Zavrieť

Porady

legalnost riesenia pri DPH

uctovnik ma prehovara resp. navrhol ako si ponizit DPH a to takto, mam s.r.o.1 ktora je platcom DPH restauracia, nakolko velku ciastku uhradzamm v DPH tak ako ponizenie mi navrhol urobit este jednu s.r.o.2 neplatcu, cely koncept spociva vtom ze s.r.o.1 preda jedlo s.r.o.2 samzorejme ze bez marze resp. s min marzou a ta nasledne konecnym spotrebitelom. takze s.r.o.1 ma DPH na vstupe a vystupe takmer 0. a teraz moja otazka je tento postup legalny alebo nie?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pmaster Pozri príspevok
uctovnik ma prehovara resp. navrhol ako si ponizit DPH a to takto, mam s.r.o.1 ktora je platcom DPH restauracia, nakolko velku ciastku uhradzamm v DPH tak ako ponizenie mi navrhol urobit este jednu s.r.o.2 neplatcu, cely koncept spociva vtom ze s.r.o.1 preda jedlo s.r.o.2 samzorejme ze bez marze resp. s min marzou a ta nasledne konecnym spotrebitelom. takze s.r.o.1 ma DPH na vstupe a vystupe takmer 0. a teraz moja otazka je tento postup legalny alebo nie?
Ak je platiteľom dph, predaj fakturuje s dph aj neplatiteľovi.
0 0
ja*nka ja*nka

ja*nka je offline (nepripojený) ja*nka

tiez tu nevidim nejaku usporu. sro 1 platitel DPH bude mat vstup (nakup potravin) a vystup (predaj jedla sro 2) tak isto ako aj bez existencie sro 2. sro 2 bude mat naklady s DPH, ktore si nebude moct odpocitat lebo nie je platitel DPH a bude predavat jedlo konecnym zakaznikom - bez DPH lebo nie je platitel.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

legálny je aj uvedený postup, avšak bez akéhokoľvek kladného dopadu na pôvodnú alebo aj novú s.r.o., čo sa týka DPH. A legálne, možno aj viac ako prospešné - vymeniť účtovníka, ktorý dáva takéto "rady".
2 0
pmaster pmaster

pmaster je offline (nepripojený) pmaster

model, s.r.o.1 preda denne menu za naklady t.j. 1€ vratane dph s.r.o.2 preda nakupene jedlo konecnemu spotrebitelovy v cene 4€ ale uz bez DPH
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pmaster Pozri príspevok
model, s.r.o.1 preda denne menu za naklady t.j. 1€ vratane dph s.r.o.2 preda nakupene jedlo konecnemu spotrebitelovy v cene 4€ ale uz bez DPH
To je teda poriadny odrb na zákazníka nemyslíš?
0 0
pmaster pmaster

pmaster je offline (nepripojený) pmaster

tu nejde o zakaznika ved denne menu v cene 4€ je normalna cena skor ide oto ze vraj sa bude zdanovat iba 1E v prvej firme a v tej druhej sa 3€ zdanovat nebudu tym padom prichadza k uspore na DPH ktore musi v pripade prenejnej ceny 4€ odvadzat s.r.o.1 co s.r.o.2 nemusi nakolko nieje platca DPH
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pmaster Pozri príspevok
tu nejde o zakaznika ved denne menu v cene 4€ je normalna cena skor ide oto ze vraj sa bude zdanovat iba 1E v prvej firme a v tej druhej sa 3€ zdanovat nebudu tym padom prichadza k uspore na DPH ktore musi v pripade prenejnej ceny 4€ odvadzat s.r.o.1 co s.r.o.2 nemusi nakolko nieje platca DPH
Ak sú 4€ normálna cena, prečo potom fakturuje 1€?
0 0
ja*nka ja*nka

ja*nka je offline (nepripojený) ja*nka

presne tak, pokial to budu prepojene osoby, tak treba pouzivat obvykle ceny - §22 ods. 8 a 9 ZDPH
0 0
pmaster pmaster

pmaster je offline (nepripojený) pmaster

tusim sa nechapeme k comu ma nabada alebo ako to mam inac podat. rozdiel je koli dph kedze ako platca dph s.r.o.1 ak preda jedlo za 4€ z neho dph tvori cca 77centov , v pripade ze s.r.o.1 preda jedlo za 1€ vratane dph co predstavuje 17centov je uspora pre s.r.o.2 60€centov na DPH kedze nieje platca dph, ak zle pocitam tak ma opravte
Naposledy upravil pmaster : 16.03.12 at 09:39 Dôvod: doplnenie
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...a v tej cene 1 € sú aj mzdy a odpisy a všetky ostatné prevádzkové náklady kalkulované do ceny jedla? ak nie, celkové výsledky s.r.o.1 budú ako vyzerať? za necelý rok sa vlastné imanie dostane do mínusu....
0 0
pmaster pmaster

pmaster je offline (nepripojený) pmaster

tictac7 Pozri príspevok
...a v tej cene 1 € sú aj mzdy a odpisy a všetky ostatné prevádzkové náklady kalkulované do ceny jedla? ak nie, celkové výsledky s.r.o.1 budú ako vyzerať? za necelý rok sa vlastné imanie dostane do mínusu....
v cene 1€ budu kalkulovane vsetky naklady tak aby nedoslo do minusu
0 0
pmaster pmaster

pmaster je offline (nepripojený) pmaster

ja*nka Pozri príspevok
presne tak, pokial to budu prepojene osoby, tak treba pouzivat obvykle ceny - §22 ods. 8 a 9 ZDPH
dve pravnice osoby aj ked v pripade rovnakeho konatela sa povazuju za prepojene?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak sú skutočné náklady aj s maržou vo výške 1€, potom je to pekné zderstvo podnikateľa.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

