Zavrieť

Porady

Dovoz tovaru Ukrajina - Litva - Slovensko

Ahoj Poraďáci,

prosím poraďte mi s nasledovným problémom:

Slovenská firma kúpila tovar od firmy z Litvy /patrí do EÚ/. Firma z Litvy uvedený tovar kúpila na Ukrajine a dala ho poslať slovenskej firme. Colnica vyrátala clo a DPH z dovozu, kde príjemcom alebo osobou povinnou zaplatiť je slovenská firma. Ako teraz slovenská firma zaúčtuje faktúru za tovar z Litvy /majú IČ-DPH z LT/, keď DPH zaplatila prostredníctvom colnice. Nemalo by ísť o samozdanenie a hlavne, nemá sa podať súhrnný výkaz
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    No podľa mňa faktúra z Litvy by mala byť vystavená bez DPH. A ty nebudeš účtovať ako o intrakomunitárnom dodaní (nebudeš robiť samozdanenie) ale len zaúčtuješ zahraničnú došlú faktúru s rozúčtovaním iba za tovar a záväzok voči dodávateľovi 131/321 - faktúra nepôjde do DPH ani SV. A následne si zaúčtuješ JCD, ktoré ti vstúpi do DP DPH po úhrade DPH. Tu sa nejedná o dodanie tovaru z EÚ ale o dovoz z 3 štátov.
    Mohla by som sa k teme spytat, ako by to malo fungovat s DPH ked:
    Dodavatel je firma z Australie, vystavuju fakturu s DPH, ale povod tovaru je v Estonsku - neplatime clo.
    Dakujem!

    Valča je offline (nepripojený) Valča

    Valča
    Ďakujem, za radu. Trochu som sa s tým súhrnným výkazom zamotala. Ale tak ako hovoríš, súhrnný výkaz by bol keby sme predávali tovar a my sme kupovali

    Dovoz tovaru Ukrajina - Litva - Slovensko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.