..) ... moja otázočka: Došlo týmto k zmene, z rezervy krátkodobej na dlhodobú ( napr. účet - 459)? .. či?
    Naposledy upravil promont maja : 17.04.13 at 04:05

    zuzu08 je offline (nepripojený) zuzu08

    zuzu08
    Dobrý deň, prosím o radu, ako zaúčtovať čerpanie rezerv na dovolenky v roku 2013. Učtujem v neštátnej škole. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.