pmaster Pozri príspevok
tusim sa nechapeme k comu ma nabada alebo ako to mam inac podat. rozdiel je koli dph kedze ako platca dph s.r.o.1 ak preda jedlo za 4€ z neho dph tvori cca 77centov , v pripade ze s.r.o.1 preda jedlo za 1€ vratane dph co predstavuje 17centov je uspora pre s.r.o.2 60€centov na DPH kedze nieje platca dph, ak zle pocitam tak ma opravte
...ale chápeme, čo nám tu rozprávaš, teda píšeš. Lenže na celý problém sa musíš pozerať nie len z pohľadu DPH, ale čo to spraví firme, ako celku. Keď poviem A, musím povedať aj B, pozrieť dôsledky, čo mi to spraví aj inde....
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pmaster Pozri príspevok
dve pravnice osoby aj ked v pripade rovnakeho konatela sa povazuju za prepojene?
Áno.
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

pmaster Pozri príspevok
v cene 1€ budu kalkulovane vsetky naklady tak aby nedoslo do minusu
...tak to si teda majster, hlavné jedlo s polievkou, za 0,83 € .....nechápem..... Niečo o tvorbe cien v reštauráciách viem, ale toto, čo Ty uvádzaš - to sa ešte nikomu nepodarilo....
0 0
pmaster pmaster

pmaster je offline (nepripojený) pmaster

tictac7 Pozri príspevok
...tak to si teda majster, hlavné jedlo s polievkou, za 0,83 € .....nechápem..... Niečo o tvorbe cien v reštauráciách viem, ale toto, čo Ty uvádzaš - to sa ešte nikomu nepodarilo....
uviedol som priklad, nie realne naklady, obrazne to bolo definovane, hlavne sa mi jedna o tu legalnost daneho chodu ale kedze citam ze rovny konatel je prepojna osoba takze to treba riesit rozdielnym konatelom v oboch s.r.o.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pmaster Pozri príspevok
uviedol som priklad, nie realne naklady, obrazne to bolo definovane, hlavne sa mi jedna o tu legalnost daneho chodu ale kedze citam ze rovny konatel je prepojna osoba takze to treba riesit rozdielnym konatelom v oboch s.r.o.
.
Nie len konateľom, ale aj majiteľom. Ale takouto cestou si vyrábaš len problémy, či už na pôde živnostenského úradu, alebo pri samotnom obchádzaní zákona o dph.
1 0
pmaster pmaster

pmaster je offline (nepripojený) pmaster

nechapem celkom tvojej poznamke ved ak dobre uvazujem tak s.r.o.2 je sprostredkovatelom predaja kde jej odmena je v rozpati medzi nakupom od s.r.o.1 a predajom konecnemu spotrebitelovy

takze je to v podstate schodne riesenie ktore mi navrhuje s legalnym zakladom akurat ak sa na to pozrieme z moralne hladiska ze v podstate ukracujeme stat na DPH tymto sposobom oc vlastne kaydemu ide a tym padom je toto riesenie napomocne cize ta pripomienka vymenit uctovnika je bezpredmetna a tusim aj noopodstatnena nakolko zriesil vcelku zaujimavu cestu a legalnu ..
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

to pmaster a jeho účtovník: dávam do pozornosti § 22 Zákona o DPH odseky:

(8) Ak pri dodaní tovaru alebo dodaní služby osobám, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu, je protihodnota nižšia ako trhová hodnota na voľnom trhu a príjemca plnenia nie je platiteľom alebo je platiteľom, ktorý pri tomto tovare alebo službe nemá právo na odpočítanie dane v plnom rozsahu, základom dane je trhová hodnota na voľnom trhu. Trhovou hodnotou na voľnom trhu je suma, ktorú by príjemca plnenia musel zaplatiť pri obstaraní príslušného tovaru alebo služby v tuzemsku na rovnakom obchodnom stupni ako na tom, na ktorom sa dodanie tovaru alebo dodanie služby uskutočňuje, nezávislému dodávateľovi tovaru alebo služby v čase tohto dodania za podmienok spravodlivej hospodárskej súťaže. Ak nie je možné zistiť porovnateľné dodanie tovaru alebo služby, trhová hodnota na voľnom trhu je

a) pri dodaní tovaru suma, ktorá nie je nižšia ako kúpna cena príslušného tovaru alebo podobného tovaru, a ak kúpna cena neexistuje, náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou príslušného tovaru v čase jeho dodania,
b) pri dodaní služby suma, ktorá nie je nižšia ako náklady na túto službu.

(9) Na účely odseku 8 osobami, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, sú

a) fyzické osoby, ktoré sú štatutárnym orgánom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, alebo členom štatutárneho orgánu platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, ako aj fyzické osoby, ktoré sú im priamo podriadené,

b) fyzické osoby, ktoré sú členom dozornej rady platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,

c) osoby, ktoré priamo alebo nepriamo vlastnia alebo kontrolujú 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,

d) osoby, v ktorých priamo alebo nepriamo vlastní alebo kontroluje 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,

e) osoby, ktoré sú členom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,

f) fyzické osoby, ktoré sú v pracovnoprávnom vzťahu voči platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu,

g) fyzické osoby, ktoré sú osobou blízkou6ac) fyzickej osobe uvedenej v písmene a), b), c), d) alebo f),

h) právnické osoby, ktorých štatutárny orgán alebo spoločník je aj štatutárnym orgánom alebo spoločníkom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,

i) osoby, ktoré spoločne podnikajú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, na základe zmluvy o združení alebo inej obdobnej zmluvy,

j) fyzické osoby, ktoré žijú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, v domácnosti, 24a)

k) osoby blízke6ac) platiteľovi, ktorý je fyzickou osobou a ktorý dodáva tovar alebo službu.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať