Zavrieť

Porady

Spoluvlastnenie - predaj

Ja a moj brat sme spoluvlastnikom bytu. Ja vlastnim priblizne 65 % z bytu a chcela by som to predat. Moj brat nechce kupit moju cast a nesuhlasi s predajom. Ten byt nepotrebujem a byvam v Anglicku.
On vyuziva nas spolocny byt, a pritom vlastni este jeden. Ja z toho bytu ziadny osoh nemam. Mozem ho nutit predat ten spolocny byt?
Martikamic
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš.
    Teraz okamžite žiadaj od neho náradu za to, že užíva celú nehnuteľnosť sám - akoby nájomné.
    Pošli mu ponuku na odkúpenie tvojej časti aj s cenou. Ak nebude chcieť, mohla by si svoj podiel predať. Ak sa ti podarí predaj len svojho podielu, urob to, nech sa s ním súdi niekto iný.
    Ak nesúhlasí s kúpou ani predajom, môžeš sa obrátiť na súd, aby rozhodol o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva.

    Pozri k tomu občiansky zákonník

    § 140
    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

    § 141
    (1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

    § 142
    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    arizona, lujza.j, Xanti, Katy a R, Danielle369, Lubaba, terezamaria
    7

    Spoluvlastnenie - predaj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.